Sağlık
Trend

Zona Hastalığının Nedenleri Nelerdir Zona Hastalığı Nedir

Zona Hastalığı Sebepleri

Zona hastalığı, suçiçeği olarak bilinen hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet veren varicella zoster adlı virüs nedeniyle oluşur. Bu virüs; kişi suçiçeği hastalığını geçirdikten sonra, kişinin sinir sistemine yerleşir. Sinir sistemine yerleşen virüs uzun yıllar aktif olmadan, kişinin sağlık durumunu bozmadan vücudunda yaşar. Bağışıklık sisteminin çökmesiyle bir veya birden daha fazla defa zona hastalığı ortaya çıkabilir.

 Kolesterol Nedir? Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

Zona Hastalığı Nedir?

Vücutta sinirlere yerleşmiş halde yaşayan varicella zoster virüsünün, yerleştiği sinirin etkilediği cilt yüzeyinde enfeksiyon oluşturmasıdır. Suçiçeği hastalığını geçirmiş olan herkeste ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Suçiçeğine hiç yakalanmadan veya başka şekilde varicella zoster virüsü ile hiç karşılaşmadan yaşayan bir kişinin zona hastalığına yakalanması mümkün değildir. Çoğunlukla 50 yaşından sonra ortaya çıksa da vücudu bu virüsle tanışan her yaştan kişide zona hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Zona hastalığı tedavisi

Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığı bir enfeksiyon oluşumudur, bu nedenle genel enfeksiyon belirtileri görülür. Bu belirtiler;  ateş yükselmesi, vücutta titreme, midede bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, midede ekşime, karın ağrısı, lenflerde şişme gibi sıralanabilir. Bununla birlikte zona için tipik belirtilerde bulunur. Öncelikle hastalığın oluştuğu bölgede döküntü oluşur. Döküntüler başlamadan önce kızarıklık, karıncalanma, yanma ve kaşıntı oluşur. Kaşıntı yerine batma hissi de olabilir. Bazı kişiler bu hissi ”dayanılmaz ağrı” şeklinde tarif eder. Hastalığın oluştuğu cilt bölgesi kırmızı bir yama gibi görülür. Bu yama görünümü tipik bir belirtilir. Bu belirtilerden birkaç gün sonra döküntüler başlar. Bu hastalıktan yüz, sırt, boyun, kalça gibi belirli bölgeler etkilenir. Bu enfeksiyon gözde de görülebilir. Gözde ortaya çıkması halinde görme kaybı yaşanabilir.

 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyet Listesi

zona hastalığı belirtileri

Zona Hastalığının Nedenleri

Zona, varicella zoster adı verilen bir virüs sebebiyle oluşmaktadır. Daha önce şu çiçeği geçirmiş olan kişilerde ve çok nadir olarak şu çiçeği aşısı olan kişilerde oluşur. Vücuda alınan virüs kişinin sinirlerine yerleşerek orada hiçbir belirti oluşturmadan kalır. Kişide ileriki zamanlarda vücut direncini düşmesiyle hastalık ortaya çıkar.

Zona Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Zona hastalığının belirli ve kesin çözüm oluşturacak bir tedavisi yoktur. Tedavi belirtileri azaltmak veya ilerlemesini durdurmaya yönelik tedavidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..