Sağlıklı Beslenme
Trend

Zeytinyağın kullanım alanları

Zeytin yağı nerede kullanılır? Zeytinyağı kullanım alanları nelerdir?

Zeytinyağın kullanım alanlarına bir bakalım; her evin vazgeçilmezi zeytinyağının diğer kullanım yerleri nerelerdir, sağlığa, güzelliğe, doğum sonrası bedeninize yararları, mobilyalarda kullanabilir misiniz ve benzeri birçok konuya değineceğiz.
Zeytinyağının içerisinde bulunduğu birçok yemek tarifi bulunmaktadır. Zeytinyağının hayatınıza katacağı değişimler çeşit çeşittir ve öğrenmekte bir sorun yok gibidir. Bebek bakımından tutun, eviniz için, sağlıklı bir beden için, gebeliğinizde ve bebek bakımı gibi alanlarda ve son olarak yemeklerimizde zeytinyağının yerine bir bakacağız. İnsan vücudundan nikotinin atılmasında zeytinyağı birinci sırada gelmektedir.

Gebelik Aşamasında Zeytinyağı Kullanımı

Çok değişik yolları var ama biz bir veya iki hususa değineceğiz. Emziren anne adayları için göğüs uçlarını yatıştıran formüle bir bakalım.
Kullanacağınız sızma zeytinyağını ve suyu eşit miktarlarda karıştırınız. Emzirme işlemini tamamladığınızda, göğüs uçlarınıza hemen uygulayabilirsiniz. Ayrıca emzirme öncesi yine göğüs uçlarınızı suyla nemlendirmeyi de deneyebilirsiniz. Zeytinyağını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yine doğum sonrası oluşan çatlaklar üzerinde, zeytinyağının iyileştirici etkisi olduğu görülmüştür. Doğum izlerinizi her gün uygulamayla, azaltabilir ve görünümünü düzeltebilirsiniz.

 Acı Bademin Faydaları

Zeytinyağı sabahları içilir

Bebek Bakımında Zeytinyağı Kullanımı

Bebeklere masaj yapmak için zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Ellerinize bir miktar sızma zeytinyağı sürünüz. Bebeğin göğüs çevresine ve ayaklarının oralara, dairesel masaj hareketleriyle zeytinyağını sürebilirsiniz. Zeytinyağıyla yapılan masaj sonrasında, bebeklerde stres düzeylerinde azalmalar yaşandığı kanıtlanmıştır.

 Arı sütü nedir? Arı sütü zayıflatır mı?

Sabah Zeytinyağı Tüketimi

Sizlere büyük firmaların dayattığı trans yağlardan uzak durmanızda fayda vardır. Trans yağların en büyük etkisi, kanserojen etkilerinin olmasıdır. Yemeklerinizde ve kahvaltılarınızda; fındık yağı, tereyağı, sızma zeytinyağı kullanımında aşırı hassas olun. Zeytinyağı tüketiminiz sayesinde daha sağlıklı bir ömür geçirebilirsiniz. Yukarıda sayılan ürünleri tüketmekte tereddüt etmeyiniz. Doğal beslenenler için, trans yağlardan uzak durmalarında fayda vardır!
İnsanların önemsedikleri şeylerden birisi de doğal ürünlerle beslenmektir. Zeytinyağı da bunların başında gelir. Sabahları içeceğiniz bir tatlı kaşığı zeytinyağı mide üzerinde rahatlama etkisi yapar, bu da yanmayı ve gaz sorunlarını gidermeyi sağlar. Zeytinyağın birçok kullanım alanı bulunur. Sindirim sistemi üzerindeki etkisi bilinmektedir. Örneğin; denizanası ısırıklarına, saçtaki bitler üzerinde de zeytinyağının tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Zeytinyağı yararları

Zeytinyağının Sindirim Sistemi Üzerindeki Etkisi

Sabah uyanır uyanmaz içeceğiniz bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı sayesinde; mide ülseri üzerinde ve mide asidinin yok edilmesine yardımcı olacaktır. Her sabah tekrarlandığında, bu kişinin günlük hayatına olumlu bir etki yapacaktır. İçilen zeytinyağı sayesinde mide yanması ve gaz problemleri gün içerisinde daha az görülür veya hiç görülmez. Zeytinyağı, kişinin iş sırasında daha sağlıklı olmasında rol oynar.
Saçlarda Krem Olarak Kullanınız.
Sizler için saçlarınız üzerinde uygulayacağınız bir kolay maske hazırladık. Maske için; yeterince sızma zeytinyağını ve bir yumurta sarısını bir kaba alarak karıştırınız. Ardından biraz limon suyu ekleyeniz ve karıştırmaya devam ediniz. Hazırladığınız karışımı, saçlarınızı normal şampuanla yıkadıktan sonra; zeytinyağı ve yumurta sarısı, limonla hazırladığımız karışımı saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız maskeyi beş dakika kadar bekletiniz. Beş dakika sonrasında, tüm maske karışımının temizlendiğinden emin olunuz ve saçlarınızı şampuanla temizleyiniz.

 Teff Tohumlu Çay Nedir? Teff Tohumunun Çayın Faydaları

Zeytinyağının faydaları

Zeytinyağının Evde Kullanımı

Zeytinyağının yemekler dışında birçok kullanım alanı vardır. Bunlardan birkaçını sizler için yazmaya çalışalım;
Mobilyalar üzerinde biriken tozlar hemen hemen her ev kadınının büyük problemlerindendir. Zeytinyağıyla hazırlanan kolay bir formülden bahsedelim. Bir su bardağına, 1 çay kaşığı zeytinyağıyla, yeterince sirke ekleyiniz ve yeteri miktarda su; karışımımız hazırlandı. Bu karışımla, toz alma bezinizi batırınız ve uygulamak istediğiniz koltuklara ve mobilyalara sürünüz. Tozların gözünüzün önünden hemen kaybolduğunu göreceksiniz. Bu karışımın faydası; sirkeyle ahşaptaki tozlardan kurtulurken, zeytinyağı sayesinde parlaklık kazandırması olacaktır. Oldukça zahmetsiz ve ekonomik bir karışım oldu değil mi? Pahalı mobilya cilalarına para harcamanıza de gerek kalmayacaktır.
Kızartma tavaları üzerinde de zeytinyağının faydaları vardır. Kirlenmiş tavanızı elinizle yıkayınız ve ardından bir havluyla kurulayınız. Ardından, kağıt bir havlu üzerine birkaç damla zeytinyağı damlatarak, tavanızı iyice ovunuz ve bu şekilde lekelerden kurtulmuş olursunuz. Bu işlem sayesinde, tavanın paslanması önlenir, tavanın kullanım ömrü uzar ve parlaklığı da gözle görülür hale gelir.

 Tansiyon Düşüren Doğal Yiyecekler

Zeytinyağının yararları

Zeytinyağının Diğer Faydaları

Birkaç örneklerle zeytinyağının faydalarını anlatalım; Yüksek tansiyona iyi geldiği bilinir. Romatizma rahatsızlıklarının giderilmesinde faydalıdır, hastalık doktor tarafından tedavi aşamasına gelmeden öncesi için geçerlidir. Kolesterolü dengeler, damar sertliği, safra taşı, safra kanalı tıkanıklığının giderilmesinde, kansızlığa, karaciğer bozuklukları, kabızlığa birebir iyi gelen bir besindir. Zeytinyağı unutkanlık üzerinde etkilidir, unutmayı azaltır. Cilde olan faydasını anlatmayalım, herkes bilmektedir, cildinize sızma zeytinyağıyla masaj yapabilirsiniz, bu sayede cildiniz daha esnek görünür ve daha yumuşak olacaktır. Diğer yüz gerdirme ürünlerine para harcamanızı da engeller.

sağlıklı beslenme önerileri bağlantısından sağlıklı beslenmeye yönelik yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..