Kilo Vermek

Zayıflayamamanın Nedenleri?

Zayıflayamamak Hastalık mı?

Günümüzde fazla kilolar ile baş eden birçok kişi farklı yolları deneyerek zayıflamaya çalışmaktadır. Ancak bu kişilerin arasında zayıflayamıyorum şeklinde şikayet eden insanlar da mevcuttur. Bu kişilerin zayıflama konusunda başarısız olmasında birçok neden mevcuttur. Bu nedenlerden bazıları kişinin kendisiyle alakalı iken bazıları kişinin bedensel fonksiyonlarına bağlanabilir.

Birçok kişi zayıflamanın yolları hakkında derin araştırmalar yapsa da en etkili yolu bulmakta güçlük çekerler. Bu yolları deneyenlerin bir kısmı isme zayıflama konusunda şikayetçi olurlar. Aslında zayıflayamamanın nedenleri arasında daha çok kişinin kendiyle alakalı sorunlar karşımıza çıkar. Bunların başında da beslenmeye dikkat etmemek, hareketsizlik ve psikolojik etmenlerdir. Bu gibi durumlar kilo vermenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Zayıflayamamanın nedenleri

Dengesiz Beslenmek Kilo Vermeyi Yavaşlatıyor

Çoğu kişi zayıflayamıyorum tarzı şikayetlere bulunur ve bunun kökenini bulmak ister. Aslında zayıflama sorunu olan çoğu kişide en sık rastlanan temel sebep dengesiz beslenmedir. Dengeli beslenme her besin türünden yeterli ve dengeli biçimde tüketmektir. Yani insan vücudunun alması gereken besinler arasında yağ, karbonhidrat, protein, mineral gibi türler bulunur.

İnsan vücudu bu besin çeşitlerinin tümüne ihtiyaç duyar. Ancak her birinden yeterli miktarda almak gerekir. İşte buna dengeli beslenme adı verilmektedir. Dengeli beslenmeyen kişilerde kilo azalması görülmez. Tam aksine daha çok kilo artışı görülmektedir. Özellikle de günümüz koşullarında çoğu kişi daha çok karbonhidrat ve yağ odaklı beslendiği için kilo vermeleri zorlaşır.

Hareketsiz Kişiler Zayıflayamıyor

Kilo vermekte zorluk çeken kişilerin bu sorunla karşılaşmasının bir diğer nedeni de hareketsizliktir. Çünkü hareketsiz olan kişilerin vücut fonksiyonları yavaşlar. Böylece beden hareketsizlik alışır ve vücutta yağlanma meydana gelir. Buna bağlı olarak da kilo artışı ortaya çıkar. Hatta kilo artışının zamanla obeziteye yol açtığı da söylenebilir.

Kilo vermek için yalnızca dengeli beslenmek tek başına yeterli olmaz. Bunun yanı sıra spor yapmak, egzersizlere yer vermek de kilo verirken yardımcı etkenler arasında yer alır. Öte yandan hareketsiz bir yaşam çeşitli sağlık problemlerinin yanı sıra zayıflamanın yolları arasında yer alamaz. Çünkü hareket etmeyen bir insanın kilo verememesi neredeyse kaçınılmazdır.

Zayıflayamamak

Psikolojik Rahatsızlıklar Zayıflamayı Engelliyor

Kilo verme konusunda başarısız olan kişilerin beslenme bozukluğu ve hareketsizliğin yanı sıra psikolojik nedenlerden ötürü de kilo veremediği söylenebilir. Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra ruhsal durum da insanın zayıflama çabalarını etkileyen faktörlerden biridir. Ruhsal anlamda sağlıksız olan bir kişi kilo verme problemi yaşamaktadır.

Çoğu kişi fazla kilolarından ötürü oluşan fiziksel görüntünün bozukluğu konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Bunu çok fazla kafasına takan bir kişi de bu durumdan olumsuz yönde etkilenir. Bu durumda psikolojik olarak etkilendiği için de kilo verme konusunda başarısızlığa maruz kalabilir. Bu yüzden kilo verirken yalnızca dengeli beslenmek ve hareket etmek değil psikolojik açıdan da sağlıklı olmak gerekir.

 Hareketsizlik Kilo Yapar Mı? Kilo almanın nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..