Sağlıklı Beslenme
Trend

Yumurta nasıl haşlanır? Haşlanmış yumurta tarifleri

Yumurtanın sağlıklı hali haşlama yumurta

Yumurta her öğünde keyifle tüketilebilmesinin yanı sıra içerdiği yüksek besin değerleri ile de sağlığa büyük faydası bulunan en önemli ve en değerli besin kaynaklarından biridir. Bu yazımızda “Yumurta nasıl haşlanır?” sorusuna detaylı bir yanıt verecek ve yumurta besin değeri hakkında çok işinize yarayacak faydalı bilgiler sunacağız.

Haşlanmış yumurta besin değerleri

Birçok farklı şekilde hatta çiğ bile tüketilen yumurtanın en çok tercih edilen ve en sağlıklı hazırlama yöntemlerinden biri de haşlamaktır. Haşlanmış yumurta az kaloriyle zengin bir besin değeri sunmaktadır.
Haşlanmış yumurtanın besin değerleri şöyledir;
Ortalama 50 gramlık orta boy bir haşlanmış yumurtada 74.5 kcal kalori, 6.2 g Protein, 5.4 g Yağ, 48.5 mg potasyum, 27 mg kalsiyum, 141 IU A Vitamini bulunur.

 Portakal Diyeti

Yumurta nasıl haşlanır?

Damak tadınıza göre farklı yumurta haşlama teknikleri bulunmaktadır. Vereceğimiz tarifte yer alan yumurta haşlama süresi ile çok kolay bir şekilde cıvık, rafadan, kayısı ya da katı haşlanmış yumurta hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler sadece su, tencere, derin bir kap ya da cezve, tuz ve yumurta.
Yumurta haşlamanın püf noktası eğer yumurta buzdolabında muhafaza edildi ise haşlamaya başlamadan önce çeşmede yıkayarak oda sıcaklığına getirmektedir. Bu püf noktası yumurtanın haşlanırken çatlamasını engelleyecektir. Yumurtaların çatlamaması için bir diğer önemli püf noktası ise yumurtayı tuzlu suda haşlamaktır.

Cıvık yumurta tarifi

Cıvık Yumurta Tarifi

Yumurtanın çiğ haline en yakın hali olan cıvık yumurta tarifi az pişmiş sevenler için idealdir fakat birçok kişiye tadı çiğmiş gibi gelecektir. Bu tarifte yumurtanın beyazı katı sarısı ise son derece sıvı bir haldedir. Yumurtayı yıkadıktan sonra içine göz kararı tuz serpilmiş olan kaynamış su dolu kaba alın ve sadece iki dakika pişirin.

 Sağlıklı diyet atıştırmalıklar

Rafadan yumurta tarifi

Rafadan Yumurta Tarifi

En çok tercih edilen haşlanmış yumurta rafadan yumurtadır. Cıvık yumurtadan biraz daha katı halde olan rafadan yumurta Türk damak tadına diğer versiyonlara göre daha uygundur. Bu sebeple sıklıkla rafadan yumurta tercih edilir. Bu tarife göre yumurta haşlama süresi 3 dakika olmalıdır. Yumurtanın kaynayan tuzlu suda yumurtanın boyutuna göre 3 ya da 4 dakika tutulması ile elde edilir.

Kayısı yuurta tarifi

Kayısı Yumurta Tarifi

Adından da anlaşılacağı üzere kayısı kıvamında haşlanmış yumurtadır. Süresini tam olarak tutturduğunuzda hemen hemen herkesin severek tüketeceği bir haşlanmış yumurta çeşididir. Bu tarife göre yumurtanın kaynamaya devam eden tuzlu suda 5 dakika tutulması yeterlidir.

 Hanta Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Katı yumurta tarifi

Katı Yumurta Tarifi

Eğer rahatça soyulan ve içi tamamen katılaşan bir haşlanmış yumurta elde etmek istiyorsanız yumurta haşlama süresi yumurtanın boyutuna göre 6 – 7 dakika olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..