Sağlıklı Beslenme
Trend

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşilçay Nedir?

Yeşil çay, faydası kanıtlanmış bir bitkidir. Cildinizden tutun kalp sağlığınıza kadar olumlu bir çok etkisi vardır. Birçok kanser hastalığını önlemede etkin rol oynadığı kanıtlanmıştır. Bunlar Meme kanseri, mide kanseri, cilt kanseri, pankreas, mesane kanserleridir. Bağışıklık sistemini düzenleyerek gün içerisinde zinde ve enerjik tutar. Yeşil çay tüketmek bedeni rahatlatarak depresyon ve stress gibi olumsuz durumlardan uzaklaşmanızı sağlar. İçerdiği kalsiyum açısından oldukça zengin bir bitkidir. Metobolizmayı düzenleyerek düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan etkili bir antioksidandır.

İleri yaşlarda karşılaşabileceğiniz alzheimer ve Parkinson hastalıklarının oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Günlük yaşantının vermiş olduğu pisikolojik baskının azalmasına yardımcı olur. Yüksek tansiyondan korur ve yüksek tansiyonun sebep olabileceği birçok hastalığın oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
Günde 1-2 bardak yeşil çay içmek yeterlidir. Fazla yeşil çay tüketmek böbreklerde yüke neden olacağından tavsiye edilmemektedir. Ağız ve diş sağlığını korumada, Diş çürüklerine neden olan bakterileri yok etmekte son derece başarılıdır. Yeşil çay içenlerin Kalp hastalıklarına yakalanma oranı, içmeyenlere göre daha azdır.
Saç sağlığı açısındanda oldukça olan bu bitki, saçlarınıza ipeksi bir görüntü kazandırmaktadır. Kış aylarında Gribal enfeksiyonlardan uzak kalmaya yardımcı olur. Sık sık baş ağrısı çekenlerin yeşil çay tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Yeşil çay nasıl içilir
Yeşil çay nasıl içilir

Yeşil Çayın Zararlarına Da Dikkat

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi yeşil çay’ıda fazla tüketmek aşağıdaki rahatsızlıklara neden olabilir.

  • Fazla kullanım durumunda ciddi gerginliklere de sebep olabilir.
  • Yeşil çayın fazla tüketilmesi böbreklere zarar verebilir.
  • Baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir o yüzden kullanım miktarını ayarlamakta yarar vardır.
  • Reflü gibi mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.
  • Kulakta çınlamaya neden olabilir

Yeşilçayın İçeriği Tam Bir Şifa Kaynağı

Vücüttaki iflamasyonun azalmasını sağlayan biyoaktif maddeler, bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlıklı kalmaya yardımcı olur. Yıpranan ve hasar görmüş hücrelerin iyileşmesini sağlayan EpigalloKataşin adında çok özel bir bileşen üretir. Kanserden koruyan antioksidanlar açısından oldukça zengindir, bu açıdan tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsie edilmektedir.
Aşağıda belirttiğimiz grupların bu bitkiyi tüketmemesi, yada kontrollü tüketmesi gerekmektedir.

  • Mide rahatsızlıkları olan kişiler yeşil çayı tüketmemelidir.
  • Kansızlık olan kişiler yeşil çay tüketmemelidir.
  • Göz problemlerine sahip olan kişilerin kullanmamasında fayda görülmektedir.
  • Hamilelerimizin tüketmemesi gerekmektedir.

Yeşil çay içmekte tereddüte düşen, risk grubundaki kişilerin doktorlarına danışması doğru olacaktır.

Yeşilçayı soğuk olarak da tüketebilirsiniz. https://dengelibeslenmek.com/buzlu-yesilcay-faydalari/  yazımızdan buzlu yeşilçay faydalarını okuyabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı