Sağlıklı BeslenmeSağlık
Trend

Yağın yararları nedir? Nasıl ve Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Yağ vücudumuza zararlı mı?

Yağ, üç besin grubu arasındaki en yoğun enerji kaynağıdır. Vücut belli bir besin grubunu yakarken enerji üretir, bu da kalori olarak ifade edilir. Bir gram yağ 9 kalori, bir gram protein ve bir gram karbonhidrat 4’er kalori olduğuna göre, bu besinlerden eşit miktarda yiyecek olsak bile, yağ bize yaklaşık iki kat fazla enerji sağlayacaktır. Bu aynı zamanda daha fazla kalori anlamına da gelmektedir. Yağın yararları incelendiğinde aşağıdaki başlıklar öne çıkmaktadır.

  • Yağda eriyen vitaminlerin emilmesi için gereklidir
  • Vücuttaki çeşitli kimyasal etkileşimler için gereklidir
  • Birçok duyarlı organın dış etkenlerden korunmasını sağlar
  • Vücut ısımızı korur

Yağın yararları açıklanacak olursa…

1 – Yağda eriyen vitaminlerin emilmesi için gereklidir
Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Aşırı düşük yağlı diyet uygulayan kişilerde bu vitaminlerin eksikliği ortaya çıkabilir.

yagin kalbe faydasi

2 – Vücudumuzdaki kimyasal etkinlikler için gerekli yağ asitlerini sağlar
Söz konusu asitlerden özellikle linoleik asidi vücudumuz kendisi üretemez. Linoleik asit çocukların dengeli büyümeleri için çok önemli olmanın yanı sıra, vücut tarafından seks hormonları, prostaglandin (hormona benzeyen maddeler) ve hücre zarı yapımında kullanılır. Ayrıca, cildin aşırı kurumasını da önler.

3 – Yağ, vücuttaki birçok duyarlı bölgenin dış etkenlerden korunmasını sağlayan bir tabakadır.
Örneğin, kaldırımda yürürken, birdenbire, size doğru son sürat uçan bir futbol topu karnınıza çarpacak olursa, bu bölgedeki iç organlarınızı darbenin etkisinden koruyacak olan karın bölgenizdeki yağlardır.

yağın vücuda faydaları

4 – Vücut yağları ısı kaybetmemizi engeller
5 – Yemeklerde önemli bir lezzet kaynağıdır
Sınırlı kullanıldığı takdirde, keyifle lezzetli yemekler yememizde en büyük katkısı olan besin maddesidir. Ancak, bu değerlendirme sübjektif olabileceği için tabloda yer almamaktadır.
Yağsız alternatifler ne de olsa, yağda kızartılarak yapılan bir karnıyarık ya da şarabımızı yudumlarken yediğimiz kızarmış kalamar veya peynir çeşitlerinin tadına ve keyfine kolay kolay erişemez.
Saymış olduğumuz yararları okuduktan sonra, “bu yararlardan faydalanabilmem için ne kadar yağ tüketmeliyim acaba” diye sorabilirsiniz. Yanıt: (maalesef!) çok az. Bazı uzmanlara göre, günde bir-iki çorba kaşığı sıvı yağ yeterli olacaktır.

Sağlıklı beslenme ile ilgili diğer yazılarımıza https://dengelibeslenmek.com/kategori/beslenme/ adresinden erişebilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..