Sağlıklı Beslenme
Trend

Vücut Sağlığında Düzenli Beslenmenin Önemi Nedir?

Sağlık, vücudun ve ruhun iyi olması durumu olarak ifade edilir. Vücut sağlığı ise kişinin bedenen iyi olma durumu olarak açıklanabilir.

Peki, vücut sağlığında düzenli beslenmenin önemi nedir?

Beslenme düzeni, kişinin bedenen iyi olmasını etkiler mi? Yapılan araştırmalara göre hastalıklara karşı koruyucu olan beslenme düzenlerinin olduğu biliniyor. Vücut sağlığı için son derece önemli olan beslenme, kişinin küçük yaştan beri edindiği alışkanlık ile süregeliyor. Kişinin alışkanlık kazanmış olduğu yeme tarzı, sağlık bir ömür için son derece önemli. Sizin için vücut sağlığınızı korumanızı destekleyecek birkaç düzenli beslenme önerisinde bulunuyoruz. Alışkanlıklarınız ile sağlığınızdan olmak yerine, sağlıklı yaşamaya merhaba diyebilirsiniz. Vücut sağlığı için olmazsa olmaz beslenme alışkanlarını görmezden gelmeyin.

Düşük Glisemik İndekli Beslenme Düzeni

Çevrenizde beyaz ekmek yemeyen, pirinç pilavı tüketmeyen kişiler olduğunu duymuşsunuz. Vücut sağlığı için önemli olan düşük glisemik indeksli beslenme düzeni kişinin sağlıklı beslenme için attığı bir adımdır. Bu düzenin temelinde ise kan şekeri düzeylerinde hızlı bir artışa neden olan karbonhidratlardan kaçınma gerektiği yatar. Odak noktası tamamen kan şekerini dengede tutacak olan doğru karbonhidrat tüketimidir. Yani şekerin sağlıklı şekilde vücuda alınmasıdır.

beslenme-yanlislari

Önerilen besinler;

Çavdar ekmeği, iri taneli yulaf kepeği, yarı pişmiş pirinç, kinoa, bezelye, fasulye, fındık, mercimek, fıstık gibi gıdaların tüketim önerilir.

Vücut sağlığına faydası nedir?

Kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra, TİP2 şeker hastaları ve gizli şekeri olanlar için rahatlatıcı olacaktır. Bunun dışında iyi kolesterol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoprotein düzeylerinin arttırılması ile kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçebilir.

Kişinin sağlıklı beslenme düzeni, doğru karbonhidrat tüketimi olması durumunda son dönemde en çok karşılaşılan hastalıklarından da uzak kalması mümkün oluyor. Vücut sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler arasında, mutlaka karbonhidrat tüketiminin doğru olması yer alıyor. Alışkanlıklarınızı sağlıklı olan gıda tüketimi ile oluşturduğunuzda, beslenme konusunda sorun yaşamayacaksınız.

ABD Ulusal Kalp, Akciğer, Kan Enstitüsü Tarafından Geliştirilen Beslenme Düzeni

Sağlıklı yaşam için araştırmalar devam ediyor. Vücut sağlığı, her yaşta ilk aranan özellik oluyor. Dietary Approaches to Stop Hypertension sözcüklerinin kısaltması olarak DASH diyeti açıklaması yapılıyor. ABD Ulusal, Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından yüksek tansiyonun önüne geçilmesi için geliştirilmiş olan bir beslenme biçimidir. Dengeli ve esnek beslenme düzeni olarak belirlenen beslenme gıdalarının tüketimini hedefler.

dengeli beslenme nedir

Önerilen besinler;

Yağsız ya da az yağlı süt ürünler, meyve sebzeler, tam tahıllar, balık, fasulye, kümes hayvanları, fındık ve fıstık gibi besinlerin tüketimi önerilir. Tip beslenme düzenine karşın; daha az tuz, daha az şeker, daha az yağ, daha az kırmızı et içermesi istenir.

Vücut sağlığına faydası nedir?

Tamamen kişinin kalp, akciğer hastalıkları ve buna benzer beslenme düzeninden kaynaklanan sağlık sorunları yaşamaması adına faydalı olacaktır. Özel reçeteler oluşturulmaz; ancak günlük kalori alımının de kontrol altında tutulması önerilir. Bu sayede kişinin vücut kilo endeksini koruma da sağlanmış olur. Kişinin yaş ve bedensen etkinlikleri düşünülerek, öğün sayısının belirlenmesi sağlanır. Çok kilolu olan kişilerde kan basıncını düşürme etkisinin yanı sıra, insülin duyarlılıklarında da belirgin bir iyileşme olması saptanmıştır.

Glütenle Glütensiz Beslenme Düzenine Göre Vücut Sağlığı

Glüten bir tür protein grubu olarak açıklanabilir. Buğday, çavdar, arpa gibi gıdalarda bulunuyor. Glütenin tüketilmediği ya da az sınırda tüketildiği durumlarda sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Glüten az alındığında ya da çok alındığında sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple vücut sağlığı için glüten seviyesi önemli oluyor. Glüten sebebi ile kişilerde karın ağrısı, ishal, mide bulantısı, gaz gibi şikayetler söz konusu olabiliyor. Haslığın ilerlemesi durumunda ise mikro besin emilimi söz konusu olabiliyor.

Önerilen besinler;

Kişilerin beslenme düzeni ne olursa olsun, glüten seviyesinin ayarlanmaması durumunda alınan tüm besinlerin emilimi az seviyeye gelir. Bu sebeple beslenme düzeninde glütenin; buğday, yulaf, arpa gibi besinlerin tüketimi dengede olmalıdır.

Vücut sağlığına faydası nedir?

Glüten seviyesinin ayarlanması durumunda; bağışıklık sistemi güçlenir. Glütene tepki gibi bir durum devre dışı bırakılır. Sonucunda ise görülebilecek olan hastalıklar, vücut sağlığını bozacak durumlardan uzaklaşılmış olur. Yapılan araştırmalara göre otistikler için glütensiz beslenmenin davranışları olumu etkilediği sonucu çıkmıştır. Ancak tam olarak kanıtlanamamıştır. 2010 yılında Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre otistik bireylerde mide – bağırsak hastalıkları ve bununla bağlantılı belirtiler görüldüğü açıklanmıştır. Tanı kanıtlanmamış olduğundan kesin bir şey söylemek söz konusu olmuyor.

Beslenme ile Bağışıklık Sisteminin İlişkisi

Beslenme düzeni, bağışık sisteminizi etkiler. Güçlü bir bağışıklık sisteminde, vücudu etkileyen tüm kriterlerin yanı sıra %50’nin üstünde bir etkisi vardır. Kişinin su tüketimi dahi, bu durumu etkileyen hususlar arasında yer almaktadır. Beslenme düzeni ile bağışıklık sistemi ilişkisi düşünüldüğünde, yaşanan sağlık sorunlarında alınan ilk önemlerin beslenme ile olduğunu da fark edeceksiniz. Güçlü bir bağışıklık oluşturmak için ilaç önerilerinin yanı sıra, uzman tıp doktorları her zaman beslenme ile ilgili de önerilerde bulunur. Bu sebeple kişinin sağlıklı bir vücut için bağışıklık sistemini beslenmesi ile güçlendirmesi gerekir.

  • Su Tüketiminin Alışkanlık Haline Getirilmesi

Beslenme düzeninde alışkanlık haline getirmeniz gereken en önemli husus su tüketimi oluyor. Suyun miktarının, kişinin vücuduna göre kilo – boy durumuna göre belirlenmesi, belirlenen miktarın ile günlük olarak mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Sağlıklı bir vücut için bağışıklık sisteminin güçlü olması şart. Bunu bilerek, ilk adımınız her zaman sağlıklı bir vücut için su tüketiminin doğru ve yeterli olmasını sağlamaktır. Su tüketiminin dengeli olması halinde, sağlık için ilk adımı atmış olacaksınız.

  • Protein Tüketimi

Kişinin yaşı, özel sağlık sorunları protein tüketimi konusunda belirleyici olacaktır. Kırmızı et dışında, beyaz et tüketimi ile de bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına ihtiyaç duyulan proteinin alınması sağlanabilir. Ayrıca baklagil tüketimi ile de protein ihtiyacının bir bölümünün karşılanması söz konusu olacaktır. Yeterli miktarda alınması durumunda protein tüketimi vücut sağlığını destekleyecektir.

  • Karbonhidrat Tüketimi

Sağlıksız şeker tüketimi, kişinin vücudunda yorgunluk ve halsizlik yaratabilir. Bu sebeple kişinin doğru karbonhidrat tüketimi yapması önemlidir. Bu direkt olarak beslenme düzeni ile sağlıklı beslenmenin ilişkisi nedir sorusunun yanıtı da veriliyor. Sağlıksız karbonhidrat tüketimi, direkt olarak kişinin vücudunda enerjinin bir süre sonra yeniden karbonhidrat tüketimi ihtiyacını doğurur. Bu sebeple şeker ihtiyacının doğal şeker ile alınması önerilir. Hurma, meyve tüketimi ile siz de sağlıklı şekilde enerji ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

  • Vitamin Almak

Vitamin almak, her mevsimin, her günün en önemli öğünü oluyor. Meyve ve sebze tüketimi ile ihtiyacınız olan vitaminlerin tüketimini sağlamış oluyorsunuz. Kişinin vitamin ihtiyacını da dengeli ve doğru şekilde karşılaması önemli olacaktır. Vitamin ihtiyacı da aynı şekilde vücut endeksine göre değişen bir durumdur. Ayrıca kişinin ne şekilde alacağı konusunda da doğru hareket etmesi önemlidir.

Verilen önerilen üzerinden, vücut sağlığının her yaşta en iyi seviyede olması için beslenme alışkanlığınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Beslenmenin vücut sağlığı ile ilişkisini unutmadan beslenmenizi kontrol altına alabilirsiniz.

Dengeli beslenmek üzerine diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Dengeli Beslenme Piramidi Nedir?

 

Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları

 

Dengeli Beslenmek Ne Demektir ?

 

Dengeli Beslenmek Sağlığımız İçin Önemli Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..