Vejetaryen Diyeti ( Vegan Diyeti ) Nasıl Yapılır

Vejetaryen diyeti bilindiği üzere et, balık ve kümes hayvanlarını yememek veya uzak durmaktır. Vegan diyeti aslında hali hazırda bir hayli kişinin hayat tarzı olarak benimsediği özel bir beslenme alışkanlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece ahlaki ve çevresel nedenle değil, doğal ve sağlıklı bir biçimde zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Aynı zamanda hayvansal besinleri tüketmek istemeyen insanların tercihi olsa da vejetaryen diyeti, sizin de zayıflamanıza yardımcı olabilir. Yeşillik türleri arasından protein oranı daha yüksek olanlar tercih edilerek oluşturulan vegan beslenme türünde, kişinin yeme alışkanlıkları tamamen değişmek zorundadır.

Vejetaryen Diyeti ( Vegan Diyeti ) Zararlı Mı?

Vejetaryen diyeti bir uzman kontrolünde olduğu zaman ve belirli aralıklarla yapıldığında kötü sonuçtan ziyade birçok yarar sağlamaktadır. Ancak bu diyette protein kaynaklarının tamamen sınırlı olması durumu, daha fazla itina gösterilmesini gerekli kılar. Araştırmalar vejetaryenlerin et ile beslenenlere göre daha sağlıkla bir diyet kalitesine sahip olduklarını ve lif, C-E vitamini ve magnezyum gibi önemli besin maddelerini daha fazla alma eğiliminde olduklarını göstermektedir.  Birçok diyetle karşılaştırıldığında kolesterol ve yağ oranının az olması sebebiyle obezite, kalp krizi,  hipertansiyon gibi hastalıkları önlemek için daha yararlı görülen bu diyetin, zayıflama dışında da faydaları görülmektedir. Vejetaryen diyetin sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Hatta tam tersine sağlıklı olmak isteyen kişiler ve cilt güzelliği isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Ketojenik Diyet Listeleri 

Veejetaryan diyeti

Vejetaryen Diyetinde ( Vegan Diyetinde ) Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Vejetaryen diyette dikkat etmesi gerekenler arasında bir hayli konu başlığı olsa da en önemli hassasiyet proteindedir. Bu diyette şekerli besinlerden uzak durulması gerekir. Az yağ içeren besinler ya da yağsız olan süt ürünleri tercih edilmelidir. Günde tüketilmesi gereken yumurta miktarı en fazla yarım veya 1 tane olmalı ve yumurtanın beyazı tercih edilmelidir. Yeşil sebzeler, çorba çeşitleri tüketilmeye özen gösterilmeli ve tüketilmesi gereken su miktarı 2 ya da 2 buçuk litredir. C ve A vitamini ağırlıklı olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi gereklidir. Vücut protein kaynaklarını kullanılmaya başladığında yeniden temin edilmezse, bu enerji kaynağının yerini dolduramaz ve vücutta geri dönüşü zor tepkimeler meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı protein kaynaklarına gereken değer verilmeli, bu konuya oldukça özen gösterilmelidir.

1 günlük Vejetaryen Diyet Örneği

Günlük 1200 kalori alınması hedeflenmektedir.

Kahvaltı (300 kalori)

Aperatif (50 kalori)

1 tane elma veya yarım muz.

Öğle yemeği (340 kalori)

Öğle yemeğinde sadece salata yemelisiniz.

Aperatif (60 kalori)

Yarım bardak sade yağsız sade Yoğurt
Çeyrek bardak dilimlenmiş çilek

Akşam yemeği (450 kalori)

 

Vejetaryen Diyeti Kimler Yapmalı?

Aç kalmadan ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen herkes için uygundur. Önemli olan yararlı besinleri seçerek bilinçli kilo vermektir. Kahvaltı öğünü olabildiğince zengin olan bu diyette ana öğünleri atlamadan zayıflamaya çalışmak esastır. Hatta sağlık sorunu olan kişilerin bile rahatlıkla uygulayacağı özelliktedir.

Vegan diyetini uyguladıktan bir süre sonra  tarçın diyetini uygulamanızı öneririm. Vegan diyeti ile tarçın diyetini karıştırmamalısınız.