Sağlık

Uyuz Hastalığı Nedenleri

Uyuz nedir? uyuz nasıl geçer?

Halk arasında uyuz hastalığı olarak bilinen kollarda, bacaklarda, parmak ve parmak aralarında, koltuk altında özellikle de karın bölgesinde kaşıntıya sebebiyet veren virüsün adı bir akar türü olan Sarcoptes scabei’dir. Bu virüs sanıldığının aksine insanlara kedilerden ya da köpeklerden bulaşmaz. Aksine insandan insana bulaşır. Askeriye, huzurevi, bakım evleri veya hastane gibi ortak paylaşım alanı gerektiren yerlerde insanların birbirlerinin kişisel eşyalarını temizliğe dikkat etmeden kullanması sonucu bulaşan bir sağlık problemidir. Vücutta kaşıntı, kızarıklık, deride döküntü ve yer yer hafif şişliklere yol açan bu cilt hastalığına yakalandığınız taktirde vücudunuzda ki virüsün başka bedenlere bulaşmaması için kıyafetlerinizi, çoraplarınızı hatta el yüz havlunuzu belirli bir müddet kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

Uyuz belirtileri

Uyuz Hastalığının Temel Nedenleri

Kaşıntısı sizi çıldırtacak seviyeye getiren bu cilt probleminin en temel nedeni kişinin kendi öz bakımına dikkat etmemesidir. Toplu alanlarda kalmaya mecbur olan bireyler saç havlusu, tarak, tırnak makası, çarşaf, iç çamaşırlarını kati suretle kimseyle paylaşmamalı ve düzenli periyotlarla bu kişisel eşyalarının dezenfekte işlemine özen göstermelidir.

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Uyuz Teşhisi

Bu akar virüsünün en belirgin belirtisi şiddetli kaşıntı ve kaşıntıya bağlı kızarıklıktır. Bu şikayetler başvuracağınız deri ve zührevi hastalıklar hekiminin size vereceği kremler ve losyonlar olacaktır. Hekim tarafından verilen ilaçları düzenli kullandığınız taktirde akarlar vücuttan 72 saatte atılmaya başlanacaktır. Ancak kesin sonuç almak için düzenli ve hekimin uyarınca verilen ilaçlar ve kremler gerektiği kadar kullanılmalıdır.

Uyuz teshisi

Uyuz Hastalığının Tedavide En Çok Kullanılan İlaçlar 

İstisnaları olmakta birlikte deri ve zührevi hastalıklar hekimleri tarafından uyuz hastalığı tedavisinde kullanımı en yaygın olan ilaçların içerisinde bulunan etken maddeleri  şu şekildedir; Permetrin içeren kremler, Sülfürik merhemler, Lindan içeren losyonlar, Krotamiton içeren kremler ve Benzil benzonat losyonlardır. Bu ilaçların etken maddelerinden ötürü bazı hastalarda alerjik reaksiyon gösterebileceği bilinmektedir. Bu ihtimale karşı size uygun görülen kremi ya da losyonu ufak dairesel hareketler ile vücudunuzun döküntü ve kızarıklık bulunan ufak bir bölgesinde bir müddet denemenizi sonrasında bir komplikasyon oluşmuyor ise geri kalan hastalıklı deri üzerine uygulamaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Aksi taktirde akar virüsünden dolayı yapısı bozulmuş hasta deriye daha çok zarar verebilirsiniz.

 Lyme Hastalığı Belirtileri ve Lyme Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..