Sağlık

Üreyi Düşüren Yiyecekler

Üre nedir? Üre nasıl düşürülür?

İnsan yaşamı için zorunlu olarak alınan protein içerikli maddelerin, vücutta yakılmasından sonra açığa çıkan amonyak, karaciğerin işlevleri ile üreye dönüştürülerek vücuttan atılmaktadır. Büyük çoğunluğu böbrek filtrelemesi sayesinde idrarla atılırken; farklı vücut sıvılarıyla da uzaklaştırılan ürenin vücutta olması gereken miktarı geçmesiyle birlikte kandaki yoğunluğu artmakta ve oldukça tehlikeli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Vücutta olası bir üre artışı durumunda beslenme düzenini kontrol altına alarak büyük ölçüde bu sıkıntıdan kurtulmak da mümkündür.

Vücutta Üre Artışının Nedenleri

İnsan vücudunda miktarı tehlikeli ölçüde artan ve kandaki yoğunluğu artan üre, ilk olarak böbrek sorunlarını akıllara getirmektedir. Artan üre miktarı, böbreklerin kanı süzüp zararlı maddeleri idrarla dışarı atma işlevini yerine getiremediğinin bir göstergesi olmakta ve teşhis noktasında oldukça ayırt edici bir faktör olmaktadır. Aynı zamanda yüksek protein içerikli beslenme, enfeksiyonlar hormon bozuklukları ve susuzluk da üre miktarının arttıran faktörler arasındadır.

Kolesterol Nedir? Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Üre Artışının Belirtileri

Kandaki normal değerleri geçen üre vücutta bazı belirtilerle birlikte kendini göstermektedir. Üre miktarı yüksek olan hastalar genellikle ağızda kötü bir tat hissinden yakınmakta ve bu duruma ülser, kusma, ishal gibi sağlık sorunlarının eşlik ettiğinden yakınmaktadır. Bulantı durumu ciddi ölçüde rahatsızlık verebilecek boyutlara gelebilmekte ve nefes kokusu da kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilmektedir.

Üreyi düşürmek

Evde Domates Çorbası Tarifi

Üre Ayarlanmasında Semizotu Mucizesi

Semizotu yoğun idrar söktürme özelliği ile bilinen eşil yapraklı bir sebze olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Vücuttan atılan idrar oranıyla orantılı şekilde üre atımını da arttırıp böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesinde oldukça etkili olmaktadır. Salata halinde tüketilmesi maksimum fayda sağlama açısından önemlidir.

Üreyi Düşürmek için Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

1 bardak kaynar su içerisine eklenen kiraz sapı demlenip tüketildiğinde kandaki üre miktarını ciddi ölçüde düşürmekte ve yaşam kalitesini arttırmaktadır. Ancak günde 2-3 fincanın geçilmemesi gerekmektedir. Beslenme listesini meyve ve sebzeye dayandırarak hazırlamak da oldukça etkili olmaktadır. Çünkü protein ve potasyum oranı düşük olan meyve ve sebzeler üre miktarının düzenlenmesi sürecinde etili olmaktadır. Kontrollü bir tuz kullanımı, rezene çayı, maydanoz suyu ve enginar yaprağı da kandaki üreyi düşüren besin maddeleri arasında bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..