Sağlık

Tiroid Hastalığının Nedenleri Nelerdir

Tiroid Hastalığı ve Nedenleri Nelerdir? 

Tüm vücut fonksiyonlarını düzenleyen tiroit bezleri boynumuzun sağ ve sol alt tarafında kelebek şekline benzer bir yapıdadır. 20-30 gram ağırlığında olan tiroit bezlerinin vücuttaki ana göre enerjiyi depolayarak, kullanıma sunmasıdır.  Tiroid insan bedeninin motorudur, tüm bedenin işleyişini o sağlamaktadır.

T3 VE T4 adı verilen hormonların görevi ise büyüme, gelişme, metabolik hız ve vücut ısısını  dengede tutmaktır. Yanlış beslenme, iyot eksikliği ve bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu tiroit bezlerinin hormon dengesi bozulur. Bozulan tiroit bezi  tiroidin az çalıştığı hipotiroidi ve çok fazla çalıştığı hipertiroidi gibi durumları ortaya çıkarır. Tiroid bezlerinin düzensiz çalışması vücutta bazı semptomlara yol açmaktadır. Yaygın olarak görülen belirtileri, asabiyet, halsizlik, sıcak basması, adet düzeni bozukluğu, uyku bozukluğu, kabızlık, konsantrasyon eksikliği, aşırı terleme, soğuğa karşı aşırı duyarlılıktır. Bazı hastalarda ise ciltte turuncu renk görünümü, döküntü veya ciltte kalınlaşma şeklinde ortaya çıkmaktadır.

tiroide iyi gelen yiyecekler

Tiroid Tanısı Nasıl Konulur?

İnsan beyinde bulunan hipofiz bezinin, salgıladığı TSH hormonunu ölçümü ile tiroit bezlerinin çalışma değerleri ölçülür. TSH hormonunun fazla çalışması tiroitleri aşırı uyarır bunun sonucu bedende yavaşlama olur. O nedenle sağlıklı beslenme bu konuda çok  büyük önem taşır. Tiroid hormonunu dengeleyecek veya destekleyecek bir beslenme gerekir.

Tiroide İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Tüketilen yiyecekler sağlık açısından bedeni beslerken hormonları ve diğer vücut dengelerini de düzene sokmaktadır. O nedenle tiroit bozukluğunda alınacak gıdalar ve gıda takviyelerine çok dikkat edilmelidir.  Mutlaka günlük yürüyüşlerle beslenme desteklenmelidir.

Tiroid Belirtileri

Tiroid bezlerinin düzen çalışması için,  vücudun iyot mineraline ihtiyacı vardır. Beslenme listelerinde mutlaka iyot içeren tuzlar ve besinler bulunmalıdır. Tiroid için  faydalı diğer besinler ise;

-Tam tahıllar, pirinç, buğday, kinoa, karabuğday, fasulye, mısır gevreği ve mercimek.
-Sebzeler, havuç, tatlı patates, sarımsak, soğan, domates.
-Antioksidanlar, ahududu, goji berry, kırmızı pancar, çilek ve kiraz.
-Turpgiller, brokoli, karnı bahar.
-Kuruyemişler, badem, ceviz, keten tohumu ve kabak çekirdeği.
-Süt ürünleri, yoğur, süt, eski kaşar, peynir ve kefir.
-Omega 3 bulunanlar, yumurta, mantar, somon balığı, badem, kırmızı et.
-Sağlıklı yağlar, zeytinyağı, keten tohumu yağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..