Sağlıklı BeslenmeKilo Vermek
Trend

Teff Tohumlu Çay Nedir? Teff Tohumunun Çayın Faydaları

Teff tohumlu çay ile diyet

Son zamanlarda medyada yer alan haberlerin ardından teff tohumlu çayın faydaları daha fazla merak edilmeye ve araştırılmaya başlandı. Peki teff tohumlu çay gerçekten de anlatıldığı gibi şifalı mı yoksa medyanın ve şifalı bitki endüstrisinin şişirdiği içi boş bir balon mu? Hatta sağılığı olumsuz yönde etkileyen zararlı bir bitki mi? Çok konuşulan bu çayın yararlarını ve zararlarını, gerçekten kilo düzenlemeye katkı sağlayıp sağlamadığını sizin için araştırdık.

Teff Tohumu Nedir?

Çevrenizde, ulusal ya da sosyal medyada mutlaka Teff tohumlu çay ile diyet yaptığını ve başarılı olduğunu söyleyen biriyle karşılaşmışsınızdır. Kimi çevreler tarafından mucizevi bir tohum olarak nitelendiren kimi çevreler tarafından ise zararlı olduğu savunulan Teff Kuzey Etiyopya’ya özgü ufak tanecikleri bulunan yerel bir tahıl çeşididir. Bitkisel adı literatürde “erograstif tef” olarak geçer. Buğdaygiller ailesinden olan tef çiğ protein açısından zengin bir bitkidir. 100 gr. Teff 3,87 gram protein, 49 mg Kalsiyum, 107 mg potasyum ve 650 gr yağ içerir ve yaklaşık 88 kaloridir.

Teff tohumlu çay zayıflatır mı
Teff tohumlu çay zayıflatır mı

Teff Tohumlu Çay Nasıl Kullanılır?

Kilo vermek isteyenler Teff tohumlu çayı diyet listelerinde kahvaltı öncesine eklemektedir. Demlerken özel bir aşaması yoktur, diğer bitki tohumları gibi sıcak suda 4-5 dakika bekletilerek çay elde edilir. Çayın yanı sıra teff tohumu bazı salata ve özel tarifli yemeklerde de kullanılmaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi Teff tohumlu çay da tek başına kullanıp kilo vermeyi beklemek hayal kırıklığıyla sonuçlanacaktır. Uzman diyetisyeninizin belirleyeceği bir diyet ve egzersiz listesi dahilinde bilinçli ve doğru bir şekilde kullanıldığında Teff tohumlu çaydan daha yüksek verim alabilirsiniz.

Teff Tohumlu Çayın Bilinen Faydaları Nelerdir?

Teff tohumlu çayın içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle birçok konuda faydalı olduğu konuşulmaktadır. Teff tohumlu çayın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

Metabolizmanın hızlanmasında etkili olabilmesi
– Kalsiyum açısından zengin olması sebebi ile kemik erimesi sorununa karşı koruma sağlaması.
– Yüksek protein içeriğiyle vücuda enerji sağlaması
– Yüksek lif kaynağı olması nedeniyle kilo verme aşamasında yardımcı olması ve iştah bastırmada etkin olması
– Sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemine yardımcı olabilmesi
– Çeşitli kronik rahatsızlıklara yakalanma riskini düşürmesi.
Tef tohumlu çay zararlı mı
Tef tohumlu çay zararlı mı

Teff Tohumlu Çay Zararlı ve Zehirli mi?

Yukarda faydalarını saydığımız Teff tohumlu çay son dönemde zehir içerdiği haberleriyle gündemde. Bunun neden ise bu tohumun adını kullanarak hazırlanan ve içeriğinde “sibutramin” yani zehir bulunan sözde zayıflama ürünlerinin sağlığı ciddi oranda tehdit etmesi. Sibutramin yan etkileri ölümle dahi sonuçlanabilen tehlikeli maddeler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..