Diyet Listeleri

Tarçın Diyeti Nasıl Uygulanır

Tarçın Diyeti nedir

Tarçın, hem lezzetli bir baharat olup hem tıbbi açıdan faydaları nedeniyle binlerce yıldır bilinen, kullanılan bir bitkidir. Bilimsel adı Cinnamomumdur. Bu ağaçların iç kabukları kurutulup rulo çubuklar haline getirilerek oluşturur. Tarçın çubukları, toz olarak kullanılmak için öğütülebilir. Tarçına ait belirgin kokuyu veren, sinnamaldehit bileşiği açısından çok fazla olan yağından ileri gelir. Tarçın diyeti yaparak insanlar çok fayda görebilir.

Araştırmalara göre tip- 2 diyabet hastalığında kan şekerinin kontrolünü sağladığı, kolesterol ve trigliserid seviyelerinde düşme sağladığını, iyi huylu kolesterolü artırdığı ve kilo kontrolü sağlamada yardımcı olduğu gösteriliyor. Mesela, günde bir gram tarçın tüketen insanların kan şekeri %20 oranında düşmüş ve kilo kontrolünün sağlandığı görülmüş. Diyet yapıp kilo vermek isteyenler için birebirdir.

Tarçının faydaları

Tarçın diyeti nedir?

Tarçın, iştahı dengelemede çok başarılıdır. Düzenli tüketildiğinde kan şekerini dengeler, ani açlıkların önüne geçer. Tarçın diyeti kan şekerini dengeler, dengeli beslenmeye yardımcı olur. Böylelikle daha rahat kilo verilir.

 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyet Listesi

Tarçın diyeti nasıl uygulanır?

1-2 tane çubuk tarçını bir litre suya atın, suyun rengi hafif değişene kadar bekleyin daha sonra gün boyu istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Veya Ilık suya çubuk tarçını atıp 15 dakika demlendikten sonra çay olarak tüketebilirsiniz. Siyah ya da bitki çaylarının içine atıp bir süre bekledikten sonra da içebilirsiniz.

Tarçın Diyeti

Tarçın diyetinin faydaları

Tarçın diyeti, yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini dengeler. Tarçın diyeti kilo verip de bu hali korumak isteyenler için çok faydalıdır. Vücudumuzdaki yağları yakar. Düzenli tüketilirse vücutta yağ depolanmasını ve bunların kiloya çevrilmesini engellemeyi sağlar. Zayıflamaya, tansiyonu düşürmeye, eklem, kas ağrıların azaltmaya yardımcıdır. Metabolizmanın hızlanmasını ve insülin direncinin azalmasını sağlar.

 Aletli Pilates Nasıl Yapılır?

Tarçın diyeti diyabet hastalarına bu yüzden tavsiye edilir. İştahı bastırır, uzun süre tok tutar. Anti bakteriyeldir, sindirimi kolaylaştırır. Kötü kolesterolü düşürür. Hafızayı kuvvetlendirir, baş ağrılarının ve şiddetli migrenin önüne geçer. Serbest radikalleri azaltır, kanserli hücre oluşmasını engeller. Tarçınlı su anti bakteriyel olduğu için ağız hijyeni ve diş sağlığında etkilidir. Boğaz ağrılarına ve öksürmeye iyi gelir. Adet sendromlarına ve adet ağrılarına çare olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..