Sağlık
Trend

Tansiyon Düşüren Doğal Yiyecekler

Tansiyon nedir, tansiyon nasıl düşürülür

Kalpten pompalanan kanın damarlar üzerine uyguladığı basınca kan basıncı(tansiyon) denmektedir. Kan basıncı kişiden kişiye değişiklik gösterse de büyük kan basıncının (sistolik) normal değeri 120 mmHg ve küçük tansiyonun (diastolik) normal değeri de 80 mmHg’dir. Hipertansiyon; kan basıncının bu değerlerin üstünde çıkması durumudur. Bir bireye hipertansiyon tanısı koyabilmek için düzenli tansiyon ölçümlerinin sürekli olarak 140 mmHg-90 mmHg ve üstü değerlerin çıkması gerekmektedir. Bu yazımızda tansiyon düşüren doğal yiyecekler yer alacak.

Hipertansiyon Kimlerde Görülür?

Yüksek tansiyon, son yıllarda oldukça yaygın görülen, bu nedenle de üzerinde durulup bilgilendirmesi yapılması gereken önemli bir kronik rahatsızlıktır. Kalıtımsal olabilmekte veya bazı metabolik bozuklukların sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Otuzlu yaşlarda görülme oranı %20-25 iken, altmışlı yaşlara bakılınca bu oran iki katına çıkarak %50 ye kadar ulaşmaktadır. Bizim ülkemizde; genellikle kadınlarda, kırsal kesimlerde yaşayanlarda ve yaşlılarda daha çok görülmektedir.

 Kadınlarda kasık ağrısı neden olur?

Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

Tansiyon Yükselmesine Neden Olabilecek Durumlar Nelerdir?

Her ne kadar yaşlılarda görülen bir hastalık olarak bilinse de, tansiyon yükselmesi sağlık kontrollerine dikkat etmeyen, düzensiz beslenen ve yorucu hayat şartlarına sahip olan küçük büyük tüm insanlarda görülmesi olağan bir rahatsızlıktır. Sık sık ağrı kesici ilaç kullanılması, hormonal bozukluklara ve böbrek hastalıklarına sahip olmak, yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol kullanımları, aşırı tuz kullanımı, obezite, yoğun stres ve baskı altında olmak, ailede hipertansiyon öyküsünün bulunması ve benzer sebepler sonucunda bireyde tansiyon yükselmesi gözükmesi neredeyse kaçınılmazdır.

Tansiyonub düşüren doğal yiyecekler

Tansiyonu Düşüren Doğal Besinler Nelerdir?

Özellikle potasyum, kalsiyum, lif ve omega 3 içeren besinlerden tüketmek, tansiyon yükselmesini düşürebilir.

-Patates, pancar, havuç, ıspanak gibi sebzeler; muz, avokado, kayısı gibi meyveler, baklagiller, yoğurt ve kuru yemiş türleri yüksek potasyum içermektedir. Ayrıca balık da potasyum açısından oldukça zengindir.
-Süt, başlı başına bir kalsiyum zengini olduğu için yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri de önemli miktarda kalsiyum içermektedir. Ayrıca, incir başta olmak üzere portakal, patates, fasulye, ıspanak, lahana, brokoli gibi besinler de kalsiyum içermektedirler.

Hipertansiyondan korunmak için, kilo alımından kaçınılmalı; stresten, tuzdan, sigaradan uzak durup düzenli beslenilmelidir.

 Lifli Besinler ve kolesterol ile mücadelesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..