Sağlık
Trend

Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Süper dişi sendromu tedavi edilir mi?

Süper dişi sendromu bilimsel adıyla “Triple X Sendromu” her bin kadından birinde görülebilen genetik bir rahatsızlıktır. Her kadında 2 tane X kromu bulunurken süper dişi sendromu rahatsızlığı yaşayan kadınlarda bu sayı üçtür ve “triple x” yani “3 x” adı buradan gelmektedir. Bu hastalık genetiğe bağlı bir sendrom olduğundan dolayı mümkün olmasa da yazının ilerleyen kısımlarında değineceğimiz gibi bu sendromun görüldüğü kız çocuklarının yaşam standartlarını çeşitli tedavilerle yükseltmek mümkündür.

Bu sendrom genellikle ebeveynlerin sperm ya da yumurtalarındaki oluşum aşamasındaki hatalardan kaynaklı görülür ve gelişim sürecinde olağandışı durumlarla fark edilir. Anne veya babadan alınan fazladan bir X kromozomu, kadınlarda 3 X kromozomuna neden olarak süper dişi oluşumuna yol açar.

Her insanın boyunu, göz ve saç rengini, vücut yapısını kısacası tüm dış görünüşünü kromozomlar belirler. İnsan DNA’sında 22 çift kromozomun yanı sıra 2 çift de cinsiyet kromozomu bulunur. Bu çift kromozomların her bir çiftindeki bulunan iki kromozomdan biri anneden biri ise babadan gelir. Cinsiyet kromozom çiftlerinde anneden sadece X kromozomu alınırken babadan Y veya X kromozomlarından biri alınabilir.

Lyme Hastalığı Belirtileri ve Lyme Tedavisi

Süper dişi sendromu nedir?

Anneden alınabilecek olan tek kromozom olan X’in yanında babadan gelecek X veya Y kromozomları cinsiyeti belirler. Babadan gelen kromozom X olursa çocuğun cinsiyeti kadın, (XX) Y olursa (XY) erkek olarak belirlenir. Süper dişi sendromunda ise baba ve anneden gelen X kromozomlarının yanı sıra üçüncü bir X kromozomu daha oluşur. Bu durum süper dişi sendromu (XXX) olarak adlandırılır. Süper dişi sendromu, genlerini aktaran annenin yumurta hücresinde veya babanın sperm hücresinde bozukluk oluştuğunda meydana gelir. Bölünme esnasında gerçekleşen bu bozukluk bebekte 3. bir kromozom olarak fazladan bir X kromozomu oluşmasına yol açar.
Fazladan bebeğe aktarılan X kromozomu embriyonun erken gelişim dönemine ulaşmadan varlığını göstermez. Böyle durumlarda sendromun türü mozaik olarak adlandırılır. Bu türün normal sendromdan farkı fazlalık X kromozomunun tüm vücut hücreleri yerine bazı hücrelerde yer almasıdır. Mozaik türünde sendrom belirtileri daha az fark edilir durumda olabilir.
Süper dişi sendromuna sahip kadınlarda fiziksel ve mental farklılıklar olabilir. Süper dişiler, uzun boy, göz kapakları altında göz kenarlarını kapatan cilt katmanları, eğik serçe parmaklar gibi fiziki farklılıklara sahip olabilirler. Bazı sendrom sahiplerinde konuşma yetenekleri geç gelişebilir ve kaslar yeterince gelişemeyebilir. Bu sendromda ayrıca kadınlar davranış ve akıl sağlığına yönelik bozukluklar, kronik kabız ve karın ağrıları ayrıca yumurtalıklarda anomalilere rastlanabilir.

 Fiziksel Güç Nasıl Kazanılır?

süper dişi sendromu

Süper dişi sendromu nasıl tedavi edilir?

Süper dişi sendromu genetik bir rahatsızlık olduğu için direkt olarak tedavi edilmesi mümkün değildir. Süper dişi sendromu tedavisi rahatsızlığın giderilemeyecek olmasından dolayı daha çok kişinin yaşama uyum sağlayabilmesine yöneliktir. Sendromun tedavisinde sendrom sonuçlarından kaynaklanan uyum sorunlarına odaklanılır. Öğrenme sorunu yaşayan süper dişilere bu sorunu yaşayan insanlara uygulanan öğrenme bozukluğu tedavisi uygulanır. Bu bağlamda öğrenme süper dişi sendromuna sahip birinde görülen öğrenme bozukluğuna karşı uygulanacak tedavi motivasyon ve yeni öğrenme tekniklerinin uygulanmasıdır.

 Raynaud Hastalığı Nedenleri

Sendrom sahibi çocuklar diğer çocuklara nazaran daha hassas bir süreçten geçtikleri için psikolojik olarak da oldukça kırılgan bir durumda bulunurlar. Bu süreçte çocuğu destekleyici davranmanın, sevgi ve destek eksikliği hissettirmemenin önemi çok büyüktür. Sendroma yönelik modern ve yarar sağlamış metotların takip edilmesi bu süreçte fark etmediğiniz hatalı bir davranışı fark etmenizi ya da göstermemeniz gereken bir tepkiyi göstermenizi engelleyebilir.
Sendromun direkt olarak tedavisi olmaması bu sendroma sahip kadınların hayatlarını kısıtlayıcı şekilde yaşayacağı anlamına gelmemektedir. Çocukluk yaşlarından itibaren bir uzman kontrolünde başlayacak süreçle beraber sendrom sahipleri hayatlarını normal insanlardan farksız olarak geçirebilmektedir.

Süper dişi hastalığı bulaşır mı?

Süper dişi hastalığı bulaşıcı ve korkulacak bir hastalık değildir. Süper dişi sendromu genetik bir rahatsızlıktır. Genetik bir rahatsız olduğundan çocuklarında ortaya çıkma ihtimali vardır. Semptomları gözlendiğinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..