Sağlıklı Beslenme
Trend

Sumağın faydaları Nelerdir?

Sumak Nelere İyi gelir?

Sumak, gıda sektörünün yanı sıra endüstriyel sektörlerde kullanılan bir baharat olup, insan vücuduna sayısız faydası vardır. Sumak, ilk keşfediğildiği dönemlerde ekşi tadı nedeni ile limon yerine kullanılmaktaydı.
Dericilik ve tekstil sektöründe sıklıkla kullanılan sumak, antimikrobiyal özellikler ihtiva ettiğinden ilaç sektöründe de kullanılır. Son derece antibakteriyel bir bitki olduğundan, viral enfeksiyonların semptomlarının tedavisinde sıklıkla kullanılır.
Sumağın bilinen yüzelliden fazla türü bulunur ve tam anlamı ile doğanın bir mucizesidir. Bu harika sumak baharatının faydalarına hep birlikte göz atalım.

Sumak İnsan Vücüduna Çok Faydalı

Soğuk havalarda Grip, nezle, soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırarak koruma sağlar. Vücutta oluşan bakteri ve mikropların yol açtığı enfeksiyonların, tedavisinde son derece endikedir. Kanın yavaşlamasına yol açan bir madde içerdiğinden, kan durduran bir özelliğe sahiptir. Yüksek ateşin düşürülmesi konusunda da yardımcı olan bu bitki, Akciğer mantarı gibi hastalıklarda belirtilerin tedavisine yönelik faydalar sağlar ve solunumu rahatlatır.
Ayrıca Sumak ile yapılan tonik ciltteki akne ve sivilceleri giderir.
Baharat olarak ta kullanılan sumağın yapraklarından yapılan çay farenjit’e ve tonsilit’e iyi gelir.

Sumak faydaları
Sumak faydaları

Sumak Kan Şekerini Düzenliyor

Antioksidan etkileri sayesinde vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, kolesterolü düzenler ve kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Vücudumuzdaki insülin dengesini koruduğundan, şeker hastalarına tavsiye edilmektedir.
Düzenli olarak tüketilen sumak suyunun depresyonu azalttığı ve sağlıklı hücre oluşumunu olumlu yönde etkilediği de yapılan araştırmalarla doğrulanmıştır. Son derece etkili olan bu bitki Kalp ve damar hastalığı olanlara tavsiye edilmemektedir.

Sumak İştahsızlığı Gideriyor

İştahsızlık çekenler için haftada birkaç kez tüketeceği sumak, iştahı açar ve kişinin daha fazla yemesini sağlar. Ayrıca hazımsızlık ve gaz problemlerinin çözülmesine yardım eder. Çok fazla tüketilmesi mide rahatsılıklarına yol açabilir. Midede bulunan asiti arttırdığından ülseri olanların çok dikkatli kullanması ve ya kullanmaması gerekir.
Yine çok fazla tüketmek dışkılama sırasında yanma ve acıya neden olur.

Sumak Vitaminler Açısından da Oldukça Zengin

Yaklaşık 100 gramlık sumakta 349 kalori bulunmaktadır. İçinde B6 vitamini, Sodyum, potasyum, Kalsiyum, A,D,C vitaminlerinin yanı sıra magnezyum ve bir miktar lif vardır. Bu Lifler diyet yapan ve zayıflamak isteyenler için birebirdir. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur ve alınan kalorilerin depolanmasını engeller.
D olama hastalığı için Sumak Kürü
Dolama rahatsızlığı için son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Sumak, Bal ve Sirke karıştırılarak yapılan kür dolamanın üzerine sürülür. Burada dikkat edilecek husus yapılan karışımı bir gün bekletmek gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..