Sağlık

Sporun Fazlası Zararlı Mı?

Fazla Spor Zararlı mı?

Spor yapan bireylerin en çok merak ettiği sporun fazlası zararlı mı? Sorusuna verilebilecek cevaplardır. İnsan vücudu için spor tek başına zararlı veya faydalı bulunmamaktadır. Doğru planlamalarla gerçekleştirilen sağlıklı bir yaşam ile spor faydalı hale gelmektedir. Bununla birlikte bilinçsiz bir biçimde yapılan spor, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bireyler öncelikle, sağlık problemlerini bilerek ve bunları dikkate alarak hareket etmeli ve spor yapmalıdır. Bunun dışındaki durumlarda bireyler için spor zararlı olacaktır.

Hangi spor sana uygun?

Alışkanlıklara ve vücut yapısına göre seçilmeyen spor, kişinin sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Mesela göbek çevresinde kilo biriken, vücut yapısı asimetrik olan bireyler kilo verebilmek adına koşu yapmaya başlarsa bu kişilerde sağlık problemleri görülmektedir.

Sporun Fazlası Zararlı
Sporun Fazlası Zararlı

Fazla kilo ile koşmak ayak bileği ve diz eklemlerine yük bindireceğiden, eklemlerde sıkıntılara neden olacaktır. Bununla birlikte o güne kadar, koşma eylemini alışkanlık haline getirmemiş birinin kiloları nedeniyle ayak bileği ve dizinde burkulmalar sonrasında kişinin yaralanması söz konusu olacaktır.
Kondisyon ve fizik antrenmanı gerçekleştirmeden haftada bir basketbol, tenis veya futbol oynamak veya yılda birkaç kez kayak yapmak kişide bulunan kondisyon yetmezliği nedeniyle yaralanmalara neden olabilmektedir.

Spor yaparken, gerçekleştirilen spora uygun ayakkabılar kullanılmalı, hava koşullarına ve saha zeminine dikkat edilmelidir. Yapılan spordan zarar görmemek için bir ortopedi uzmanından yardım almak önemlidir.

Spor Yapmalı mı
Spor Yapmalı mı

Sporun Yararları  

Yapılan araştırmalar, günlük 30 dakikalık egzersizin şekilli bir vücut hattına ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için yeterli ve gerekli olduğunu göstermektedir. Spor yapmaya başlamak için gerekli motivasyonu sağlamakta güçlük çekmek, çağımızda çoğu insanın başına gelmiş olan bir durumdur. Spor için gerekli motivasyonu arttırmak ve spor egzersizlerini hayatın düzenli bir parçası durumuna getirmek sağlık için önemlidir. Bunun için 30 dakikanızı gün içinde ayırmanız yeterlidir.

Egzersiz yaparken, kan akışı hızlanır, bu sayede hücreleriniz daha fazla oksijen alarak kendini daha hızlı yeniler. Metabolizmanızın hızı artmaktadır. Dakika başına 8 litreden 100 litreye kadar vücudunuzdaki oksijen dolaşımı artar. Egzersiz sonrasında, normalden 4 kat daha çok protein ve yağ yakmaya başlarsınız ve kilo verme hızınız artar. Egzersizden birkaç saat sonra daha huzurlu olursunuz. Uyku kaliteniz artmaktadır.

Birkaç Ay Düzenli Egzersizden Sonra 

Birey stres gibi durumlarla başa çıkmayı öğrenerek depresyona karşı kendini korur. Kılcal damarlara giden kan dolaşımı artar. Düzenli yapılan egzersizler sinir sistemini güçlendirmektedir. Kişilerin karar verme süresi hızlanır. Kaslara giden oksijen miktarı artış gösterir.

Düzenli olarak uzun ve kısa vadeli sporun faydalarının öğrenilmesinden sonra, bireyin sporu bir alışkanlık haline getirmesi ve rutin olarak yapması önemlidir. Kişiler kendileri için uygun olan egzersiz ve spor dalını seçerek sağlıklı bir yaşam için çalışmalıdır. Spor yapmak bireyin özgüven kazanmasında önemli bir etmendir.

 Beslenme ve Spor Kalp Hastalıkları Riski ve Yaşlılığı Nasıl Etkiler? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..