Sağlık
Trend

Sivilce neden çıkar, nasıl tedavi edilir?

Sivilce nasıl geçer?

Cilt sağlığı dendiğinde akla gelen ilk şey olan sivilce neden çıkar? Sivilce nasıl tedavi edilir?

İnsanların büyük çoğunluğunun muhakkak karşılaştığı bir cilt rahatsızlığı olan sivilce, hayat kalitesini boyutuna rağmen oldukça düşürebilecek nitelikte bir rahatsızlıktır. Ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan sivilceler, sadece bu dönemin değil bütün ömür boyunca baş gösterebilecek bir sorundur. Akne olarak da bilinen sivilceler vücuttan deri yoluyla atılması gereken yağın kanallarda sıkışarak birikmesi sonucu oluşur. Sivilce neden çıkar sorusunun cevabı da bu sıkışma sonucu oluşan iltihaptır.

Sivilce izlerine karşı tedaviler

Sivilce neden çıkar?

Deriden çıkan kılları besleyen hücrelerin bulunduğu bölgeden cilt yüzeyine kadar uzanan bir kanalla yağ bezlerinin ürettiği yağ vücuttan atılır. Ancak bazı durumlarda bu yağ vücuttan atılamadan kanallarda tıkanır ve yağ birikimine neden olur. Vücuttan atılması gereken, yağ bezleri tarafından salgılanan yağ, kanallarda (folikül) tıkandıktan sonra bakteriler için oldukça uygun şartlar oluşmasına yol açar. Foliküllerde toplanan bakteriler bu bölgelerde salgıladıkları kimyasallar nedeniyle iltihaba yol açarlar. Sivilce oluşumu bu şekilde gerçekleşir. Sivilcelerin oluşumuna fazla yağ üretimi, folikül yapısında bozulma, bakteriler veya hormonal değişiklikler gibi birçok neden yol açabilir. Patlayan sivilcelerdeki enfeksiyonun cilde yayılması sivilcelerin artmasına yol açar.

Sivilce oluşumuna en çok erkeklik hormonu olan androjen üretiminin artması yol açmaktadır. Kadınlarda da bulunan bu hormon ergenlik dönemine girilen 11 ila 14 yaşları arasında vücutta üretiminin doruk noktasına çıkar. Ergenlikte yaşanan sivilce sorunun altında yatan da bu sorundur. Sivilce herhangi bir etnik özellik gözetmeden her insan fizyolojisinde meydana gelebilecek bir cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık genelde basit tedavilerle çözülebilecek olsa da bazı durumlarda uzun bir tedavi süreci gerektirebilir. İstatiksel olarak ergenlik döneminde sivilce sorunu yaşayan gençlerin yüzde 40’ı tedavi için dermatoloğa başvurmak zorunda kalır. Ancak genellikle ergenlik döneminde 11 ila 14 yaşlarında başlayan sivilce sorunu genellikle 5-10 yıl sürerek 20’li yaşlarda tamamen ortada kalkar. Sivilceler bu dönem içerisinde en yoğun olarak yüzde görülse de sırt, kafa derisi, bacak ve kollarda da ortaya çıkabilir.

 Evde Sivilce Tedavisi Mümkün Mü?

Sivilce izlerine karşı tedaviler

Sivilce nasıl tedavi edilir?

Sosyal yaşamı etkileyecek şekilde rahatsızlık yaratmadığı sürece dikkate pek fazla alınmayan sivilceler yaşam kalitesini oldukça düşürebilecek bir cilt rahatsızlığıdır. Enfeksiyonel özelliği olduğundan yayılma etkisine de sahip olan sivilce tedavisi için kullanılan birden fazla yöntem vardır. Sivilcelere karşı yaygın olarak ilaç yoluyla tedavi uygulansa da ilacın içerdiği etken maddeler nedeniyle dikkatli bir beslenme gerektirir. Antibiyotik içeren bu ilaçlar karaciğeri yorduğundan tedavi döneminde alkol tüketilmemesi gereklidir. İlaçla tedavi yöntemi ağırlıklı olarak aktif sivilce tedavisinde tercih edilir. Beslenme düzeninde yapılan değişiklikle ayrıca sivilcelerin tekrar etme ihtimalinin de ortadan kaldırılması hedeflenir.

Sivilce izlerine karşı tedaviler

Günümüzde oldukça konuşulan peeling de sivilce tedavisinde başvurulan yöntemlerden biridir. TCA, fenol ve glikolik asit gibi kimyasal solüsyonların deriye uygulanmasıyla gerçekleşen bu yöntemde derinin soyulması ve gerilmesi planlanır. Bu yöntemin yanı sıra çeşitli lazer tedavi yöntemleriyle sivilcelerden kurtulmak mümkündür. C02 ve erbium isimli lazer tedavi yöntemlerinde yine peeling de olduğu gibi derinin soyulması ve gerilmesi sayesinde tedavi uygulanır. Fraksiyonel lazer ile uygulanan lazer tedavisinde ise süreç biraz değişiklik gösterir. Bu tedavi yönteminde hasarlı doku tahrip edilerek vücudun bölgeye sağlıklı doku oluşturması hedeflenir. Bu tedavi yöntemlerinde amaç sivilce tedavisinden çok tedavi sonrasında oluşabilecek sivilce izlerini ortadan kaldırmaya yöneliktir.

 Sivilce Çukurları Nasıl Geçer?

Sivilceye karşı başlatılan tedavi yöntemlerinde beslenme programına ve güneş ışınlarından korunma konusuna büyük dikkat gösterilmelidir. Peeling ve lazer tedavilerine güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz aylarında başlanması pek önerilmez. Öte yandan aktif sivilcelere karşı uygulanan ilaçlı tedavilerde ise durum farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..