Sağlık
Trend

Sivilce Çukurları Nasıl Geçer?

Sivilce Çukurları Geçer mi?

Sivilceler hepimizin başına zaman zaman dert açar ama sivilceli cilt tipine sahip olanlar için bu durum çok daha farklı düzeyde ve çok daha ciddidir. Aşırı sayıda sivilce çıkması ve akne sorunları yaşayan kişilerde bir süre sonra yüzde delikler oluşabilir. Adeta bir portakal kabuğunun pütürlü yüzeyini andıran bir görüntüsü bulunan sivilce çukurları estetik açısından çok sinir bozudur. Aknelerin neden olduğu bu tip cilt dezenformasyonları aynaya her baktığınızda içinizden “Sivilce çukurları nasıl geçer?” diye geçirmenize neden olur. Ama üzülmeyin yeniden sivilce çukurları kaderiniz değil ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmeniz için birçok tedavi yöntemi bulunuyor.
Sivilce çukurlarının ne derinlikte olduğunu incelemeniz size nasıl bir tedavi yolunu izleyeceğinizle ilgili önemli bilgiler verebilir. Çukurlar çok derin değilse ve daha yeni yeni kendilerini belli etmeye başladılarsa doğal yöntemler size bu konuda yardımcı olabilir fakat çukurlar derinleşmişse veya uzun süredir cildinizde yer alıyorsa estetik cerrahi yöntemlerini araştırmaya başlamanızın zamanı geldi de geçiyor demektir.

 
Sivilce çukuru

Sivilce Çukurlarına Karşı Doğal Çözümler

İlk olarak doğal yollara değinelim. Sivilce çukurunun üzerine yumurta akı, muskat renderesi, tacın, bal ve limonu karıştırarak bir kür hazırlayıp bu kürü her gün 15 dakika yüzünüze uygulayabilirsiniz.
Sivilce çukurlarına karşı bir diğer etkin yöntem ise çay ağacı ile yapılan kompresslerdir. Çay ağacı yağını bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgelere uygulayabilir ve bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

 Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Programları

Sivilce Çukurlarına Karşı Cerrahi Çözümler

Doğal yöntemlerin artık fayda etmeyeceği bir noktaya geldiğinizde sivilce çukurlarından kurtulmak için cerrahi çözümlere başvurulmalıdır. Bu yöntemler şöyle sıralanabilir.
Dolu yöntemi: Bu yöntem anlık bir çözüm sunmaktadır. Hızla sorunun üzeri kapatıldığı için sıklıkla tercih edilen teknikler arasındandır.

Sivilce çukurları tedavisi

Lazer yöntemi: Akne çukurlarına karşı lazerle yapılan tedavi en etkili yöntem olarak ön plana çıkıyor. Sorunlu deri lazerle yakılarak derinin sağlıklı bir şekilde kendini yenilemesi amaçlanır. İyileşme süreci kimi zaman bir hafta 10 günü geçebilmektedir.
Kimyasal peeling uygulaması: Bu yöntem de lazer tekniğini andıran bir tedavi yönetimiyle çukurların yenilenmesini amaçlar. Lazere oranla iyileşme süresi çoğu zaman daha kısadır.
Dermabrazyon tekniği: Bu yöntemde cildin üzeri özel bir motora bağlı metal uçlarla cilt soyulur. Lazer tekniğine oranla daha uzun bir iyileşme süreci vardır.

 Cildi Güzelleştiren Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..