Sağlık
Trend

Siroz Hastalığı Nedenleri

Siroz hastalığı nedir? Siroz hastalığı belirtileri nelerdir?

Siroz, karaciğerin ağır tahribatı sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Bilinmeyen sebeplerden ve etkenlerden oluşabileceği gibi bazen de vücutta olan başka hastalıklar sirozun tetikleyicisi olabilmektedir. Siroz hastalığı sonucunda iç organlarımızın en büyüğü olan karaciğerde yapısal ve fonksiyonel bozukluklar meydana gelir ve kişide karaciğer yetmezliği baş gösterir.

Siroz Hastalığı Belirtileri

Siroz hastalığı ilk evrelerinde çok belirti vermez. Ancak hastalığın seviyesi artış gösterdikçe sağlık açısından bireyde rahatsız edici düzeyde ağır metabolik semptomlar görülmeye başlanır. Bu belirtilerin en yaygın olanları şu şekildedir; iştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık, kaşıntı, bulantı, kusma, midede sindirim problemleri ve ağırlık hissi, kanın pıhtılaşmaması, bacaklarda ödem oluşumu ve buna bağlı şişlik, süreklilik gösteren halsizlik, ciltte bölgesel morarmalar, kadın hastaların regl dönemlerinde düzensizlik ve karında asit birikimine bağlı olarak şişme şeklinde sıralanabilir.

 Moyamoya Hastalığının Nedenleri Nelerdir 
Siroz Hastalığı Nedenleri

Siroz Nedenleri

Hastalığın günümüzde bilinen en temel ve yaygın sebebi kronik şekilde alkol tüketimidir. Bunun yanı sıra Hepatit B, Hepatit C gibi virüsler yüzde 10/15’lik paydada hastalığın sebebi ve tetikleyicisi olabilmektedirler. Bu etkenlerin dışında nedeni belirlenemeyen siroz hastalığına ise kriptonejik siroz denilmektedir. Nedenleri ise şöyledir; kronik kalp yetmezliği, alt metni alkol olmayan karaciğer yağlanmaları, safra yollarının tıkanması ve iltihaplanması, uzun süreli ağır ilaç kullanımı, demir ve bakır gibi minerallerin aşırı alınması, vücudun kendi dokularına karşı antikor üretmeye başlaması sonucu oluşan otoimmün hepatitler en başlıca nedenlerindendir.

 Hipertiroidi Düşüren Yiyecekler
Siroz Hastalığı Belirtileri

Siroz Hastalığının Tanısı Nasıl Belirlenir

Büyük bir karaciğer yetmezliği olan siroz yukarıda belirtilen nedenlerin bir tanesi ya da birden fazlasının insan vücudunda açığa çıkması sonucu iç hastalıklar doktoru tarafından yapılan tahlil ve tetkikler ile vücutta saptanır. Bireyin hastalık teşhisi kesinleştikten sonra tedavi süreci başlar ve bu süreçte hastaya kendi hastalık seviyesine uygun bir şekilde tüketmesi yasak olan besinler listesi verilir. Bunun yanı sıra hasta alkol sigara ve herhangi tütün mamullerini kati suretle kullanması hekim tarafından yasaklanır. Düzenli periyotlar ile hastadan çeşitli kan tahlili, ultrason görüntüleri ve diğer görüntüleme yöntemleri ile kontrolleri sağlanır. Ayrıca iç organlarımızın en büyüğü olan karaciğerimizin üzerinde herhangi bir etken oluşumu sağlayacak ilaç kullanımı takip sürecine alınmadan tüketimi gerçekleştirilemez. Hasta olan birey düzenli bir şekilde takibe alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..