Diyet ListeleriKilo Vermek
Trend

Sirkadiyan Ritim Nedir? Sirkadiyan Diyet ile Zayıflanılır mı?

Sirkadiyan Ritim ile Kilo Verme

Sirkadiyen Ritim Nedir?

Organizmanın biyolojik saati manasına gelen sirkadiyan ritim, vücut işlev ve fonksiyonlarının düzenli olarak işleyişini ifade eden uyku uyanıklık döngüsü, kalp hızı, kan basını oranı, vücut sıcaklığı düzeyi, hormon salınımı süreci, metobolik aktiviteler, kişisel performans ve psikolojik duygu geçiş durum değişiklikleri sirkadiyen değişikliklerinin ve fonksiyonlarının bir parçası haline gelmiştir.

Sirkadiyen ritimin faydalarını sıralayacak olursak
-Enerjiyi düşürmesi
-yağ yakışını yavaşlatması
-İştah kontrolsüzlüklerine yol açması, negatif etkilere ve huysuzluklara sebebiyet vermesi kilo alımına ve artan ölçekte yağ alım seviye hacmini yükseltmektedir.

Sirkadiyen ritim ile zayıflayanların doğru uyku düzenini oturttuktan sonra etkili bir zayıflama sürecine girdikleri, diyetisyen gözetimi alında belirli saatlerde belli yiyecekleri yiyerek biyolojik saatlerine göre uyku ve beslenme planı yaptıkları son derece etkili ve gözlenen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sirkadiyen ritim
Sirkadiyen ritim

Sirkadiyen ritim ve zayıflama yöntemi

– Su alımına devam edilmesinin süreklilik kazandırılmasını sağlar.

– Akşam yemeklerinin rutin bir şekilde 18.00’da değil de daha geç saatlere sarkabileceği, uyku ritim bozukluğu olan kişilerin 19.00-20.00’e kadar yemek yiyebileceğinin mümkün olabileceğini gösterir.

– Atıştırmalıklara son vererek etkin bir şekilde zararlı yiyeceklerden kurtulmanın daha öngörülebilir ve faydalı bir zayıflama içeriği oluşturabileceği, cips, çerez gibi atıştırmalıkların bırakılarak, tarçınlı, muskatlı yoğurt tariflerine geçilmesi gerektiği illa cips yenecekse kontrollü ve az bir şekilde yoğurt karışımı dip soslarla tüketiminin sağlanmasına öncelik tanınması gerektiğidir.

– Stres yönetimi ile başa çıkmak için en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında; vücudun bedenen ve ruhsal olarak stres yönetiminden uzak tutulması yapılabilecek en doğru ve gerekli yöntemlerden sayılmıştır. Hobi edinmenin ve aktivite planı yapmanın son derece doğru bir davranmış olduğunun bilincine varılması gerektiğinin uzmanlarca hatırlatılmış olmasının akıllardan çıkmaması gerektiği asla unutulmamalıdır.

– Ortamın ışıksız ve karanlık olması en az 7 saat uyku uyunması da Sirkadiyen Ritmi ve zayıflama teknikleri için son derece önemli gördüğü, teknik uzman bakış açısı uyarılarındandır. Sirkadiyen ritmi ve zayıflama yöntemi kişinin önce biliş düzeyine sonra, bedenine ve metabolizmasına hitap eden biyolojik saatin kontrol altına alınması süreci; aynı zamanda kilo verme ve yağ yakıcı özelliği olan beslenme planının doğru ve programlanmış aracı ile kontrol altına alınması faaliyet alanı süreçlerini kapsamaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı