Sağlık

Sinir Hastalığı Nedir?

Sinir sistemi içinde bulunan beyin, omurilik ve beyincik bölümünde ortaya çıkar. Sinir sistemi ile oluşabilecek çok küçük bir sorun dahi bu sistemde bir sürü hastalığa yol açmaktadır.

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Belirtileri: Sinir sistemi hastalıkları, insan bedenini  önemli şekilde etkiler. Hastalıklardan biri beyin sistemi içinde omurilik, beyincik, kafatası ve sinirleri bulunmaktadır. Bu bölgeyi etkileyen faktörler sinir sistemi hastalığına sebep olmaktadır. Bu hastalıklar, kalıtsal ya da fonksiyonel olarak ortaya çıkabilmektedir.

Sinir Sistemi  İki Ana Bölümden Oluşmaktadır

Omurilik bölümü ve beyin sistemi bölümüdür. Çevresel sinir sistemi dünyadaki bütün kabiliyet ve hareket sistemlerini merkezi sisteme bağlı olarak oluşturduğu sinir sistemlerinin kendi aralarında oluşturdukları bağlantı  ile ilgili olmasından kaynaklanmaktadır. Sinir sisteminde meydana gelebilecek en ufak bir sorun bir takım hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.

Sinir Sistemi Hastalıkları

Felç: Beynin içerisindeki kan akışının azalması sonucunda sinir yapılarının ve kaslarının düzenli olarak çalışamaması ve bu sebeple hareketi sağlayamaması sonucunda sinirlerin zedelenip işlevini yapamaması sonucunda oluşan hastalıktır.

Epilepsi: Beyinde bulunan sinir hücrelerinde meydana gelen tahribat, eksik çalışmasıyla bilinç kaybı yaşanarak ataksal nöbetler şeklinde oluşan bir hastalıktır.

Akıl hastalığı: Temel düşüncelerde, davranışlarda insanlığın doğasına uymayan davranış bozukluklarına sahip bireylerde ortaya çıkar. Beyin hücrelerinin ölmesiyle oluşur.

Parkinson hastalığı: Beyindeki sinir hücrelerinin işlevlerini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanan ve vücutta ilk önce ellerde görülmeye başlayan, istem dışı hareketlerin yaşanmasına neden olan bir hastalıktır.

Sinir sistemi
Sinir sistemi

Menenjit: Beyinde omuriliği örten zardaki iltihaplanma ile oluşan bir hastalıktır.

Dil felci: Sinir sisteminde meydana gelen hasarlar yüzünden dilin fonksiyonlarının işlevlerini yerine getirmemesi hastalığıdır.

AFONİ: İnsanların konuşmalarını sağlayan kasları yöneten sinirlerin zedelenmesi sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Tıp biliminde  gırtlak hastalıkları olarak da  adlandırılır.

Kuduz: Bu rahatsızlık virüslerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır.

Sinirsel Hazımsızlık: Temel olarak sistemin, kendi arasındaki bölümlerde uyumlu çalışan bölümlerinin ve sinirsel sistemimin uyumlu çalışamadığı durumlarda meydana gelir.

Çok fazla çay, kahve alkol tüketimi, düzensiz beslenme gibi sorunlar sinir sisteminin bozulmasının ve sinir sistemi hastalığı riskinin artmasına  sebep olur.
Bu nedenle bu tür içeceklerin tüketilmemeleri gerekmektedir.

Sinir Sistemi Hastalıkları
Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıklarına Uğrayan Kişilerin Öncelikle Yapmaları Gereken Şeyler

Sinirlerinin bozulmasına sebep olan faktörler neler ise bu faktörleri ya tamamen yok etmek ya da yok edemiyorlar ise en aza indirmeye çalışmaları gerekmektedir. Sinirlerinin bozulmasına sebep olan ruh bozukluğunu ortadan kaldırmalarına yardımcı olacak gerek ailevi gerekse Sağlık kuruluşlarına başvurularda bulunmaları gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki, sinirlerin bozulmasına sebebiyet veren en önemli faktörlerden bir tanesi de strestir. Stresli bir yaşam biçimi, her şeye şüpheci bir şekilde yaklaşma insanın hayatından zevk almasından çok rahatsızlık duymasına sebep olacaktır. Bu nedenle sinir sistemi rahatsızlığı ile uğraşan İnsanların önce İşi kendi kafalarında bitirmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..