Sağlık

Sağlıklı Kalmak mı? Kilolu Olmak mı? Kilo ve Tetiklediği Hastalıklar Nelerdir?

Kilolu olmanın zararları nelerdir?

Çoğumuz hayatımızın bir anında rejim yapmanın tatsız dünyasına adım atarız. Birkaç hafta aç yaşar, geceleri sinirden uykusuz kalır, gündüzleri ise yorgunluktan uyuklarız. Vermeyi hedeflediğimiz kilolardan kurtulabilirsek rejimin başarısından söz ederiz ve kilolu olmak gibi bir derdimiz de kalmaz.

Kilo vermek sizce kimin sorunu?

Rejimden sonra yıllardır sürdürdüğümüz beslenme alışkanlıklarına döner dönmez, rejim öncesi kilomuza yeniden dönmemiz pek uzun sürmeyecektir. Bu senaryo size tanıdık mı geliyor? Öyleyse, siz de pek çok insan gibi, indiğiniz kiloyu uzun vadeli korumakta zorluk çekenlerdensiniz.Kadınların rejim yapmalarındaki temel amaç, neredeyse güzelliğin ön koşulu haline gelen ince görünüşe kavuşmak ve daha çekici hale gelmektir. İskelet gibi durmadığı sürece, bir kadın ne kadar inceyse, çevresi tarafından o denli takdirle karşılanmaktadır. O kadar ki, çok kilo vermiş bir kadını kutlarken, yine çok kilo vermiş bir erkeğe hasta olup olmadığını sorarız endişeyle.
İnce kalabilen bir kadını, vücudunu kontrol altına alabilen birisi olarak algılarız. Ancak pek çok kadının incelik konusuna abartılı bir duyarlılık göstererek, sağlıksızlık örnekleri verdiklerine de rastlanmaktadır.

abur cubur yemek kilo aldırır.
abur cubur yemek kilo aldırır.

Örneğin, Amerika’da ince, hoş ve öz güvenli görünen nice kız öğrencinin, yiyecek konusunu yaşamlarının en büyük sorunu yaptıkları ve yediklerinden kurtulmak için kustukları bilinir, ingiltere Krallığının güzel Prensesi Diana da “blumia” adı verilen bu davranış bozukluğunun tutsaklarından birisidir.

Siz de, kilo vermeye çalışırken, sürekli olarak kendinizi savunmak zorunda hissediyorsanız, çevrenizdekilere artık daha sağlıklı bir yaşam biçimi benimsediğiniz için yediklerinize dikkat ettiğinizi söylemeyi deneyebilirsiniz.
Artık rejim yapmanın hem manevi hem de fiziksel güçlüklerinden kurtulmamızın zamanı geldi de geçti bile. Nasıl mı? Yeme alışkanlıklarımızı değiştirerek! Kitap veya web sayfalarında göreceğimiz gibi, çeşitli rejimlerle istediğimiz kadar kilo vermemiz mümkün.
Önemli olan, fazla kiloları üzerimizden attıktan sonra eriştiğimiz kiloda kalabilmek. Dikkat edilmezse verdiğimiz kiloları geri alma tehlikesi her zaman vardır.

Fazla kilolu olmak ve artan sağlık sorunları

Fazla kilolu olmak bir kişinin sağlık sorunları da normal kilolu birinden daha fazla olacaktır. Ağrılık normal kilodan hangi oranda fazlaysa, belli rahatsızlıkların ortaya çıkma veya ilerleme olasılığı da o oranda artabilir. Fazla kilo ile bağdaştırılan hastalıklar arasında kalp rahatsızları, kanser, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sindirim sistemindeki hastalıklar ve felç bulunmaktadır.Normal kilodan %20 fazlası olan bir kişinin, normal kilolu birine göre yüksek tansiyon ve şeker hastası olma olasılığı
üç kat, kolesterolünün yükselme olasılığı ise %50 artmaktadır. Fazla kilolu olmak, özellikle yaşlı insanlarda sağlık sorunlarını artırıcı bir risk faktörüdür.

kilolu olmak sağlık sorunlarıı arttırır.
kilolu olmak sağlık sorunlarıı arttırır.

Fazla kilolu olmak ve buna bağlı sık rastlanılan rahatsızlıklar

  • Kanser – Çeşitli incelemelerde görülmüştür ki rahim, prostat, safra kesesi, böbrek, mide, barsak ve meme kanserlerine aşırı kilolu (obez) kişilerde daha sık rastlanmaktadır.
  • Kalp Hastalıkları – Kalp krizine neden olabilecek bazı risk faktörleri kilodan doğrudan etkilenmektedir. Örneğin, temel bir risk faktörü olarak belirtilen yüksek kan kolesterolü ve yüksek tansiyon, fazla kilolu insanlarda, normal kilodaki yaşıtlarına oranla daha yüksektir.
  • Yüksek Tansiyon
  • Şeker Hastalığı – Insuline bağımlı olmayan şeker hastalarının genellikle normal kilo sınırlarının üzerinde olduğu kaydedilmiştir. Bazı araştırmalar, fazla kilolu olan kişilerin kilo vererek şeker hastalığını kontrol altına almak için ilk adımı atmış olacaklarını göstermektedir.
  • Safra Kesesi Hastalıkları
  • Kemik ve Eklemlerde Sorunlar
  • Barsak Rahatsızlıkları
  • Beyin Kanaması ve Felç
  • Duygusal Sorunlar

Yağın vücudumuzun hangi kısmında yoğunlaştığı önemli midir?

Hepimizin rahatlıkla gözlemleyebileceği gibi, kadınların fazla kiloları genellikle kalça bölgesinde, erkeklerinki ise karın bölgesinde yoğunlaşır. Yapıları çeşitli araştırmaların sonuçlarına göre, karın bölgesinde fazlalaşan yağ hücrelerinin, kalp rahatsızlıklarına neden olabilecekleri anlaşılmıştır.
Vücutlarında aynı miktarda yağ bulunan kadın ve erkeklerin, kalp krizi geçirme olasılıklarının farklı olmasının nedeni de, vücut yapısındaki bu farklılıktan kaynaklanıyor olabilir. Başka bir deyişle, kadınlarda, fazla yağ hücreleri kalça ve bacak bölgelerinde yoğunlaştığı için, fazla kilodan dolayı kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılıkları erkeklerden daha azdır.

kilo ile gelen hastalıklar.
kilo ile gelen hastalıklar.

Fazla kilolar, göreceli olarak genç yaşta ölüme neden olabilir mi?

Bu soru sigorta şirketlerine yöneltilecek olsaydı, yanıtları, hiç düşünmeden “evet” olurdu. Batı ülkelerinde bazı sigorta şirketleri, kişinin kilosunu, yaşam ve sağlık sigortası fiyatını artıran etkenler arasında saymaktadır. Bunun nedeni sizce ne olabilir?
Genel bir kural olarak, bu şirketler kendi tecrübelerinden ve bilgi birikimlerinden yararlanırlar. Onlara göre, insanların kiloları fazlalaştıkça, ölüm riskleri de artmaktadır; bu kişiler ölmeseler bile sağlık sorunlarının fazla olacağı varsayımı temel alınır. Amerika’daki sigorta şirketlerinde, fazla kilonun ölüm riskini artırdığı varsayımı, 20. yüzyılın başından beri kabul edilmektedir.
Fazla kilolu olmak ile ölüm arasındaki ilişki çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Araştırmaların vardıkları ortak sonuç şöyledir: kilolu insanlar arasında ölüm vaklalarına, toplam nüfusta beklenilen ortalama ölüm sayısından oldukça fazla rastlanmaktadır. Bu ölüm oranı, kişilerin fazla kiloları ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

Sigara içen kişiler gibi fazla kilolu kişiler de sağlık sorunlarını görmezlikten gelip, ölüm risklerini artırdıklarına inanmak istemeyebilirler. Sigara içen bir kişiye neden sigara içtiğini soracak olursak, ya yaşamdaki en büyük zevkinin sigara içmek olduğunu söyler, ya da bırakmasının olanaksız olduğunu.
Bu yanıtlar sigara içmeyen bir kişiye çok anlamsız gelebilir. Aynı çerçevede aşırı kilolu bir kişi genellikle yaşamdaki tek zevkinin dilediğini yiyebilmek olduğuna veya kilo vermesinin olanaksızlığına inanır. Özde sigara içmenin zararları hakkında artık pek şüphe kalmamıştır. Sayısız bilim adamı tarafından fazla kilolu olmanın da sağlığa zararlı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır.

Yememizin tek nedeni açlık mı?

Elbette ki aç olduğumuzda yemek yemeyi arzularız. Bu, yaşayabilmemiz için en doğal gereksinimimizdir. Ancak, ne yazık ki birçoğumuz aç olmadığımız zamanlarda bile, çeşitli nedenlerden dolayı bir şeyler yemekteyiz. Bu nedenleri dış ve iç etkenler olarak ikiye ayırabiliriz. Açlık hissi duymadığımız halde yeme arzusu hissettiğimiz durumları anlamaya çalışırsak, bu istekle başa çıkmamız kolaylaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..