Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısında Olmazsa Olmazlar

Sabah kahvaltısı nasıl olmalı?

Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü. Mutlaka yemeniz gereken gıdalar ile harika bir enerji alabilirsiniz. işte önerilerimiz… Kahvaltıda yedikleriniz konusunda çoğu zaman sınırlama yapamamanız, kilo problemi ya da sağlık sorunu olmayan için önerilir. Günün ilk öğününde kendinizi ödüllendirip, gün boyu onun enerjisini yaşamak sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Sağlıklı sabah kahvaltısı nasıl olur, sabah kahvaltısında olmazsa olmazlar nelerdir sorularının yanıtı veriliyor. Siz de bu yanıt üzerinden, aslında kendinize benzersiz bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Kahvaltı deyip geçmeden, geçiştirmeden… Kahvaltınızı en iyi şekilde yaparak, güne zinde başlayın. En sağlıklı kahvaltılıklar ile küçük kaçamaklar ile ve kahvaltınızda olmazsa olmaz dediğiniz sevdiğiniz kendi olmazsa olmazlarına göre bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Güne enerjik başlamak için harika bir fırsat olan kahvaltıyı ihmal etmeyin.

kahvaltıda yeşillikler

Sabah Kahvaltısında Olmazsa Olmazlar

Kahvaltılık Yeşillikler

Sabah kahvaltısında enerjiniz doğadan. Nasıl mı? Taze nane, marul, maydanoz gibi yeşillikler bir kahvaltı için olmazsa olmazlardır. Sindirimi kolaylaştıracak olan bu yiyeceklerde aynı zamanda vitamin de olduğundan, kişinin yeşilliklerden uzak kalmadan bir kahvaltı hazırlamasını öneriyoruz. Ayrıca gün içinde yemek yemeye fazla zaman ayıramıyorum diyenler için ise mutlaka kahvaltılık tüketiminin en iyi şekilde olması gerekiyor. Yeşillikler tok tutma konusunda avantaj sağlayacak olduğundan, mutlaka kahvaltının olmazsa olmazının yeşillik olduğunu söyleyebiliriz.

  • Nane
  • Maydanoz
  • Marul

Gibi hem midenizi rahatlatacak hem de sizi tok tutmak konusunda destekleyecek olan bu yiyecekleri mutlaka tüketmeniz önerilir. Sizin için sunulan öneriler üzerinden dilediğiniz zaman kahvaltı tabağınızda bu ürünleri görebilirsiniz. Herhangi bir diyet uygulamasında da çoğu zaman yeşillik sınırlaması olmayacağından, siz de kahvaltınız için bu önerileri kaçırmayın.

 Kolay Yağ Yakma Yöntemleri

Kahvaltıda havuç

Domates Tercihiniz. Peki, Havuç?

Sağlıklı şeker tüketimi için aslında havuç en doğru seçim. Kahvaltının olmazsa olmazları arasında, belki de hemen hemen her gün tercih ettiğiniz domates olduğunu biliyoruz. Peki, havuç? Havuç için de soyulduktan sonra yuvarlak yuvarlak doğranarak kahvaltı tabağında yer alması hem güzel bir görüntü hem de sağlıklı bir tüketim olacak. Havucun olduğu bir tabakta; her renk var demektir. Her renk sebze tüketerek, gün içinde sağlam bir kahvaltının enerjisini en iyi şekilde yaşayacaksınız. Siz de mutlaka her vitaminin tabağınızdan eksik olmadığı bir kahvaltı ile güne enerjik bir merhaba deyin.

Zayıflamak için bol bol yumurta yiyin.

Kahvaltıda İlk Sırada Yumurta!

Kahvaltıda görmeye alışık olduğunuz, sağlıklı kahvaltı dendiğinde olmazsa olmaz olan yumurta oluyor. Protein tüketimi, kahvaltı için önemlidir. Kişinin diyet yapması, kilo vermeye çalışması gibi bir durum söz konusu olsun ya da olmasın! Bir tane haşlanmış yumurta her şeye bedel olacak. Siz de bunu göz önünde bulundurun ve mutlaka bir yumurta ile güne başlayın. Size keyif verecek bir sonuç olacağından, direkt olarak yumurta için seçiminizi yapın. Yumurta çeşitleri çoktur. Ancak yağsız olması sağlık açısından önemli olduğundan genel anlamda önerilen haşlanmış yumurtadır. Sağlık sorunu olmayan kişiler için ise diğer önerimiz zeytin yağında pişmiş yumurta. Yeter ki siz nasıl bir kahvaltı istediğinizi bilin. Tamamen keyif alacağınız ve günün kendinizi ödüllendirdiğiniz öğünü olan kahvaltıyı seçin. Çok daha faydalı olacaktır.

 Yumurta nasıl haşlanır? Haşlanmış yumurta tarifleri

Salam – Sucuk – Sosis

Hepsini sevmeniz mümkün olmayabilir. Ancak kişinin kahvaltıda tüketmesinde eğer kilo vermeye çalışmıyorsa bir sakınca yoktur. Tüketiminin olması için az yağda pişirmek daha sağlıklı bir sonuç için gereklidir. Ancak bunun dışında herhangi bir şekilde salam, sucuk, sosis konusunda tüketimde haftada bir kere de olsa kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, aslında benzersiz kahvaltının da kapıları açılmış olacak. Yalnızca sosis için kişinin ketçap mayonez kullanmaması. Harika bir kahvaltı için olmazsa olmazınız ise değerlendirebilirsiniz. Ancak genel olarak sağlıklı bir enerji için de kişinin az da olsa yediklerine dikkat etmesi açısından, bu öğünde de ketçap mayonezden uzak durmanız önerilir. Değerlendirip, ona göre kahvaltınızı hazırlayabilirsiniz.

beyaz ekmek sağlığa zararlıdır

Ekmek Seçimi

Aslında tüketeceğiniz lezzetlerin yanında ekmek olmasa da olur. Ancak olmazsa olmazı ekmek olanlar için önerilen, en azından beyaz ekmek olmaması. Harika bir kahvaltının beraberinde, aynı zamanda ekmek seçiminin de sağlıklı olması en önemli kriter. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde aslında siz de ekmek seçimi konusunda titiz hareket edebilirsiniz. Doğru seçim tam buğday olabilir. Değerlendirmeniz durumunda bu tür ekmekler için de yine ekmek tüketimi sınırınızın en fazla 2 dilim olmasına özen gösterin. Seçim tamamen sizin.

Yeşilçayın faydaları ve zararları

Bitki Çayı İçmek!

Kahvaltılarda mutlaka tercih edilen siyah çay oluyor. Ancak bunun dışında, önerilen mutlaka kişinin bitki çayı içmesi. Sinirimi kolaylaştırıyor olduğundan, güne bitki çayı ile başlamak aslında avantajlı olacaktır. Şeker tüketimini sevmeyenler için olmazsa olmazlar arasında bitki çayı gösteriliyor. Bu sayede siz de çay tüketiminin daha sağlıklı olmasını desteklemek açısından tercihinizi bitki çayından yana kullanabilirsiniz. Kişinin ne kadar çay tüketecek olduğu konusunda ise bir sınırlama olmayacaktır. Bitki çayının şekersiz olarak tüketilmesine özen göstermek sağlık için önemlidir diyebiliriz. Sabah kahvaltısında olmazsa olmazlar arasına bitki çayı içmeyi mutlaka eklemelisiniz.

 Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Diyette Tatlı Yenir

Tatlısız Kahvaltı mı olur?

Şeker tüketiminin önerilmediği kahvaltı öğününde, mutlaka ağzınızı tatlandıracak bir şey isteyeceksiniz. Bunun için de kahvaltının olmazsa olmazı bal geliyor akıllara. Bal kaymak ile kepekli ekmeğin tadını çıkarmanız önerilir. Belki kaçamağınız o gün içinde beyaz ekmek olabilir. Bal kaymak sürdüğünüz bir ekmek son derece lezzetli olacak. Bunu bilerek siz de direkt olarak tüketimin en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Değerlendirmeniz durumunda keyifli bir kahvaltı için tatlının da seçilmiş olduğu şekilde kahvaltınızı tamamlamış olacaksınız. Kahvaltıda tatlı yenir mi sorusunun yanıtı, doğal bir tatlı olması halinde neden olmasın diye cevaplanır. Önerimiz de mutlaka bal tüketimi olacak.

 Diyet Tatlı Tarifleri

Kahvaltı Saatine Özen Göstermelisiniz

Bu kadar güzel bir kahvaltının iyi bir kahvaltı saati ile taçlandırılması son derece önemlidir. Yerken keyif alacağınız bu gıdaların, normal bir saat olmasına özen gösterin. Kahvaltı saatiniz mutlaka sabah 8’de olsun diye bir sınırlandırma olmayacak. Ancak önerimiz, günün erken saatlerinde, gün içinde de enerjiniz ile kalorileri yakacağınız bir şekilde hareket etmeniz. Yani en geç 11’de tamamlanmış olan bir kahvaltı çok daha sağlıklı olacak. Bunu bilerek, siz de kahvaltı konusunda doğru bir saat seçimi yapabilirsiniz.

Kahvaltı günün en güzel öğünüdür…

En güzel öğünün ise öğlenden sonra yapılması, biyolojik saatinizi tam anlamıyla şaşırtır. Sonrasında yedikleriniz için pişman olmamak adına, direkt olarak özen göstererek hareket etmeniz avantajlı olacaktır. Bunu bilerek, siz de doğru bir şekilde gıda tüketiminin olmasını sağlayabilirsiniz. Bu anlamda seçim tamamen sizin. Doğru bir saatte, en iyi tüketim ile kahvaltınızı yapmaya hazır olun. Kahvaltı için en doğru saat nedir sorusunun yanıtı, erken uyanan bir kişi için uyanmasından sonra en geç 1 saat içinde olacak şeklide kahvaltı yapılabilir şeklinde verilir. Bunu göz önünde bulundurup, kahvaltınızı en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz. Doğru bir öğün tüketimi olması sağlanacaktır.

Verilen önerilere göre hareket etmeniz halinde hem unutulmaz bir kahvaltı yapacak hem de sağlığınızı da bir kenara bırakmamış olacaksınız. Bu durumda tamamen sizi mutlu edecek bir öğünde, sağlıklı bir kahvaltı etmiş olacaksınız.

 Dr. Gürkan Kubilay Diyet Listesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..