Sağlıklı Beslenme
Trend

Sağlıklı Beslenmeyi Bozduğunuz Yiyeceklerden Nasıl Uzak Duracaksınız?

Sağlıklı beslenmek isteyen herkesin en az bir tane hayır diyemediği yiyecek var. Nasıl uzak durulur, nasıl hayır denir? Belirlemiş olduğunuz bir program olduğunda, net şekilde gün içinde ne yemeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Sağlıklı beslenmek için önemli olan, kişinin belirlemiş olduğu sınırların dışına çıkmaması. Programlı ve kararlı olmanız halinde, hayır demeniz gereken yiyeceklerden de uzak durmayı başaracaksınız.

Sağlıksız Besinlerden Nasıl Uzak Dururum?

Kendinize Hedef Koyun

Beslenme düzeniniz için belirlemiş olduğunuz bir hedefiniz olsun. Bu hedef sayesinde, kendinizi kontrol etmeyi de başaracaksınız. Hedefiniz belirlenen gıdaları yemek ya da yememek olabilir. Burada önemli olan husus kişinin belirlenen hedefe göre kendisini sınırlandırmayı öğrenmesi. Kontrollü olmayı başarıyor olmak, hayatınızın her alanında önemli. Hedeflerinizin belirlenmesinden sonra, hedeflere uygun şekilde hareket edebiliyor olduğunuzu görmek aynı zamanda motive edici olacaktır. Hedeflerin belirlenerek hareket edilmesine dikkat ederek, siz de hangi gıdayı yemek yememek konusunda biraz daha mantıklı hareket edebilirsiniz. Bu sayede uzak durmanız gereken yiyecekler konusunda çözüm sağlamış olacaksınız.

Sağlıklı kahvaltı nasıl olmalı

Kendinizi Ara Sıra Ödüllendirin

Elbette her zaman uzak durmanız gereken yiyecekler olabilir. Ancak küçük kaçamaklar yapmak da sizin için motive  kaynağı. Bunu bilerek de uzun süre yememeniz gereken yiyecekler uzak durabilirsiniz. Doktor önerisi olarak oluşturulan beslenme programınızda olmayan bir gıdanın tüketimi, zaman zaman olabilir. Sağlıklı beslenme nasıl olur sorusunun yanıtı, aslında kişinin bunu sürekli kılması için arada sırada kendisine ödüller vererek şeklinde yanıtlanabilir. Her zaman sıkı kontrollü olmanın dışında, bazen de direkt olarak kendinizi motive etmek için uzak durmanız gereken bir gıdanın belli miktar tüketilmesini sağlayabilirsiniz. Kendinizi ödüllendirmek, sizi motive edecek ve tüketmediğiniz günlerin de sanki ödülünü almış gibi hissetmenizi sağlayacak. Bu son derece keyif verici bir sonuç olacak.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanırım?

İpin Ucunu Kaçırmayın!

Evet, bir diğer önemli husus ise kişinin kendisini ödüllendirmesinin ardından yaşanmasın. Bakıldığında direkt olarak ipin ucunu kaçırmadan hareket etmek konusu önemli. Yani sizin tüketmiş olduğunuz herhangi bir gıdanın, sonrasında sürekli olarak hayatınıza girmesi, bu ödül durumunun 2 3 günde bir yaşanması gibi bir durum asla olmamalıdır. Sonucunda ise kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz, yapılan sınırlama konusunda profesyonel hareket etmeyi başardığınız şekilde ön plana çıkması sağlanır. Dilerseniz sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gerekenler noktasında en iyi şekilde hareket ederek, avantaj elde edebilirsiniz. Ödül konusunda da belli sınırlamalar olmasına dikkat etmek en iyi sonucu aldıracaktır. Bunu göz önünde bulundurun ve direkt olarak siz de kendinizi sınırlayın.

Kendinize verdiğiniz ödüllerin artması, her haftaya yayılması gibi bir durum olmasın.

Bunu bilerek, ödülleriniz konusunda gerekeni yapabilirsiniz. Hem daha iyi bir şekilde hareket etmek hem de direkt olarak kişinin kendisini iyi hissetmesi bu anlamda önemli olacaktır.

İştah kontrolü

Uzman Desteği Alın

Hem psikolojik hem de bedenen yaşanan sınırlamalarda kendinizi iyi hissetmediğiniz noktada uzman desteği almak en doğrusu olacak. Bu sayede kişinin diyet listesinden uzaklaşması da söz konusu olmayacak. Yaşanan acil bir durum ya da yapılan kaçamakların artması durumunda, uzman desteği almak en doğrusu olacaktır. Ne yapmanız gerektiği konusunda verilecek olan bilgilerin akabinde, yeniden sağlıklı bir hayatın içinde yer almak için öneriler sunulacaktır. Göz önünde bulundurmanız halinde herhangi bir sorun yaşamadan uzman desteğinden faydalanın. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde uzman desteğinin alınması, hemen müdahil olunması önemlidir. Sağlıklı beslenme için önemli olan nedir e yanıt, kararlı olmak olacak.  Siz de kararlı davranarak, sağlıklı hayata merhaba diyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..