Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanırım?

Sağlıklı beslenme alışkanlığını nasıl kazanabilirim?

Beslenmenizin sağlıklı besinlerden oluşması, kişinin bunu alışkanlık haline getirmesi nasıl olur? Merak ettiğiniz sorunuzun yanıtı veriliyor. Öncelikle sağlıklı beslenme alışkanlığı kişinin küçük yaşta edindiği bir şeydir. Genel anlamda insanlar sağlıklı beslenmeye karar vermeden önce, aileleri nasıl besleniyorsa öyle beslenir. Buna alışmıştır. Ancak bunun dışına çıkmak istediğinde zaman harcayabilir. Evinizde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı varsa, sonrasında ki hayatınız için de geçerli olacaktır. Ailede tuzsuz yeme alışkanlığı, daha çok bunu alışkanlık haline getirmiş anne ve babaların ardından olmaktadır. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, siz de sağlıklı beslenmek üzere hareket etmiş olursunuz. Ailede böyle bir alışkanlık yoksa, sizin aldığınız bir karar ise elde ettiğiniz bilgiler üzerinden sağlıklı beslenmek için yeniden program yapabilirsiniz.

Çocukluktan Gelen Beslenme Alışkanlıkları

Çoğu insan çocukluğundan gelen beslenme alışkanlığı ile yaşamaya devam eder. Bunların arasında örneğin bir yemeğin tuzlu seviliyor olmasından, et yemek istenmiyor olmasına kadar örnekler verilebilir. Sizin için uygun olan elbette beslenme seçimi konusunda doğru hareket etmek olacak. Belli bir yaştan sonra, sağlıklı olanın ne olduğuna karar vermek çok daha kolay olacak.

  • Yemekten önce abur cubur yememek
  • Yemeğin tuzsuz tüketilmesi
  • Çok fazla şekerli gıda tüketmek
  • İçecek olmadan yemek yiyememek

Ve buna benzer durumlar, çocuklardan gelen beslenme alışkanları olabilir. Tamamen aile durumunun nasıl yemek yediğine göre, kişinin de bundan etkilenerek beslenmesini ona göre yapması söz konusu olabiliyor. Göz önünde bulundurmanız halinde, direkt olarak siz de beslenme alışkanlığınız konusunda iyi bir adım atmış olacaksınız.

 Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısında Olmazsa Olmazlar

Dengeli beslenme

Beslenme Alışkanlığı Sonradan Değişir mi?

Elbette beslenme alışkanlığınızın sonradan değişmesi söz konusu. Bunun için kişinin iradeli olması, belli noktada kendi sağlığı için seçimini yapması önemlidir. Artık şeker tüketmemek, yağlı olan gıdalardan uzak durmak gibi tamamen kendi seçiminiz ile karar vermiş olduğunuz şeyler olabilir. Yapmanız gereken bunun bir alışkanlık haline gelmesini sağlamak açısından, direkt olarak beslenme düzeninin 21 gün boyunca kontrollü olmasıdır. Bıraktığınız bir alışkanlık için 21 gün boyunca kontrollü hareket etmelisiniz. Sonrasında biraz daha rahatlamış olacaksınız. İlk günler kadar bırakmış olduğunuz alışkanlığınız için tüketim ihtiyacı olmayacak. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, beslenme alışkanlığı konusunda avantaj elde etmeniz sağlanmış olur. Göz önünde bulundurarak ona göre hareket edip alışkanlığınızın değişmesini sağlayabilirsiniz. Kararlı ve kontrollü olunması durumunda çok daha hızlı olabilir.

 Dengeli Beslenmek Ne Demektir ?

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Beslenme alışkanlığı konusunda sağlıklı olma konusunda ne yapmanız gerektiği, aslında son derece bellidir. Sizin tarafınızdan belirlenmiş olan sağlıklı olma durumu iççin mutlaka kişilerin bu alanda alışkanlığı kazanması için belli bir süre boyunca uzak durmaya devam etmesi, ya da alışkanlık haline gitmeye çalıştığı tüketimi günlük olarak yapması gerekiyor. Alışkanlığı kazanmak için en az 21 gün boyunca tekrar etmek gerekiyor. Düzenli tekrar ile en iyi şekilde alışkanlığın kazanılması sağlanacaktır.

Düzenli olarak yaptıkça, alışkanlık edinmeniz mümkün.

Sizin için önemli olan alışkanlığın kazanılması. Bunun için de düzenli olarak yapmak gerekiyor. Örneğin su içme alışkanlığı kazanmak isteyen bir kişi, günün her zaman belli saatlerinde, belli miktarda su içerse bir süre sonra bu bir ihtiyaç haline gelecektir. Kişinin su tüketimi çok daha rahat olacaktır. Göz önünde bulundurmanız durumunda, siz de en iyi şekilde, en hızlı şekilde alışkanlık kazanabilirsiniz.

Size sunulacak olan önerilere göre hareket ederek, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için gerekli adımı atabilirsiniz. Uyarıları dikkate alarak, alışkanlık edinmek istediğiniz sağlıklı beslenme için tekrar ve kararlılığın önemli olduğunu unumayın.

 Dengeli Beslenmek Sağlığımız İçin Önemli Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..