Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Akşam Yemeğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akşam yemeği sağlıksız gıda tüketiminin en yaygın olduğu öğün. Sağlıklı akşam yemeği ile aslında sağlık sorunlarının birçoğundan uzaklaşabilirsiniz.

Sizin için sağlıklı olan bir akşam yemeği, kendi sağlık sorunlarınıza göre karar verdiğiniz bir yemek olabilir. Elbette kişisel bir durum söz konusu olduğundan hem kilo durumu, hem mevcut hastalıklar ve yaş grubuna göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Herkes için sağlıklı olabilecek öneriler ile tamamen kişinin sağlıklı bir şekilde akşam yemeği yemesinin mümkün olduğunu gösteriyoruz. Sizin için belirlenen birkaç öneri aynı zamanda damak tadı olarak da size uyuyor olabilir. Bu sayede hem sağlıklı bir şekilde akşam yemeği yemiş olacak hem de kendiniz için de tat anlamında doğru bir seçim yapmış olacaksınız.

sağlıklı beslenme ile kilo verme

Kırmızı Et Seçiminiz Izgarada Olsun.

Mutlaka dikkat etmeniz gerekenler arasında, seçmiş olduğunuz etin ızgarada olması var. Aslında güzel bir akşam yemeği için kırmızı et iyi bir seçim. Ancak bu seçimin yağda olması, direkt olarak sağlıksız bir yiyecek olmasına neden oluyor. Yağdan uzak bir şekilde, kırmızı etin ızgarada pişirilmesi çok daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Göz önünde bulundurmanız halinde, siz de et seçiminizi sağlıklı şekilde belirlemiş olacaksınız. Kırmızı et seçiminde ızgarada olması dışında, sağlıklı olması açısından almanız gereken önlem miktarı olacak. Miktarının doğru olarak belirlenmesi halinde, sonrasında da herhangi bir sağlık sorunu yaşamayacaksınız. Hazımsızlık, sindirim problemi gibi bir sorun yaşamamak açısından miktarı konusunda da doğru hareket etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Kırmızı et seçiminiz ile sağlıklı akşam yemeği;

Yanında salatanın eşlik etmesi ile olabilir. Yağ kullanılmadan, limon ile nane, maydanoz, marul, domatesin olduğu bir salata ile et tüketiminizin hem lezzetli hem de sağlıklı olması mümkün. İçecek olarak da asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmanız önerilir. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde direkt olarak siz de beslenme düzeninizi en iyi şekilde oluşturmuş olacaksınız. Bu şeklide bir akşam yemeğinden hem keyif alacak hem de sağlığınızı tehlikeye atmadan en iyi şeklide tüketimi sağlamış olacaksınız. Tercihinizi yapabilir, beğendiğiniz bir anayemek üzerinden sağlıklı bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 80 Yaşında Sağlık Sorunu Olmayan Dededen Öneriler

Beyaz Et Tüketiminde Hazır Soslardan Kaçınmalısınız.

Sağlıklı akşam yemeği için önerilenler arasında beyaz et de olabilir. Sağlıklı bir beyaz tüketimi, mutlaka gezen tavuk olmalıdır. Bunun için öncesinde önlem almak, satın alınan tavuğun doğal beslenme koşullarında büyüdüğüne emin olmak önemlidir. Beyaz et tüketimi için de önemli olan haşlanmış olarak yemek. Ancak beyaz et tüketimi sorunu Türkiye’de daha çok hazır soslar ve baharatlar ile sağlıksız hale getirilir. O yüzden sağlıklı akşam yemeğinde ne yenir sorusunun yanıtı beyaz et olduğunda, ilk uyarı  soslar ile yapılıyor. Sağlığınız için zararlı olan paket sos kullanımından uzak durarak bir anayemek belirlemek en doğrusu olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, sorun yaşamadan daha sağlıklı bir yemek yemiş olacaksınız. Mayonez ya da buna benzer soslar için de uyarımız geçerlidir.

Sağlıklı tavuk eti haşlanmış ve sosları da doğal seçilmiş olmalıdır.

Tavuk yanında mutlaka sağlıklı akşam yemeğinin olmazsa olmazı salata olacaktır. Salatanızın sadece marul, nane olmasını da tercih edebilirsiniz. Dilerseniz direkt olarak mevsim salatası seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda olması gereken, sizin yağsız bir salata tüketimi yapmaya dikkat etmenizdir. Bunu sağlamanız durumunda sorun yaşamadan, yiyeceğinizi herhangi bir hazımsızlık sorunu da yaşamadan tüketebilirsiniz. Göz önünde bulundurup, sağlıklı gıda tüketimi konusunda gereken önlemi alabilirsiniz. içecek tüketimi için de ayran olabilir. Ancak asitli ve şekerli olan içeceklerin de önerilmediğini bilmelisiniz. Sizin için çok daha faydalı olacağını düşündüğünüz sağlıklı içecekleri tercih ederek yemeğinizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Akşam yemeği etsiz olmaz diyenler için önerilerimiz bu şekildedir.

 Sağlıklı Yaşamda 5 Olmazsa Olmaz Madde

Brokoli – Karnabahar ile Akşam Yemeği

Sağlıklı yemek için tercihiniz sebze de olabilir. En sağlıklı sebzeler arasında yer alan brokoli ve karnabahar, özel bir sos ile haşlanmış olarak tüketilebilir. Bu sayede sizin için de son derece lezzetli olan bu yemek ile aynı zamanda akşamı sağlıklı bir şekilde kapatmış olacaksınız. Haşlanmış olan tüketiliyor olması, az tuzun da kullanılması ile hem sağlıklı hem de lezzetli olur.

Haşlanmış sebzeler ile vitamin aldığınız bir akşam yemeği olacak.

Dilerseniz elbette yanında yeşil salata ile yemeğinizi tamamlayabilirsiniz. Salata tüketiminin nasıl olacağı konusunda özgür olabilirsiniz. Ancak elbette salata tüketiminin de sağlıklı olması için zeytin yağı ve limon yeterli olacaktır. Göz önünde bulundurarak doğru bir tüketim ile siz de akşam yemeğiniz konusunda en iyi şekilde karar verebilirsiniz. Hafif bir akşam yemeğini sütlü tatlılar da süsleyebilir. Yemiş olduğunuz karnabahar ve brokoli kalori açısından da sizi zorlamayacak olduğundan, direkt olarak siz de bir tatlı ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Sağlıklı akşam yemeklerinde, az aldığınız kaloriler olması halinde zaman zaman bu şeklide kendinizi ödüllendirmenizde herhangi bir sakınca olmayacak.

Akşam Yemeği Öncesi Çorba Tüketimi

En çok önerilenler arasında akşam yemeğinde anayemek öncesi çorba tüketimi var. Sebebi ise sindirim sisteminin çalışmasına destek olmak. Bu şekilde çok daha sağlıkla yemeğe başlanmış olacaktır. Çorba tüketiminiz için özel bir seçenek olmayabilir. Ancak yağlı ve ağır olmayan çorbalardan kaçınmanız da önemlidir. Sebze çorbaları tercih ederek, sağlıklı olan gıda tüketiminin devam etmesi sağlanabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, tamamen memnun kalacağınız, tüketiminiz ile keyif alacağınız bir yemek belirlemiş olacaksınız. Dilerseniz akşam yemeği için doğru bir seçim yaparak, aynı zamanda lezzet konusunda da memnun kalın. Çorba seçimi için özgür olabilirsiniz.

 Arda’nın Mutfağı Brokoli Çorbası Tarifi
  • Sebze çorbaları
  • Kış çorbaları
  • Mercimek – düğün çorbası gibi bakliyat çorbaları
  • Domates çorbası
 Evde Domates Çorbası Tarifi

Gibi hafif olan, daha az yağın kullanıldığı çorbaları tercih etmeniz halinde yemek öncesinde doğru bir seçim yapmış olacaksınız. Sindirimi hızlandıracak olan bir çorba seçimi ile oldukça sağlıklı bir adım atmış olacaksınız. Hazır çorba dışında çorba tercih etmek önemlidir.

 Diyette Nasıl Çorba İçilir?

Sağlıklı Akşam Yemeği Saat Kaçta Yenmelidir?

Önemli olan bir diğer konu ise kişinin akşam yemeğinde ne yediğinden önce, akşam yemeğini saat kaçta yediğidir. Çünkü kişinin sindirim konusunda sorun yaşamayacağı şeklide bir yemek saati belirlemesi gerekiyor. Hem sağlıklı gıdalar ile akşam yemeğinin belirlenmesi hem de tüketim saatinin de sağlıklı olan bir saat üzerinden seçilmesi son derece önemlidir. Buna dikkat etmeniz durumunda, akşam yemeği saatinin çok fazla geciktirilmemesi gerektiğini göreceksiniz.

Akşam yemeği saatinin gecikmemesi önemlidir.

Doğru bir yemek seçimi dışında, sindirim sistemi içinde zorluk yaşatmamak, kişinin yediği besinlerin kısa süre içinde yağ olmaması açısından saat önemlidir. Sağlıklı olan kişinin mutlaka ara öğünler için dahi uyumadan 2 saat önce yemeği bırakmış olması gerekiyor. Söz konusu akşam yemeği olduğunda, çok daha ağır gıdaların yendiği düşünülürse, kişinin bu anlamda önlem alması şart. Sağlıklı olan gıdaların doğru saatte tüketilmesi son derece önemli olacaktır. Dikkat ederek, doğru zamanda doğru akşam yemeği yemek mümkün. Uyarları dikkate almanız halinde, siz de akşam yemeği seçiminden memnun kalacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..