Sağlık

Rota Hastalığı Nedenleri

Rota Hastalığı Nedir? Rota Hastalığı tedavisi?

Rota virüsü enfeksiyonu ( Rota Hastalığı ) sıklıkla 5 yaş altı çocuklarda görülen, daha çok ishal ve kusma ile ortaya çıkan bir bağırsak enfeksiyondur. Çocuklarda  GASTROENTERİTİN en büyük sebebi olan rota virüsü genellikle gelişmemiş ülkelerde görülmektedir. Tanı konulabilmesi için çocuklardan alınan dışkı örnekleri tedavinin seyri için önem taşımaktadır. Rota virüsü REOVİRİDAE  ailesinden çift iplikli bir RNA virüsüdür. Dünya da rota virüsü sebebiyle birçok çocuk ölümü gerçekleşmiştir. Hastanelere ishal nedeni ile başvuran çocukların çoğunda rota virüsü tespit edilmektedir.

Rota Virüsü Belirtileri

2011 yılında Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı verilere göre rota hastalığı,

1) Avrupa ülkelerinde %20-%40
2) Amerika ülkelerinde %5-%25
3) Asya ülkelerinde %30-%50
4) Afrika da -%65 oranlarında görüldüğü açıklanmıştır.

Rota virüsünün belirtileri nelerdir?

1) Şiddetli ateş
2) İshal ve kusma
3) Dışkının sulu, sık ve kokulu olması
4) Karın krampları
5) Huzursuzluk
6) Gözyaşının azalması
7) Az idrara çıkma
8) Hızlı nefes alıp verme

Rota virüsü çocuklarda DEHİDRASYONA sebebiyet vermektedir. Bu nedenle halsizlik, huzursuzluk, az idrara çıkma gibi bulgular gözlemlenir. Rota virüsü tedavisi için belirli bir ilaç bulunmamaktadır. Bu hastalıkta en temel kural çocuklarda DEHİDRASYONU engellemektir. Kaybedilen sıvı mutlaka yerine konmalıdır. Çok yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı, anne sütü ile beslenen bebekler sık sık emzirilmelidir. Şişelenmiş süt ve meyve sularından kaçınılmalı, et ve balık gibi yiyecekler çok iyi pişirilmiş olmalıdır. Çünkü bu enfeksiyona yakalanan bebek ve çocuklar da  sağlık açısından çok önemlidir. Ayrıca rota virüsü bulaşıcı özelliğe sahiptir. Özellikle dışkı ile kirlenmiş su ve gıdalarla ağız yolu ile bulaşma özelliği yüksektir. Bu sebeple kreşe giden çocuklarda veya çocuk hastanelerinde rota virüsü görülme olasılığı yüksektir.

Rota Virüsü Nedir

Rota hastalığından korunma yolları

Rota virüsünden korunmak için en önemli yol aşıdır. Aşının 6 aydan önce yapılması gerekmektedir. Aşı enjeksiyon yolu ile yapılmaz. Ağız yolu ile damla damlatılarak yapılmaktadır. Fakat aşının 0 koruyuculuğu yoktur. Rota virüsüne yakalanan çocuklar okula gönderilmemeli, eller sık sık yıkanmalı temizliğe özen gösterilmelidir. İshali kesen ilaçlar kullanılmamalıdır. Kusması çok şiddetli olan bebek ve çocuklar için derhal doktora başvurulmalıdır.

Sonuç olarak rota virüsü dünya da sık sık görülmektedir. Genellikle 1-5 yaş arası çocuklarda, ilkbahar ve kış aylarında görülme olasılığı yüksek olduğu unutulmamalıdır. Erken tedavi ile uygun tanı olanağı sağlanarak gereksiz antibiyotik kullanımı da bu sayede azalmaktadır.

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..