Sağlık

Romatizma Hastalığı Nedenleri

Romatizma Nedir? Nasıl Geçer?

Romatizma geçmişte yaşlıların yakalandığı bir hastalık olarak bilinirdi. Toplumun birçok kısmında bu yanlış kanı ne yazık ki varlığını göstermeye devam etmektedir. Kas gruplarındaki şiddetli sızı ve ağrılarla kendini gösteren bu rahatsızlık karşısında aslında hepimiz risk altındayız.

Romatizma hastalığının nedenleri arasında en başta genetik faktörler yer alsa da yazının devamında da belirteceğimiz gibi farklı sebepler de romatizmaya yol açabilmektedir. Bu rahatsızlığın neden ve belirtilerine geçmeden önce romatizma hakkında daha çok bilgi edinelim.

Romatizma Hastalığının Tanımı

Romatizma, her yaş grubunun iskelet yapısında ya da kas bağlarında hareket kısıtlamasına ve ağrılara yol açan iltihaplı ya da iltihapsız kronik eklem rahatsızlığıdır. Zayıf insanlarda kilolu insanlara oranla romatizmal ağrılar daha az hissedilir.

Romatizma Kimlerde Olur?

Romatizma yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her tür bireyde doğuştan (genetiksel) ya da sonradan (kaza, yanlış ilaç kullanımı, iklimsel faktörler, stres, zararlı madde kullanımı gibi) meydana gelebilecek ciddi bir sağlık sorunu ve bir hastalık türüdür. Romatizma eklem bölgelerinde ağrı, şişlik ve sıcaklık ile birlikte kendisini gösterir. Önemli bir rahatsızlık olarak dikkate alınmazsa kişide ciddi hastalıklara neden olabilir. Sürekli bir ilaç tedavisi ve doktor gözetimi isteyebilir.

Romatizma Hastalığı nedenleri

Romatizmanın En Çok Rastlanılan Nedenleri

Romantizma rahatsızlığı birçok farklı nedenden dolayı gerçekleşebilir. Romatizma hastalığının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Aşırı kilo problemi
  • Spor yaparken yaşanan yaralanma ve travmalar
  • Eklemlerin aşırı derecede yıpranması
  • Genetik nedenlerle romatizmanın görülnmesi

Romatizmanın Belirtileri Nelerdir?

Romatizma iltihaplı ya da iltihapsız olabilir. Romatizmal hastalıkların genel belirtileri kas ve eklem ağrıları, cilt dökülmeleri, bel ve sırt ağrıları, kuru öksürük, ağızda kuruma, nefes darlığı, görmede azalma ve kayıplar, gözlerde kızarmalar, kanlı balgam, nabız kaybı, nörolojik belirtiler (bilinç değişikliği gibi), sindirim sistemi rahatsızlıkları ile dolaşım sisteminde meydana gelebilecek olumsuzluklardır. İltihaplı romatizmal hastalığın belirtileri arasında ise uyku düzensizliği, iştah kaybı, deri altı şişlik, el ve ayaklarda şişme varken, iltihapsız romatizma belirtileri ise düşme veya kazlara bağlı eklem aşınması ve incelmesi sonucu kemik çıkıntıları sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Romatizmanın Tedavisi Var mı?

Romatizmal hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması ya da tedavisi mümkün değildir. Fakat ilaç kullanımı ile tedavisinde oldukça başarı sağlanabilmektedir. Kişiye göre kortizon ilaç tedavisi veya motive edici ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu ilaç kullanımı tek başına yeterli olmayacağı gibi hekim hasta ilişkisi de bu süreçte önemlidir. Hastalık evresine göre sürekli bir doktor gözetimi isteyebilir. Hastanın takibe alınmasında ki amaç hastalığın kontrol altına alınması, hastanın yaşam kalitesi ve konforunun üst seviye çıkarılmasıdır. Romatizmal hastalıklar kronik bir hastalık olduğu için belli bir iyileşme süreci yoktur. Ömür boyu bir tedavi gerektirebilir. Bu hastalıkların tedavisine romatoloji bölümü bakar. Romatoloji; iskelet ve kas yapısındaki hastalıkları inceleyen bir bilimdir. Ayrıca, romatoloji bölümü bu hastalıkların tedavisinde fizik tedavi bölümü ile beraber çalışır.

Sağlık konusundaki diğer yazılarımıza https://dengelibeslenmek.com/kategori/beslenme/ adresinden erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..