Sağlık

Rbc Düşüren Yiyecekler

Rbc Değeri Nasıl Düşürülür?

Rbc yüksekliği görmede bulanıklık, vücudun çeşitli yerlerinde özellikle de göğüs ve baş bölgelerinde ağrılar, kulakların çınlaması, tansiyonda dengesizliklerin yaşanması gibi rahatsız edici semptomlarla kendini göstermektedir. Bu rahatsızlıkla mücadele sürecinde beslenme de önemli faktörlerden biridir. Rbc düzeyi olması gerekenin altında ya da üstünde seyreden kişiler dengeli ve sağlıklı beslenmeye ekstra özen göstermelidir. Bu tanının konulmasının ardından hastanın Rbc düşüren yiyecekler ile beslenmesi tedavinin sağlıklı yürümesine destek verebilmektedir.
Elbette bir de madalyonun tam tersi bir durum var. Rbc düşüklüğü yaşayan kişilerde ise beslenme açısından durum tam tersidir. Onlar da rbc yüksekliği yaşayan kişilerin tam tersine kendi sağlıkları için Rbc düşüren yiyecekler tüketmemeye özen göstermelidir.

Rbc Nedir?

Rbc düşüren yiyeceklerden bahsetmeden önce rbc nedir sorusunun cevabını vermek yerinde olacaktır. Rbc kısaca al kan hücresidir. Ve bu al kan hücreleri sayesinde vücudumuzda pek çok dokuya düzenli bir şekilde oksijen gider. Rbc değeri normal sağlıklı yetişkin bir kadında 3.90 – 5,03 trilyon hücre/litre,   sağlıklı yetişkin bir erkekte ise 4,32-5,72 trilyon hücre/litre olmalıdır.

Rbc Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Rbc düşüklüğünde tenimizin rengi solar, kalp atış hızımız artar, başımız ağrır. Ayrıca baş dönmesiyle birlikte göz kararması da gözlemlenebilir. Rbc düşüklüğü hamilelik dışında görülüyorsa;  kansızlık, lösemi, kemik iliği yetmezliği, lenf kanseri gibi pek çok hastalığın habercisi olabilir. Rbc düşüklüğünde bir sağlık kuruluşu ya da hastaneye gitmeden önce gerekli vitamin ve mineral takviyeleri ile Rbc değerinin normal seyirde izlemesine katkıda bulunabiliriz.  Rbc düşüren besinler nelerdir bunları sıralayalım:

Rbc Değeri Kaç Olmalı

B 12  Vitamini

B 12 vitamini suda eriyen vitaminler arasında yer alır. Yani fazla alınması sorun teşkil etmez ihtiyacımızdan fazlası idrar şeklinde vücuttan atılır. Deniz ürünlerinde çok sayıda B 12 vitamini vardır. Örnek vermek gerekirse: Balık yumurtası, ahtapot, somon, uskumru,  sar dalya,  ton balığı, istiridye ve midye.

Yine et çeşitlerinde de birçok B 12 vitamini olduğunu söyleyebiliriz. Dana ciğeri, kuzu ciğeri, kuzu eti, ördek ciğeri, sığır ciğeri, hindi ciğeri gibi B 12 vitamini bakımından zengin besinleri tüketebilirsiniz. Ayrıca yumurta ve peynir çeşitlerinde de B 12 vitamini bulunur.  Sağlık dolu bir yaşam için kahvaltıda menünüze yumurta ve peyniri eklemek Rbc seviyemizin normal seyrinde izlemesinde yardımcı olacaktır.

Rbc düşüklüğüne ne iyi gelir?

Demir Minerali

Kan yapımında etkili role sahip olan demir minerali;  ıspanak, sığır eti, istiridye, fındık, uskumru, alabalık, yumurta, beyaz fasulye, tavuk eti, mercimek,  nohut, haşlama bezelye, pekmez, tam tahıllı ekmek, çekirdeksiz kuru üzüm, pişmiş patateste bol miktarda mevcuttur.

Bakır Minerali

Bakır minerali de kan yapımında oldukça etkilidir. Kuru üzüm, kuru yemiş, midye, karaciğer, et, sarımsak, buğday kepeği, soya unu, yulaf,  badem, avokado,  pancar, mercimek gibi besinlerde bolca bakır minerali vardır.

Buradan hareketle beslenme rutininize sabahları peynir ve yumurta; öğle ve akşam yemeklerinde ise et, balık ve tahıl ürünlerini eklerseniz Rbc değeriniz normal seyredecektir.

Hamilelikte Rbc Değeri Kaç olmalı?

Hamilelikte rbc değerinin kontrol edilmesi önemlidir. Hamileliğin ilk trimesterinde mikro litre başına 3,42 ila 4,55 milyon olan eritrosit miktarı 2. trimesterda 2,81 ila 4,49 milyon, 3. trimesterda ise 2,72 ila 4,43 milyon olmalıdır. Eğer değerleriniz düşükse mineral ve vitamin değerlerinizi kontrol ettirmenizi öneririm.

sağlıklı beslenme önerileri bağlantısından sağlıklı beslenmeye yönelik yazılarımızı okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..