Sağlık
Trend

Raynaud Hastalığı Nedenleri

Raynaud Hastalığı Nedir? Raynaud Hastalığı Tedavisi Var mı?

Raynaud hastalığı diğer adıyla primer Raynaud fenomeni, çoğunlukla el ve ayak parmaklarını etkileyen bir sirkülasyon bozukluğudur. Raynaud hastalığını literatüre, ilk olguyu 1862 senesinde bir tıp öğrencisi olan Maurice Raynaud kazandırmıştır. Raynaud hastalığı birincil ve ikincil olarak ayrılmaktadır. Parmakları besleyen arterler soğuğa maruz kaldıklarında aniden daralır ve kan akımı yavaşlar. Ayrıca bu durum dudak, kulak ve burun gibi küçük arterlere sahip olan organlarda da semptomlar görülmektedir. Hastalığın tedavisine önem verilmediği takdirde kangren oluşumu söz konusu olabilmektedir. Raynaud, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmekte ve hasta çoğunlukla orta yaşta bir kimsedir ve bazı hastalar için önemli bir sağlık problemi olarak görülmez.

Raynaud hastalığının nedenleri

Kan akımının yavaşlamasının sebebi sadece soğuk ve stresli durumlarda damarın daralmasıyla alakalıdır. Bazı insanlar stresle karşılaştığı zamanlarda sıcaklıkla ilgili herhangi bir azalış olmamasına rağmen bu belirtileri yaşarlar. Kalıtımsal damar hastalıkları ve özellikle sigara ve tütüne bağlı olarak meydana gelen damar dolaşım hastalıkları en başta gelen sebeplerdendir. Bu sayılanların dışında uzun süren kullanılan çeşitli ilaçların yan tesiriyle bilhassa kemoterapi sürecinde uygulanan ağır
ilaçların kılcal damarlarda birikmesine bağlı olarak ortaya çıktığı da gözlemlenmiştir.

Birincil (Primer) Raynaud fenomeni

Birincil Raynaud, ikincil Raynaud’a göre  daha yaygındır ve ikincil bir hastalığı olmayan kişileri etkiler. Tıp dilinde Primer Raynaud fenomeni’ olarak isimlendirilen hastalığın arkasında herhangi bir hastalıkla bağlantısı olmadığı  görülmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken durum ise, Raynaud hastalığına sahip bireylerin %20’sinde ilerleyen yaşlarda romatizma hastalıkların gelişmesi söz konusu olabilmektedir. Bireylere düzenli olarak hastalık belirtilerini kontrol ettirmeleri tavsiye edilmektedir.

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?
Raynaud hastlağı nedir

İkincil (Seconder) Raynaud Fenomeni

İkincil  tip Raynuad hastalığının arkasında romatizmal ve damar hastalıklarının olduğu görülmektedir. Birincil Raynaud fenomenine göre daha az yaygındır fakat daha ciddi olma eğilimindedir.

Raynaud Semptomlar

Raynaud’un ilk belirtisi el ve ayak parmaklarında birden oluşan renk değişikliğidir. İlk evrelerde kan dolaşımı durmaya başladığı için el ve ayakların rengi beyaza döner. Daha sonra ise dolaşım yetersizliğinden maviye döner. Nadiren ciddi ağrılar olur. Hastaların çoğu için önemli bir sağlık problemi değildir, ancak bazı kişilerde kan dolaşımındaki azalma hasara neden olmaktadır.

Raynaud’la yaşamanın yolları

– Hasta soğuk su kullanmamaya özen göstermelidir. Soğuk suyu engellemek adına eldiven
giyilmelidir.
– Sigara kullanmak damarların daralmasına sebep olduğu için sigara bırakılmalıdır.
– Ilıman ve sıcak iklim bölgelerinde yaşanmalıdır.
– Stresten uzak durmak gereklidir.

Sağlık bağlantısından sağlıklı yaşamaya yönelik yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Raynaoud hastalığı ile ilgili youtube’dan videoları izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..