Kilo Vermek

Ramazanda Nasìl Kilo Verilir?

Ramazan ayında kilo almamak için ne yapmalıyım?

Tüm yıl boyunca büyük özlemle beklenen Ramazan ayı geldiğinde birçok kişinin aklına “Ramazan’da nasıl kilo verilir?” sorusu geliyor. Elbette ki Ramazan ayında asıl amaç kilo vermek değildir ama hem ibadetimizi gerçekleştirip hem de kilo verme imkanına sahibiz. Ramazan ayında kilo vermek için ilerleyen satırlarda yer vereceğimiz önerileri dikkate almanız size yardımcı olabilir.

Ramazan ayında kilo almamak için ne yapmalıyım?

İslam aleminde Ramazan ayının büyük bir önemi vardır. On bir ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayında sağlık durumu müsait olan tüm Müslümanlar oruç tutarak dini görevlerini yerine getirmeye çalışırlar. İradenin ön plana çıktığı bu mübarek ayda iftar ile sahur arasında ipin ucu kaçırılınca çeşitli kilo problemleri de ortaya çıkabiliyor.

Bu durumun gerçekleşmesinin ardından birçok kişi “Ramazan’da kilo almamak için ne yapmalıyım?” sorusunu soruyor.
Ramazan ayında oruç tutmak kişinin dini vecibelerini yerine getirmesine ek olarak kişinin metabolizmasına da yarar sağlar. Oruç tutan kişinin vücuduna belirli bir süre sıvı ya da katı herhangi bir maddenin girmemesi bu nedenle sindirim sisteminin aktif olmaması vücudun bir nevi detoksa girmesi sayılabilir. Ramazan ayında oruç tutan kişiler dengeli bir şekilde beslenerek porsiyonlarına dikkat ederlerse dini görevlerini getirirken kilo da verebilirler.
Ramazan ayı süresince oruç tutan Müslümanlar sahur ve iftar vakitleri olmak üzere günde iki öğün yemek yerler. Yemek yenilen her iki saatin özellikle de sahur vaktinin kilo alımını sağlayacak saatlerde olması, tüm gün aç kaldıktan sonra yemek yeniyor olması gibi birçok neden Ramazan ayı içerisinde kilo alınmasına neden olur. Kilo alım sürecine dur demek için ise yapmanız gerekenler oldukça basit.

Ramazanda beslenme
Ramazanda beslenme

Ramazan’da kilo almamak için şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Sahuru mutlaka yapın ve lif oranı yüksek tokluk hissi verecek gıdaları tercih edin.
  • İftar sofralarınızdan çorbaları eksik etmeyin.
  • Yağlı yemeklerden mümkün olduğunca uzak durun.
  • Çok tuzlu besinler tüketmemeye özen gösterin.

Ramazan ayında oruç tutmak yapılması gereken bir yükümlülük olsa da orucun asıl anlamı bireyin nefsine hâkim olmasıdır. Ramazan ayı içerisinde de sağlıklı beslenmeyi devam ettirebilmek hatta fazla kilolardan kurtulmak için bazı önerilerimizi paylaşacağız.

Ramazan ayında kilo vermek için nasıl beslenmek gerekir?

Hem sahurda hem de iftarda vücuda fazla yükleme yapmamak gerekir. Bazı insanlar ne yazık ki sahurda da iftarda da yediklerini abartabilmektedir ve bu durumda yeni kilolar olarak kişiye dönmektedir. Bu durumda Ramazan’da kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.
Sahuru atlamamak Ramazan’da kilo vermek için önemlidir. Hatta iftar ile sahur arasında ara öğün de tüketmeniz kilo kaybını daha kalıcı hale getirecektir.
Orucunuzu ana yemekle açmak yerine midenizin de rahatlamasına yol açacak hafif bir çorbayla yemeğe başlamak ilk etapta açlığın dindirilmesi açısından faydalı olacaktır. Yemek sonunda ise ağır şerbetli tatlılar yerine hafif tatlıların tercih edilmesi kilo kontrolü için yararlıdır. Sahurda ise oruç tutanlar midelerini yakacak ağır ya da baharatlı yemekler yerine sağlıklı kendilerini tok hissettirecek hafif ama besin açısından değerli kahvaltılıklar tercih edilmelidir.

https://dengelibeslenmek.com/ramazan-diyeti-nasil-yapilir/ ve https://dengelibeslenmek.com/ramazanda-karatay-diyeti-nasil-yapilir/ yazılarımızı okuyarak örnek beslenme programları kendiniz için oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..