Diyet ListeleriSağlıklı Beslenme
Trend

Ramazan Diyeti ( Ramazanda Doğru Beslenme ) – Ayça Kaya

Ayça Kaya'nın ramazanda doğru beselenerek ile kilo verin.

Heyecanla ve hasretle beklenen Ramazan ayına bu yıl da kavuşmamız nasip oldu. Ayça Kaya Ramazan Diyeti bu Ramazan’da da sağlıklı beslenmek isteyenlerin yardımına koşacak.

Ayça Kaya’nın Ramazan Diyeti İle İlgili Merak Edilenler

Orucun yine sıcaklara denk gelmesi ile oruç tutma süremiz de 10 saati aşacak. Haliyle oruç zamanları bir hayli zor geçeceğe benziyor. İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, oruç tutarken zorlanmamız için bazı önerilerde bulundu. Bu öneriler, bir diyet listesi olmaktan ziyade bir beslenme zincirinden meydana geliyor. Bu önerilere bir göz atalım.

İftar ile sahur arasında mutlaka su içilmeli.

Herkesin evlerinde olduğu şu dönemde su içmeyi unutuyor olabiliriz, üzerine de oruç tutacağız. Gün içinde alamadığınız suyu mutlaka iftar ile sahur arasında tüketmelisiniz diyor Dr. Ayça Kaya. Su tüketiminin de günde iki litrenin altına düşmemesini öğütlüyor.

 Ramazanda Karatay Diyeti Nasıl Yapılır
Dr ayca ramazanda beslenme

Masada beş çeşit kuralını uygulayın.

Ramazan ayı paylaşma, dolayısıyla da az ile yetinme ayıdır. Bu ayda sofralarımızı sade tutmaya özen gösterelim. Soframıza en fazla beş çeşit yemek koyalım. Mutlaka bir çorba, bir çeşit et yemeği, bir çeşit sebze yemeği, bir bardak kefir ya da yoğurt masanızda bulunsun.

İftariyelikleri masadan kaldırın.

Pastırma, reçel, bal, tereyağı gibi iftar masalarında iftariyelik olarak adlandırılan ürünleri masadan kaldırmak gerekiyor. Bunlar hem iştah açıyor hem de tüketilmeyecek kadar çok kalori yüklemesine maruz kalıyoruz.

Çorbalarımızda ve yemeklerimizde daha az yağ kullanmalıyız

İftar sofralarında mutlaka çorbanın olmasını gerektiğini söyleyen Dr. Ayça Kaya ekliyor, çorbalarda az yağ olmalı ve kremalı çorbalardan kaçınmalıyız. Ayrıca Dr. Ayça Kaya, çorbalara mutlaka kırmızı mercimek eklemeyi öneriyor ya da haftada az dört kez bir porsiyon kırmızı mercimek tüketmemiz gerektiğini dile getiriyor.

Pilav ve makarna azaltılmalı

Pilav, makarna, börek çeşitleri yerine tam tahıllı gıdaları tercih etmeliyiz. Eğer masaya pilav, makarna ya da börek koymuşsak mutlaka beş çeşitten bir tanesi yerine koymalıyız diyor Dr. Ayça Kaya. Bu besinleri tüketirken de porsiyonlarımıza dikkat etmeliyiz.

Baklagiller protein ve karbonhidrat zenginidir.

İftarda da sahurda da kuru baklagillere daha fazla şans vermemizi dile getiren Dr. Ayça Kaya, kuru baklagillerin protein ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin olduğunu da ekliyor. Ayrıca kuru baklagilleri salatalara koyarak da tüketebileceğimizi hatırlatan Dr. Ayça Kaya, sahurda tüketilecek baklagillerin tokluk hissini uzun bir zamana yayacağını vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..