Sağlıklı Beslenme
Trend

Protein Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Çok protein tüketmek zararlı mı?

Bir kişinin protein tüketimi ne kadar yapması gerektiği yaş, kilo, sağlık durumu ve stres gibi etkenlere bağlıdır. Proteinin hangi kaynaklardan alındığı da mutlaka hesaba katılmalıdır. Protein gereksinimini sadece bitkisel kaynaklardan sağlayan bir kişinin, günlük yemeklerini son derece bilinçli planlaması gerekir.
Bu kişi sadece et değil, süt, peynir, yumurta gibi hiçbir hayvansal ürünü de almıyorsa. Vücudumuzun üretemediği fakat gereksinim duyduğu aminoasitlerin tümünü aynı öğünde yiyecek şekilde planladıktan sonra, günlük protein miktarını alıp almadığına bakılmalıdır.
Dünya Sağlık Örgütü günlük protein tüketimi gereksinimini, kişinin vücut ağırlığına göre belirlemiştir. Sağlık konusunda otorite olan bu örgüte göre, kilo başına önerilen protein 0.45 gramdır.

 40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor?

Protein tüketimi neye göre değişir?

Dünya Sağlık Örgütünün kriterlerine göre, 60 kilogram ağırlığındaki bir kadının günde 27 gram; 80 kilo gelen bir erkeğin günde 36 gram protein tüketimi gereklidir.
Öte yandan, “Amerikan Food and Nutrition Board”un Amerikalılar için uygun bulduğu günlük protein miktarı kilo başına 0.8 gramdır. Bu hesaba göre, 60 kilo olan bir Amerikalı kadın 48 gram protein, 80 kilo gelen bir Amerikalı erkek ise 68 gram protein tüketmelidir.
Peki bu fark nereden kaynaklanmaktadır? Sonuçta ırkı ne olursa olsun insan insandır. Amerikalı, Afrikalı veya Avrupalı diye ayrım yapılabilir mi? Ne var ki, Amerikalılar kişisel farklılıkları hesaba kattıklarını savunmaktadırlar.
Örneğin, günlük stres, hastalık, uykusuzluk gibi protein gereksinimini artıran faktörleri de göz önünde bulundurduktan sonra ortaya daha yüksek bir rakam çıkarmışlardır. Ancak, Amerikalılar günlük yaşamlarında bu yüksek rakamın bile iki katını tüketmektedirler.
Her kişinin içinde bulunduğu koşullara göre protein gereksiniminin değiştiğini belirtmiştik. Özellikle üzerinde durulması gereken koşullar hamilelik ve emzirme dönemi ile kişinin içinde bulunduğu yaştır.

Hamile kadınların günde normal gereksinimden ortalama 10 gram, emziren kadınların ise 15 gram daha fazla protein almaları gerektiği söylenmektedir. Bebekler ve küçük çocuklar da, büyüklerden daha çok proteine gereksinim duyarlar.

Protein tüketim miktarı

Herkes proteini rahatça tüketebilir mi?

Vücuda alınması gereken protein miktarı kişinin özel sağlık durumuna göre değişir. Örneğin, hamile veya emziren kadınlarda, kilo kaybından ve yanıklardan sonraki iyileşme döneminde dokuların iyileşmesi sırasında protein gereksinimi artar.
Ancak bazı durumlarda protein faydadan çok zarara neden olabilir. Karaciğer ya da böbrek yetersizliği gibi durumlarda veya diğer karaciğer hastalıklarında, alınan protein miktarına dikkat etmek gerekir. Bu gibi özel durumlarda mutlaka diyetisyene başvurulmalıdır.

 Protein Diyeti Nasıl Zayıflatır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..