Sağlık

Patates Kızartması Sağlıklı Mı?

Patates Kızartması Yemeli miyiz?

Sağlıklı beslenmek kaliteli ve tüm vücudun iyi bir şekilde çalışması için mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konudur. Beslenme alışkanlığı düzenli ve dikkatli olan kişilerin yaşam kaliteleri de yüksektir.

Dengeli Beslenme Nedir

Dengeli beslenme aslında sağlıklı beslenme ile eşdeğer bir kavramdır. Günlük alınması gereken vitamin, protein ve karbonhidrat miktarlarının tam ve zamanında alınması ile dengeli beslenme sağlanmış olur.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği öğünlerini atlamamak gerekir. Bu öğünlerden en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Güne erken başlamak ve öğünleri atlamak sağlıklı beslenmenin ilk koşuludur. Kahvaltılar mümkün olunan en erken saatte yapılmalıdır. Geç saate kalınmamalıdır. Kahvaltı ve öğle arası atıştırmalık kuru incir, kayısı, kuru üzüm gibi gıdalar tüketilebilir. Öğle yemeği ve akşam yemeğinde de az yağlı mümkünse sebze ve haşlanmış et destekli öğünler tercih edilmelidir. Ara öğünlerde meyve, yoğurt gibi besinler ana öğünlere kadar hem tok tutar hem de vücudun şeker ihtiyacını karşılar.

Patates Kızartması Zararları

Patates Kızartmasının Yararları ve Zararları

Beslenme alışkanlığında kızartmanın yeri mümkünse hiç olmamalı. Kızartmalar çok lezzetli ve yemesi keyifli besinlerdir. Ancak özellikle patates kızartması zararları pek çoktur. Patates besinin içinde sıcağa duyarlı özellikle ani ve yüksek sıcaklıkta meydana gelen bazı zararlı kimyasallar bulunur. Buda vücuda zarar verir ve kanser gibi hastalıklara sebep olabilir.

Patates, nişastalı bir besin olduğu için fazla tüketmemek gerekir. Özellikle de kızartması kalp sağlığına olumsuz etki eder. Kalbe giden damarlarda tıkanıklık ve sertlik gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.Çocukların çok severek yediği bir besin olan patates kızartması aslında büyümekte olan çocukların gelişimlerine olumsuz etki eder. Çocukların yanı sıra hamilelerde de aynı etki görülür.

 Diyette Patates Nasıl Tüketilmeli 

Patates Kızartması Sağlıklı Mı

Patates Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patatesler saklanma koşullarına göre muhafaza edilmelidir. Genelde serin ve kuru yerde saklanmalıdır. Bu da tüketirken fayda sağlayacaktır. Patates kızartmasından vazgeçmek mümkün olmayabilir. Bunun için kızartma yapılırken dikkat edilerek zararları azaltılabilir. Her kızartma da temiz yağ kullanılması, kızartma süresinin kısa tutulması gibi bazı etkenlere dikkat edilebilir.

Beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda başlar. Çocukların beslenme alışkanlığı büyüdükleri zaman genelde değişmez. Bu anlamda dengesiz beslenme alışkanlığı olan çocuklar yetişkin oldukları zaman da bunu devam ettirirler. Yağ oranı yüksek olan kızartma gibi besinler vücuda zarar verir. Hızlı kilo almak, kalp rahatsızlıkları, çabuk yorulma, mide rahatsızlıkları hatta halsizlik ve yorgunluk gibi durumlar görülebilir.

Sağlıklı olabilmek için dengeli beslenmek çok önemlidir. Beslenmenin yanı sıra da herkesin bildiği gibi bol su tüketmek vücut sağlığı açısından ilk sırada gelmelidir. Su ile vücutta bulunan zararlı organizmalar dışarı atılır ve organlar ve cilt açısından su fayda sağlar. Gün içerisinde mutlaka öğünler zamanında yenmeli, mümkün olmayan durumlar da ise ara öğünler atlanarak ana öğünlerdeki vitamin ve protein kaynakları tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..