Sağlık

Pan Hastalığı Nedenleri

Pan hastalığı nedir?

Poliarteritis Nodasa (PAN) hastalığı esasında bir damar iltihabıdır, yani vaskilüt kategorisinde yer almaktadır. Bedendeki orta boy arterleri ve kaslardaki arteiloleri tutar. Farklı sistemsel vaskülitlere kıyasla kapil ve venleri denilen küçük damarları tutmamaktadır. Dolayısıyla akciğerlere etki etmemesi onu diğer vaskilüt çeşitlerinden ayırmaktadır. Kadın ve erkeklerde hemen hemen eşit yaygınlıkta gözlemlenmektedir. Akdeniz ateşi ve hepatit b enfeksiyonu geçiren hastalarda daha yaygın gözlemlenen bir hastalıktır.

Tuttuğu damarda küçük anevrizmaya sebep olur. Bu ise bu hastalığa özgün bir semptomdur. Bu genleşme neticesinde damar duvarı incelir. Bu incelme sonucunda ise damarda yırtılma ya da kanama ortaya çıkabilir. Bu yırtılma ve kanamalar sindirim sisteminde ya da böbrek içinde olabilir ve bu organların işlevleri bozulmaktadır. Bunun yanı sıra en sık görüldüğü yaş aralığı 40-60 olarak belirtilmiştir. Hastalıkta genelde eklem tutuşları görülür fakat eklemde hasarlara neden olmamaktadır. Eğer hastalıktan böbrekler etkilenirse böbrek yetmezliği görülebilir. Aşağıdaki başlık altında pan hastalığının belirtilerini bulabilirsiniz.

Pan hastalğı nedir?

Pan hastalığı belirtileri

-Halsizlik, kas ağrısı, ateş, kilo kaybı
-Testislerde ağrı ve hassasiyet
-Deride kızarıklıklar ve kabartılar
-Eklem yerlerinde ve bilek bölgelerinde ağrılar
-Nöropatiler
-Yemek yedikten sonra yaşanan karın ağrısı ve mide bulantısı
-Kalpte tutulum
-Böbrekteki arterler tutulduğu zaman direnci yüksek hipertansiyon, böbrekte geniş ve uzun infarktlar.
-Mikroorganizmalara bağlı kanamalar
-Dizlerde, el bileklerinde ve ayak bileklerinde şiddetli ve uzun ağrılar

 Gelecekte Karşımıza Çıkacak 5 Sağlık Sorunu
Pan hastalığı belirtileri
 Prostatı Düşüren Yiyecekler 

Pan hastalığı tedavisi

Tedavinin asıl amacı yüksek dozlarda kortizol ve direnci yüksek hastalara sitotostik adı verilen immün sistemi baskılayan ilaçlardır. Tedavisi tamamen gerçekleştirilen hastalarda genelde tekrarlama/nüksetmeler gerçekleşmemektedir. Fakat yine de tedavisi sonrası yapılan takiplerde hastaların ’unda tekrarlamalar gözlemlenmiştir. Eğer yakınınızda ya da kendinizde bu hastalığa sahip olduğunuza dair herhangi bir şüpheniz ve hastalık semptomlarından birkaçını taşıyorsanız en kısa süre içerisinde herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurarak uzmanlar tarafından tanı koyulması ardından da tedaviye başlanması gerekmektedir. Ayrıca pan hastalığı 0 ve kesin tedavisi olan bir hastalık olmasının yanı sıra erken müdahale olmazsa ya da hastalık fark edilmezse uzun vadede yıkıcı etkilere neden olabilir.

 Sağlıklı Beslenmeyi Bozduğunuz Yiyeceklerden Nasıl Uzak Duracaksınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..