Diyet Listeleri

PALEO (ESKİ ÇAĞ) DİYETİ

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo diyeti, adından anlaşıldığı üzere geçmişi çok uzun yıllar öncesine dayanan bir beslenme biçiminden ortaya çıkmış diyet türüdür.
Eski çağ diyeti, kilo vermeyi hedefleyen insanların değil de sağlık bir yaşam tarzı oluşturmak isteyen insanların seçtiği bir beslenme şeklidir. Paleo diyetin de önem arz eden şeylerden biri, doğal kaynaklardan elde edilen protein alımını arttırmak, karbonhidrat alımını ise azaltmaktır. Bu diyet programın da işlenmiş gıdalar kesinlikle tüketilmemeli ve lifli gıdaların tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Bununla birlikte işlenmiş yağlar olarak adlandırılan yağların yerine, iyi yağlar olarak adlandırılan yağ türlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu kurallar dahilinde, yağ yakımı hızlanacaktır fakat önemli olan bunu bir yaşam tarzı haline getirebilmektir.

 Arda’nın Mutfağı Brokoli Çorbası Tarifi

Paleo diyeti nedir

Paleo Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Paleo diyeti, insan vücudunda bulunan kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak, hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olacaktır ve bu diyet türü tip iki diyabet tedavisinde de etkili olan bir beslenme türüdür.
Eğer böyle bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalınırsa, uygulanabilecek en doğru diyet türlerinden biri, paleo diyeti olacaktır. Paleo diyetinde rafine şeker tüketilmediği için, kan şekerini düzenleyerek, kişinin daha kaliteli bir yaşam geçirmesini sağlayacaktır.
Ayrıca, diyet kurallarından biri de doymuş yağların kullanılmaması olduğundan, kalp ve damar hastalıkları riski de azalacaktır ve böylelikle kolesterol değeri de dengelenecektir. Fakat paleo diyeti, herkesin uygulayabileceği bir diyet türü değildir, aynı zaman da yağları yakarak kas oluşumunu destekleyen bir beslenme şeklidir.

Paleo diyet listesi

 Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Paleo Diyetinin Zararları Nelerdir?

Paleo diyeti insan vücudu için oldukça yararlı olan beslenme şekillerinden biridir, paleo diyetinin kesin olarak belirtilen zararları yoktur, yani diyeti uygulayan kişiler üzerinde ciddi yan etkiler saptanmamıştır.
Fakat bu beslenme şekli tek tip beslenme şekli olmasından ötürü, vücutta mineral ve vitamin eksikliği oluşturarak sağlık açısından zararlı olabilmektedir ve süt ürünlerinin de vücuda fazla alınmamasından dolayı, D vitamini eksikliği yapabilmektedir. Bunun yanı sıra, kişinin mevcut bir hastalığı var ise, bu beslenme şekli hastalığı tetikleyebilir, dolayısıyla bu diyet uygulanmadan önce doktora danışılmasında fayda vardır. Aksi taktirde, kişinin sağlığı açısından tehlikeli durumların oluşabilmesi olası bir durumdur.

Hızlı kilo verdiren diğer diyetlerimize de bakmanızı öneririm. Hızlı kilo verdiren diyetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..