Sağlık

Obezite Psiklojiyi Bozuyor

Obezitenin Zararları

Obezite tüm dünyada birçok kişinin karşı karşıya kaldığı sorunlardan biridir. Özellikle de gelişmiş ülkelerde sağlıksız beslenme düzenlerinden kaynaklanan kilo problemleri uzun vadede obeziteye yol açıyor. Çeşitli yöntemlerle obezitenin önüne geçilmeye çalışılsa da bu sanıldığı kadar kolay olmuyor ne yazık ki. Ancak obezitenin her açıdan insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği yadsınamaz bir gerçek.

Özellikle de obezite olan kişilerde psikolojik sorunların daha fazla baş gösterdiği gözlemlenmiştir. Fazla kilolara sahip olan kişilerde özgüven eksikliği meydana geliyor. Bu da doğal olarak kişinin psikolojik anlamda olumsuz etkilenmesine yol açıyor. Özgüvene sahip olmayan kişiler kendilerini toplumdan dışlanmış hisseder. Özellikle de obeziteye sahip olan kişiler dış görünüşlerinden ötürü kendilerini iki kat dışlanmış hissedebilir.

Obezite ve psikoloji

Obezitenin Psikolojik Sağlığa Etkileri

Günümüzde en çok baş gösteren rahatsızlıklardan biri de obezitedir. Bu hastalık birçok insanda rastlanır hale geldi. Bu yüzden de toplumsal anlamda bir obezite ile mücadele hareketinin acil olarak başlatılması gerekmektedir. Çünkü obezite yalnızca fiziksel sağlığı değil psikolojik sağlığı da etkilemektedir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan kişilerde obezite görülmesi gayet normaldir. Obezitenin psikolojik sorunlara yol açması ise yeni bir şey değil. Çünkü obezite fiziksel anlamda sıradışı bir görünüme yol açmaktadır. Obezite olan kişilerin toplumsal anlamda sosyalleşmesi daha zor bir hale geliyor. Çünkü fazla kiloları olan kişiler toplumda hoş karşılanmıyor. Bu da psikolojik sorunlara yol açıyor.

 Kilo Veremiyorum Diyenlere Özel Diyet Listesi 

obezite

Obezite ve Psikolojik Durum

Günümüzde obezite zararları hakkında bilinçli bir toplum yetiştirmek oldukça zor. Çünkü çoğu kişi sağlıklı beslenme alışkanlığını terk ederek hazır gıdalara yöneliyor. Bu da doğal olarak obezitenin önünü açıyor. Ancak obezitenin zararları fiziksel sağlığı tehdit etmekle bitmiyor. Bunun yanı sıra obezite psikolojik anlamda da birçok kişiyi olumsuz etkilemektedir.

Fazla kilolara sahip olan kişiler iletişim kurarken kendilerini ifade etmekte daha fazla zorluk çekiyor. Fiziksel görünümünün normal insanlardan farklı olması onun için bir dezavantaja dönüşüyor. Bu durumda da toplum tarafından hor görüleceğini ve kabul edilmeyeceğini düşünüyor. Bu gibi sebeplerden ötürü de obez olan kişilerde psikolojik sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor.

 1 Haftada 4 Kilo Verdiren Diyet 

Obezitenin Psikolojiye Olumsuz Etkileri

Obezite dendiğinde akla yalnızca fiziksel sağlığın olumsuz yönde etkilenmesi gelebilir. Ancak obezite ruhsal anlamda da birçok bozukluğa neden olan bir rahatsızlıktır. Obez olan kişilerin kendilerini psikolojik anlamda daha kötü hissettiği söylenir. Bu nereden bakılırsa bakılsın yadsınamaz bir gerçektir.

Yani obez olan kişilerde kendine olan güvende bir eksiklik meydana geldiği için psikolojik sorunlar da kolayca açığa çıkar. Bu durumda obezite ile mücadele eden birçok kişi ne yazık ki beraberinde psikolojik rahatsızlıklar ile de savaşıyor. Kendi vücuduna yabancılaşan birey zamanla toplumsal anlamda kendini dışlanmış hissediyor. Toplumun dışına itildiği için de kendini yalnız hissediyor ve ruhsal bir bunalım süreci başlamış oluyor.

 Ketojenik Diyet Listeleri 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..