Diyet Listeleri

Nohut Diyeti Nasıl Yapılır

Nohut Diyeti Nedir? Nohut İle Kilo Verilir mi?

Diyet listeleri programlanırken potasyum ve protein ihtiyaçları daha çok bakliyat ürünleriyle sağlanır. Demir, protein ve potasyum açısından oldukça zengin olan nohut da hem bu özelliği hem de sindirime yardımcı olması nedeniyle diyet programlarında sık sık kendisine yer bulur.

Nohudu ana merkezine koyup bu çevrede planlanan diyetler olduğu gibi, mevcut diyet programına destek olmak için nohut kürü ile zayıflama yöntemleri de tercih edilmektedir. Nohut diyeti ile kilo verdiğini söyleyen bir kişiye yakın çevrenizde ya da medyada denk gelmiş olma ihtimaliniz yüksektir. Bu kilo vermek isteyen kişinin sadece nohutla beslendiği anlamına gelmez. Nohut ekseninde kurulmuş bir diyet programı ya da nohut kürünün destekleyici şekilde kullanılması, her iki durumda da nohut diyeti tabiri kullanılmaktadır.

Yağın yararları nedir? Nasıl ve Ne Kadar Kullanılmalıdır? 

Nohudun Faydaları Nelerdir?

İlk olarak 8000 yıl önce Anadolu topraklarında yetiştirilen nohudun besin değeri çok yüksektir. Selenyum, potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi mineralleri bünyesinde içeren nohut ayrıca A, B6, B12, C, E, K vitaminleri açısından da çok zengindir. Nohudun lifli bir yapısı vardır. Bu lifli yapı sindirim sistemi ve bağırsaklar için son derece faydalıdır. Sindirim sistemini düzenleyen nohudun kan şekeri seviyelerini optimize ederek diyabete iyi geldiği belirtilmektedir. Uzmanlar nohudun kolon kanserine karşı koruyucu bir besin olduğunu belirtmektedirler. Nohudun protein değeri de oldukça yüksektir. Kolesterolü düzenleyici etkisi bir başka önemli özelliğidir. Demir içeriği sayesinde anemi ve kansızlığa karşı nohut tavsiye edilir. Düzenli olarak tüketilen nohudun ileri yaşlarda oluşabilecek kemik rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etkisi olduğu belirtilmektedir.

Nohut Faydaları

 Mangalda Muz Tarifi

Nohut Diyetinin Yapılışı

Nohut diyeti ana ürün olarak nohudun kullanıldığı kürler ve nohuda sık sık yer verilen diyet programlarıyla mümkündür. Sadece nohut tüketilerek bir diyet programı uygulanmamaktadır.

Zayıflamak İçin Nohut Kürü

Nohut kilo vermek isteyenler için güzel bir seçenektir. Protein değerinin yüksek olması ve tokluk hissi vermesi onu diyet listelerinin vazgeçilmezi yapar. Bütün bu faydaları uzmanları zayıflama amaçlı bir ‘nohut kürü’ oluşturmaya yönlendirmiştir.

Elma sirkesi ve nohut ile uzun süre tok tutucu ve zayıflatma özelliği olan bir kür hazırlanır.

Malzemeler

1-3 su bardağı elma sirkesi
2-1 su bardağı nohut

Nohut Diyeti Tarifi

Nohut Kürünün Hazırlanışı

Ayıklanmış nohutlar çukur bir kabın içine konur. Üstüne 3 su bardağı elma sirkesi ilave edilir. Kabın ağzı kapatılarak 1 gün buzdolabında bekletilir. Bir gün sonunda nohutların elma sirkesini bünyesine alarak şiştiği gözlenecektir. Şişen nohutlar cam bir kavanozun içine alınarak, buzdolabında muhafaza edilir.

 Turşu suyu ile zayıflayın

Nohut Kürünün Uygulanışı

Hazırlanan nohutlar yemeklerden yaklaşık 1 saat önce bir yemek kaşığı olarak yenir ve üstüne bir bardak su veya maden suyu içilir. Nohutlar midede suyu emerek daha da şişerler ve tokluk hissi yaratırlar. Böylece yemeklerde az yemek yenir.

Burada dikkat edilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli konu nohut diyetinin tek başına bir diyet olmadığıdır. Yapılan diyete destek veren bir kürdür. Eğer asli diyete uyulmaz ise, gereken eksersizler düzenli olarak yapılmaz ise sadece nohut diyeti ile zayıflamak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..