Nohut Diyeti Nasıl Yapılır

Nohut Diyeti

Nohudun Faydaları Nelerdir?

İlk olarak 8000 yıl önce Anadolu topraklarında yetiştirilen nohudun besin değeri çok yüksektir. Selenyum, potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi mineralleri bünyesinde içeren nohut ayrıca A, B6, B12, C, E, K vitaminleri açısından da çok zengindir. Nohudun lifli bir yapısı vardır. Bu lifli yapı sindirim sistemi ve bağırsaklar için son derece faydalıdır. Sindirim sistemini düzenleyen nohudun kan şekeri seviyelerini optimize ederek diyabete iyi geldiği belirtilmektedir. Uzmanlar nohudun kolon kanserine karşı koruyucu bir besin olduğunu belirtmektedirler. Nohudun protein değeri de oldukça yüksektir. Kolesterolü düzenleyici etkisi bir başka önemli özelliğidir. Demir içeriği sayesinde anemi ve kansızlığa karşı nohut tavsiye edilir. Düzenli olarak tüketilen nohudun ileri yaşlarda oluşabilecek kemik rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etkisi olduğu belirtilmektedir.

Nohut Faydaları
Nohut Faydaları

 

Zayıflamak İçin Nohut Kürü

Nohut kilo vermek isteyenler için güzel bir seçenektir. Protein değerinin yüksek olması ve tokluk hissi vermesi onu diyet listelerinin vazgeçilmezi yapar. Bütün bu faydaları uzmanları zayıflama amaçlı bir ‘nohut kürü’ oluşturmaya yönlendirmiştir.

Nohut Diyeti 

Elma sirkesi ve nohut ile uzun süre tok tutucu ve zayıflatma özelliği olan bir kür hazırlanır.

Malzemeler

1-3 su bardağı elma sirkesi
2-1 su bardağı nohut

Nohut Diyeti Tarifi
Nohut Diyeti Tarifi

Hazırlanışı

Ayıklanmış nohutlar çukur bir kabın içine konur. Üstüne 3 su bardağı elma sirkesi ilave edilir. Kabın ağzı kapatılarak 1 gün buzdolabında bekletilir. Bir gün sonunda nohutların elma sirkesini bünyesine alarak şiştiği gözlenecektir. Şişen nohutlar cam bir kavanozun içine alınarak, buzdolabında muhafaza edilir.

Uygulanışı

Hazırlanan nohutlar yemeklerden yaklaşık 1 saat önce bir yemek kaşığı olarak yenir ve üstüne bir bardak su veya maden suyu içilir. Nohutlar midede suyu emerek daha da şişerler ve tokluk hissi yaratırlar. Böylece yemeklerde az yemek yenir.

Burada dikkat edilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli konu nohut diyetinin tek başına bir diyet olmadığıdır. Yapılan diyete destek veren bir kürdür. Eğer asli diyete uyulmaz ise, gereken eksersizler düzenli olarak yapılmaz ise sadece nohut diyeti ile zayıflamak mümkün değildir.

Bir cevap yazın