Sağlık
Trend

Nasır Neden Oluşur? Ve Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Nedir? Nasırın Bitkisel tedavisi var mı?

Çalıştığımız iş, sosyal yaşantımız ve gündelik hayatta karşı karşıya kaldığımız durumlar nedeniyle hemen hemen her birey hayatının belirli dönemlerinde nasır problemiyle karşı karşıya kalmıştır. Nasır sorunları ilerledikçe sadece estetik açıdan bir problem yaratmanın ötesine geçer ve verdiği ağrılarla hayatı çekilmez hale getirir. Peki dönen dönem hepimizin başının belası olan nasır neden oluşur ve nasır nasıl geçer?

Nasır neden oluşur?

Vücudumuzun çevre ile sık temasta bulunan bölgeleri her zaman için nasır oluşma riskiyle karşı karşıyadır. Nasır problemlerinin sıklıkla ayak ve el bölgelerinde görülmesi de vücudumuzun dış çevre ile en çok temasta bulunan bölgeleri olmasından kaynaklıdır. Derimiz dış etkenli bir sorunla karşı karşıya kaldığında katmanlarını arttırmaya meyillidir. Sürtünme ve baskıya maruz kalan cildimiz savunma mekanizmasını harekete geçirir ve nasır oluşumu gerçekleşir.
Vücudun nasır üretmesinin başlıca nedenleri arasında şunlar sayılabilir;

  • Ayağı sıkıştıran ve rahatsız eden ayakkabı tercih edilmesi
  • Ayağın yerle uzun süre çıplak temas etmesi ve sürtünmeye maruz kalması
  • Kemikli ayak yapısı ve bu yapıya uygun olmayan ayakkabı seçilmesi
  • Yürürken ayak basma hareketlerindeki bozukluklar
  • Ayağın fizyolojisine ters aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süre kullanılması
  • Sık kullanılan ve sürtünmeye neden olan el aletleri
  • Ele fiziksel baskı oluşturan işlerle ilgilenmek

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Nasır neden oluşur

Nasır nasıl geçer, doğal yollarla evde tedavisi mümkün mü?

Verdiği ağrılarla hayatı çekilmez hale getiren nasırın evde tedavisi çoğu zaman mümkün olsa da tedavi süreci ve aşamaları nasırın hangi aşamada olduğuyla ilgilidir. Nasır tedavisinde uygulanan doğal yollar arasında problemli bölgeye sarımsak ve soğan sürmek, gece yatmadan önce ayak hijyenini sağlayıp badem yağıyla nasırlı bölgeyi yumuşatmak ve yumuşatılan nasırı ponza taşımı yardımıyla ovalayarak geçirmek sayılabilir. Ponza taşı işleminden sonra problemi bölgeyi limonla ovmak ilerleyen zamanlarda nasırın nüksetmesine karşı koruyucu önlemlerden biridir.

Doğal yöntemlerin yanı sıra eczanelerden elde edebileceğiniz nasır bant ve kremleri de problemli bölgeye iyileştirmek amacıyla sık kullanılan ve başarılı olan yöntemlerden biridir. Bant kullanmanız durumunda dikkat etmeniz gereken husus bölgeye uygulayacağınız bandın nasır boyutlarınıza eşit olmasıdır.
İleleyen süreçlerde nasır problemiyle tekrar karşılaşmamak için ayak bakımınıza azami özen göstermeli, kullanacağınız ayakkabı ve çorabı büyük bir titizlikle seçmeniz büyük önem taşımaktadır.

 Hanta Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..