Sağlık

Moyamoya Hastalığının Nedenleri Nelerdir

Moyamoya hastalığı nedir? Moyamoya hastalığı nasul tedavi edilir?

Moyamoya hastalığı, ilk olarak 1957-1960 yıllarında Japonya’da görülen ve çok az bilinen bir hastalıktır. Beyindeki şah damarın iki tarafının da tıkanması sonucu yeni kılcal damarlar oluşur. Bu tıkanma ile birlikte beyne kan akışı ve oksijen ulaşımı azalır. Bu, felç, beyin kanaması veya damar şişmesine yol açabilir. Bu damarlar, anjiyo görüntülerinde sigara dumanına benzediğinden dolayı hastalığın adı, Japoncada ’’sigara dumanı’’ anlamına gelen ’’Moyamoya’’ konmuştur.

Kimler Moyamoya hastalığa yakalanabilir?

Her iki cinsiyette de görülebilmesinin yanı sıra, kadınlarda daha çok görülmektedir. Çocuklarda, yetişkinlerden daha çok saptanmıştır. En sık 10 yaş altı çocuklarda görülür. Japonya, Kore, Çin ve Doğu Asya’da daha sık karşılaşılan bir hastalıktır.

Moyamoya Hastalığının Tedavisi var mıdır?

Kesin bir tedavisi olmamakla beraber ameliyat ve ilaç ile tedavi amaçlanabilir. Fakat bu tedavi yalnızca hastanın yaşam sürecini uzatmak ve sağlık durumunu iyiye taşımaktır. Tedavinin amacı hastanın tekrar beyin kanaması geçirmesini önlemektir. Cerrahi işlemden 3-4 ay sonra yeni damarların oluşması sağlanır. Cerrahi tedavinin yanı sıra hastaya fizyoterapi de uygulanmaktadır. Bu tedavinin amacı, hastanın denge ve duyu algısını geliştirmektir.

Moyamoya hastalığının belirtileri nelerdir?

Beyne kan akışının azalması dolayısıyla görülebilecek belirtiler şunlardır:
– Baş ağrısı
– Nöbetler
– Yüzde, kolda veya bacakta, genellikle vücudun bir tarafında zayıflık, uyuşma veya felç
– Görsel rahatsızlıklar
– Başkaları ile konuşma veya anlamada zorluk çekmek
– Gelişimsel gecikmeler
– İstemsiz hareketler
Bu belirtileri ağlama, ateş, egzersiz ve ateş tetikleyebilir.

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir? 
Moyamoya hastalığının nedenleri

Moyamoya hastalığının nedenleri nelerdir?

Moyamoya hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar, hastalığın Asya ülkelerinde sık görülmesinin sebebinin genetik olduğunu düşünmektedir. Ayrıca bu hastalık, Down Sendromu, orak hücreli anemi, nörofibromatozis tip 1 ve hipertiroidizm gibi durumlarla da alakalı olduğu saptanmıştır.

Moyamoya hastalığının risk faktörleri nelerdir?

Moyamoya hastalığının nedenleri bilinmese de ortaya çıkabilmesi olası durumlar saptanmıştır.

– Asya kökenli olmak: Tüm dünyada bulunan bir hastalık olsa da Asya ülkelerinde daha sık görüldüğü saptanmıştır. Bu nedenle Asyalı olmak bu hastalığı tetikleyebilecek durumlardan biridir.
– Ailede Moyamoya hastalığına yakalanan birinin olması: Ailede Moyamoya hastalığına yakalanmış birisinin olması o ailedeki bireyleri diğer insanlardan 30-40 kat daha fazla risk altında bırakır.
– Belli bir tıbbi durumun kişide saptanması: Nörofibromatozis tip 1, orak hücreli anemi ve Down sendromu gibi durumlar Moyamoya ile alakalı olabileceğinden dolayı bu tıbbi durumlara sahip birey de risk altındadır.
– Kadın olmak: Moyamoya, erkeklerden çok kadınlarda görülmektedir.
– Genç olmak: Moyamoya, yetişkinlerden çok çocuklarda görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..