Sağlık
Trend

Migren tedavisi nasıl olur

Migren Nedir? Migren Tedavileri

Migren, tedavi edilemese dahi kontrol altında tutulabilen bir hastalıktır. Migren tedavisi için uygulanan bazı yöntemler kesin sonuçlar da verebilmektedir.

Gündelik yaşamı zindana çeviren migren, her hasta üzerinde kesin tedaviye sahip olmayan bir hastalıktır. Migrene dair piyasada bulunan ilaçların tamamı hastalığı ortadan kaldırmak için değil kontrol altında tutmak ve ağrıyı kesmek amacıyla kullanılır. Uzmanlar genellikle hastalığa karşı migren tetikleyicilerinden uzak durulmasını ve migrenle yaşamaya alışılması tavsiyesinde bulunur. Migren kesin olarak tedavi edilemese de kontrol altında tutulabilen bir hastalık olduğundan yaşam kalitesini düşürmeden bu hastalıkla beraber yaşamak da mümkündür. Ayrıca migren tedavisi amacıyla uygulanan bazı yöntemlerle migrenin kalıcı olarak tedavi edilebildiği bilinmektedir.

Migren hastalığı tedavisi

Hastalık kendini gözler, şakaklar ya da enseden başlayan bir ağrıyla gelişini hissettirir ve baş bölgesinde yayılım gösterebilir. Ağrı atağına yakalanan kişi, hareket ettiğinde daha kötü bir duruma gelebilir. Hastalığın ağrıları genellikle zonklayan şekilde hissedilir. Ağrı atakları başladığında kişi ışığa ve sese duyarlı hale gelebilir, bulantı ve akabinde kusma belirtileri gösterebilir. Tüm bunlarla beraber ağrı ataklarının 3 ay içerisinde ayda 15 günden fazla ve 4 saat civarında gerçekleşen ataklar kronik migren olarak tanımlanır.

Migren nasıl tedavi edilir?

Hastalığın tedavi yönteminde iki grup ilaç kullanılır. Bu gruplardan ilki ağrı atakları baş gösterdiğinde ağrıyı ortadan kaldıracak ağrı kesici türevi ilaçlardır. Bu ilaçlar gündelik hayatta kullanılan ağrı kesicilerden daha kuvvetlidir. İkinci grupta yer alan ilaçlar ise migrenin sıklığını, şiddetini ve oluşumunu önlemeye yönelik alınan ilaçlardır. İkinci grup migren ilaçları günlük olarak tüketilir.

Bu ilaçlar muhakkak doktor denetiminde verilmesi gereken ilaçlardır ve bazı grup insanlarda kullanılması çeşitli sakıncalı durumlara yol açabilir. Hamile ve yeni doğum yapmış kadınlarda bu ilaçların bazıları istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Çocuklarda migren ilaçlarının bir kısmının kullanımı sakıncalıdır. İlaçla tedavi yöntemleri dışında farklı tedavi yöntemleri de mevcuttur.

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

migren nedir

Botoksla migren tedavisi

Kronik olarak yaşanan migren ağrılarına karşı botoks tedavisi uygulanabilir. Hastane şartlarında alanında uzman doktor tarafından uygulanması gereken bu tedavi yönteminde ağrıların baş gösterdiği bölgeler (boyun, şakaklar ve ense) başta olmak üzere 31 noktadan cilt altına enjeksiyon işlemi gerçekleştirilir. 10 dakika civarı süren bu yöntemde tedavi kalıcı değildir. Botoks ile migren tedavisi 3-4 aylık periyotlar halinde yenilenmelidir. Tedavide ağrıya yol açan sinir uçlarına gerçekleştirilen enjeksiyon ile ağrı ileticilerinin beyne ulaşması bloke edilmektedir.

 Adet Düzensizliği Neden Olur?

Migren hastalığın evreleri

l terapi ile migren tedavisi

20 yüzyılın başlarında keşfedilen bir tedavi yöntemi olan nöral terapi, kısa süreli etkiye sahip local anestezik enjeksiyonu yapılmasına verilen addır. Hamileler ve çocuklar üzerinde herhangi bir yan etkisi olmayan nöral terapi, diğer migren tedavi yöntemleriyle de beraber uygulanabilmektedir. Otonom sinir sistemini kendini yeniden düzenlemeye zorlayan bu tedavi yönteminde kısmi olarak kalıcılık sağlandığı bilinmektedir. Migren tedavisinde etkili bir yöntem olan bu tedavi yöntemi yan etkisiz olmasına rağmen uzun süren bir tedavi yöntemidir.

Migren cerrahisi ile tedavi

Geçtiğimiz yıllarda sıkça gündeme getirilen migren cerrahisi konusunda hastalık tedavisinde etkin ve kabul edilebilir olduğu yönünde yeterli bilimsel veri yoktur. Alanında saygın Amerikan Nöroloji Akademisi, Avrupa Nöroloji ve Türk Nöroloji Derneği Akademisi gibi kuruluşlar hastalığın tedavisinde migren cerrahisini bir seçenek olarak sunmamaktadırlar.

Migrene bitkisel çözümler

Kalıcı tedavi noktasında bitkisel ilaçların, bitki çaylarının etkili olduğuna dair herhangi bir bilimsel veri yoktur. Ancak bu hastalığa karşı bitkisel çözüm arayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre biberiye, ıhlamur, melisa otu, aslan pençesi, gümüşdüğme, mayıs papatyası, lavanta ve limon gibi bitkilerin migren ağrılarını azalttığı öne sürülmektedir. Cumhurbaşkanı başdanışmanı olan Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu 3-4 gram kurutulmuş aslan pençesinin yarım litre suda demlenerek içilmesinin migrene karşı alınması gereken ilk tedbir olduğunu söylemiştir. Saraçoğlu ayrıca biberiye kürünün migren ağrılarına iyi geldiğini savunmuştur.

hastalıkların tedavisi bağlantısından geçirdiğimiz hastalıklar hakkında veya geçiriyor olduğumuz hastalıklara yönelik yazılarımızı okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..