Kilo VermekZayıflama
Trend

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Mebolizmayı nasıl hızlandırırım?

Metabolizmayı hızlandıran içecekler kilo verme konusunda en büyük yardımcılarımız arasındadır. Hangi içeceklerin metabolizmamızı hızlandıracağını öğrenmeden önce gelin konu hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi edinelim.
Vücudumuza giren her yiyecek bir kalori taşır. Vücudumuz ihtiyacı olan kalorileri enerjiye çevirerek kullanır ve geriye kalanını depo eder. Kiloların nedeni alınan kalori miktarının kullanılan enerjiden fazla olması olabildiği gibi vücudumuzun enerji kullanmakta biraz tembellik etmesi de olabilir.

 Hangi Meyve ve Sebzeler Zayıflatır?

Metabolizmanın hızlanması ne anlama gelir?

Her vücudun enerji dönüşümü aynı şekilde aynı miktarda olmaz. Buna bazal metabolizma denir. Tam tanımıyla vücudumuzun biz hiçbir fiziksel aktivite yani kas hareketi yapmadan enerji kullanmasıdır. Bu enerji hızına da bazal metabolizma hız denir. Kısaca BMH diye anılır. Günümüzdeki pek çok tartı aynı zamanda bazal metabolizmayı da ölçebilmektedir. Günlük kalori tüketiminin %50’den fazlası bazal metabolizma sayesinde olur. Geri kalan ise kas hareketidir. Bu bakımdan aslında metabolizma değil, bazal metabolizmayı harekete geçiren içecekler, yiyecekler vardır.

Metabolizmanın hızına etki eden faktörler

Bazal metabolizma hızı tüm bireylerde aynı seyir etmez. Pek çok araştırma gösteriyor ki erkekler kadınlara oranlara daha hızlı bazal metabolizmaya sahip. Bu bakımdan tavsiye edilen içecekler her kişide, her cinsiyette farklı miktarlarda etkiye neden olabilir. Ayrıca gebelik döneminde %20’nin üstünde, ateşli hastalıklarda %5’in üzerinde bazal metabolizma hızı görülür. Yani sadece yenilen yiyecekler değil, yaş, cinsiyet, gebelik, sağlık durumu da kalori yakım hızımızı etkiler. Bu bakımdan mucize içecek ya da mucize yiyecek diye bir durum söz konusu değildir. Tavsiye edilen içecekler, içerdiği mineral ve vitaminler gereği daha fazla enerji ile yakılır. Bu da bedenimizin olduğundan daha fazla çalışması demektir. Bu bilgilerin ardından gelin “Metabolizmayı hızlandıran içecekler nelerdir?” daha yakından bakalım.

Hangi içecekler metabolizmayı hızlandırır?

Bazı yiyecek ve içecekler bazal metabolizma hızımızda artış sağlar. Bunlardan bazıları şunlardır:

Tarçınlı Su

Tarçınlı içecekler : Tarçın baharat olarak şeker dengeleyici göreviyle çok sık kullanılır. Özellikle diyabetli kişiler için kurtarıcı niteliktedir. Şekersiz sütsüz tarçınlı kahve, şekersiz sütsüz çay tarçın ile tüketildiğinde ciddi bir hızlandırıcı olur. Yoğurtla ile birlikte kullanıldığında ise ara öğün olarak tüketilebilir.  Tarçınlı içecek yapmak için https://dengelibeslenmek.com/tarcinli-su-diyeti-nasil-yapilir/ yazımıza göz atabilirsiniz.

Buzlu Yeşil Çay Faydaları

Yeşil Çay : Uzun zamandır bilinen bir metabolizma hızlandırıcıdır. İçerdiği yüksek oranlı antioksidan ile özellikle karın yağlarının eritilmesine yardımcı olur. Yalnız şekersiz ve balsız tüketimi gerekmektedir. Şeker, vücuda enerji değeri olmayan kalori yüklemesi yapar. Bal ise ne kadar sağlıklı olursa olsun kalori değeri yüksek olan bir besindir. Bu bakımdan yeşil çayı sade tüketmek gerekir. Yeşilçayın faydalarına https://dengelibeslenmek.com/yesil-cayin-faydalari-nelerdir yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca yaz aylarında soğuk yeşil çay tarifini https://dengelibeslenmek.com/buzlu-yesilcay-faydalari uygulayarak çok güzel bir içecek elde edebilirsiniz.

Kırmızı renkli sebzelerle yapılan smoothieler : Pancar, ahududu, böğürtlen, yaban mersini gibi kırmızı renkli sebze ve meyveler önemli bir metabolizma hızlandırıcıdır. Bu meyveler yoğurt ve tarçın ile tatlandırılarak kırmızı smoothie hazırlamak için oldukça idealdir.
Kereviz suyu : Kalorisiz tek içecektir. Kereviz üstelik çok iyi bir idrar sökücüdür. Ananas ile birleştiğinde ise daha kolay kilo vermenizi sağlayacaktır. İki su bardağı suya iki su bardağı taze ananas, bir sap kereviz ve tatlandırmak için yarım limon suyunu konularak blenderdan geçirebilirsiniz. Arzuya göre bir çorban kaşığını geçmeyecek kadar da bal koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..