Sağlık

Meslek ile kalp krizi geçirme olasılığı arasında bağ var mıdır?

İş kalp krizini tetikler mi?

Kalp krizi ile iş yerindeki hareketlilik düzeyi arasındaki bağlantıyı anlayabilmek için yapılan araştırmaların çoğu, ağır işçiler ile ofiste çalışan elemanları karşılaştırmıştır.
• Bu yöndeki bir araştırma için yaşamakta olduğumuz yüzyılın başlarına dönebiliriz. Dr. Hedley tarafındanl 933-1937 yılları arasında yapılmış olan bir çalışmada kalp krizinden ölmüş olan 5000 kişiyi aşkın bir grup incelenmiştir. Varılmış olan sonuca göre, en çok ölüm oranı sırasıyla profesyoneller, yöneticiler, idari memurlar ve işçiler arasında gerçekleşmiştir. Işçilerdeki ölüm oranının, meslek adamlarına oranla %50 daha az olduğu anlaşılmıştır.
• 1951 yılında başlatılıp 16 yıl süren diğer bir araştırmanın sonuçlarına göre bedensel olarak ağır işçilik yapmakta olan kişilerin, “masa başı” işi yapan memurlara oranla daha az kalp krizi geçirdikleri gözlemlenmiştir.

Kalp krizi meslek bağlantısı
Kalp krizi meslek bağlantısı

Kalp krizi meslek seçimimize mi bağlı? İşyeri Seçimimize mi?

Meslek seçimi, birçok unsur göz önünde bulundurularak yapılır; maalesef sağlık, bu unsurlar arasında en az önemsenendir, iş ortamı birçok yerde sağlığa aykırı olduğu halde, bu olumsuz koşullar, işten ayrılma nedeni olmamaktadır. Ne var ki, çalışmakta olduğumuz ortamda tembellik genellikle işimize de gelir. Halbuki, asansör yerine merdiven kullanmak veya öğle tatillerinde kısa yürüyüşler yapmak sürekli oturmanın monotonluğunu da kıracaktır.
Çoğumuz için, teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıklar sayesinde masa başında geçen zaman artmıştır. Ayrıca, ekonominin yapısı da değişmiştir. Örneğin, hizmet sektörü eskisine oranla büyürken, tarım sektörü küçülmüştür.

İş yerinde geçirilen zaman sağlığımızı korumamıza yardımcı olmadığına göre, iş haricindeki zamanımızı nasıl değerlendirdiğimiz yaşamsal bir önem kazanmaktadır.
Bu gözlemi bir örnekle destekleyebiliriz. 1973 yılında ingiltere’de devlet dairelerinde çalışmakta olan 16.882 kişi üzerinde birkaç yıl süren bir araştırma yapılmıştır.
Benzer yaş grupları, aile yapısı, sigara ve beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak, iş dışındaki zamanlarda düzenli spor yapan kişilerin, spor yapmayan kişilere oranla kalp krizi geçirme olasılığının üçte bir daha az olduğu görülmüştür. Kısacası, hiç spor yapmayan bir kişi, düzenli spor yapan bir meslektaşı ile karşılaştırıldığında, spor yapmayanın kalp krizi geçirme olasılığı üç kat daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..