Sağlık

Menopozda üşüme neden olur?

Menopoz nedir ve Menopozda üşüme tedavisi

Her kadın doğası gereği girdiği menopoz döneminde farklı şiddette belirtiler görebilir. Menopozda üşüme de bunlardan biridir.

Yaşama gözlerini açmış her kadın ömrünün bir döneminde muhakkak menopoz döneminden geçer. Bu dönemin uzunluğu coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterse de hemen hemen 50 yaş civarında gerçekleşir. Her kadının aynı belirtileri yaşamadığı bu dönemde kadından kadına şiddetli veya hafif belirtiler görülebilir. Bu bağlamda menopoz döneminin her kadında farklı olarak görülmesi bu yanıyla adet dönemlerine benzer. Menopoz döneminden geçen kimi kadın hafif belirtilerle bu dönemi tamamlarken kimi de oldukça sert belirtilerle bu dönemden geçmek zorunda kalabilir. Menopozda üşüme de bu belirtilerden sadece biridir.

menopoz usume

Tam bir zamanı olmayan menopoz dönemi yıllarca sürebileceği gibi bir kaç ay içerisinde de bitebilir. Yaşamın doğal bir parçası olan menopoz dönemi tam anlamıyla menstrüasyon ve doğurganlığın bittiği anlamına gelmektedir. Bu süreç içerisinde kadınların en sık şikayet ettiği belirtilerden biri sıcak basmalarıdır. Sıcak nöbetlerinin yanı sıra menopoz döneminde üşüme şikayetinde bulunan kadınların sayısı da az değildir.

Menopozda üşüme sebepleri?

Kadınların yaşadığı son adet döneminden önceki bir yıllık süre içerisinde menopoz dönemi başlar. Bu dönem içerisinde vücutta gerçekleşen hormon reaksiyonları nedeniyle hem fiziki hem de mental olarak kadınlarda çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler kadından kadına değişiklik gösterebileceği gibi bir kadında sıcak basması bir başka kadında ise üşüme olarak ortaya çıkabilir. Menopoz döneminde üşüme gerçekleşmesinin nedeni de bu hormonal değişikliklerdir. Öte yandan genellikle halsizlik, uyku sorunları, gece terlemeleri, sıcak basması ve benzeri belirtiler de görülebilir.

 Kadınlara Özel Diyet Listesi

Menopoz dönemine giren kadınlarda görülen üşüme hissini, süreci yaşayan kadınlar “aniden bastıran soğuk” şeklinde anlatır. Bu hisle beraber genellikle titreme de eşlik eder. Bu belirtinin üşümekten farkı bir anda gerçekleşmesidir. Aslında oldukça basit hormonal değişikliklere dayanan bu belirti, vücudun kendini düzenleme çabasından farklı bir şey değildir. Hassas bir dönemden geçen vücutta hormonlar kan yoluyla bütün vücuda dağılır. Beyin oluşan bu yeni duruma yönelik vücudun sıcaklığını ayarlamaya çalışır. Beynin hipotalamus bölgesinde gerçekleşen bu olay neticesinde damarlar genişler ve vücudun sıcaklık kaybetmesine yol açar. Aşırı yoğun çalışan hipotalamusun neden açtığı damar genişlemesi vücudun ısı kaybetmesine yol açar. Tüm bu durumun akabinde titreme ve üşüme hissi yani menopozda üşüme belirtisine neden olur.

Kalp Sağlığı için Doktor Önerileri

Menopozda üşüme tedavisi 

Yapılan araştırmalarda menopoz döneminde görülen üşüme veya sıcak basmalarının östrojon hormonunun seviyesinin düşmesine bağlı olarak gerçekleştiği belirlenmiştir. Menopozda görülen vücut ısısı değişikliklerinde başvurulan popüler tedavi yollarından biri östrojen replasman terapisidir. Menopoz üşüme tedavisi olarak görülen bu yöntem aynı zamanda sıcak basmasına yönelik de uygulanır. Aynı zamanda dozajı düşük olacak şekilde antidepresan, gabapentin veya klonidin gibi ilaç tedavileri de uygulanabilir. Tüm bunlarla beraber bu dönemde vücut sıcaklığıyla ilgili belirti gösteren kadınlara dengeli ve düzenli beslenme, bol su tüketimi, alkol, tütün ve kafein içeren ürünlerin tüketimini azaltma gibi yollara başvurulmasında da fayda vardır. Menopoz belirtileri arasında üşüme hissedildiğinde vücut kan akışını hızlandıracak şekilde egzersizler yapmak vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..