Sağlık

Meniere Hastalığı Nedenleri

Meniere hastalığı nedir?

Meniere hastalığı iç kulak kısmında meydana gelen aşırı basınç sonucunda ortaya çıkan bir kulak hastalığıdır. İç kulak içerisinde bulunan iç denge organının aşırı basınç sonucunda zarar görmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Aşağıdaki başlıkta hastalığın ana nedenleri belirtilmiştir.

Meniere hastalığı neden olur?

İlk olarak belirtilmesi gerekir ki bu hastalık tam anlamıyla tedavi edilemez. Ancak atakların sıklığı ve şiddeti doğru ilaç tedavisi ile azaltılabilir. Genellikle 45-65 yaş arası kadınlarda görülen bir hastalıktır. Yaşam kalitesini büyük oranda etkileyen rahatsızlıktır.

İç kulak organındaki salyangoza benzer denge organı 3 farklı kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlardan iki tanesi perilenfatik sıvı denilen potasyumdan oluşan bir sıvıyla doludur. Bu sıvının muhtelif etkenlere bağlı olarak aşırı derecede üretilişi iç kulak içinde basınç artışına neden olur ve bu da bu hastalığı ortaya çıkarır. Bunun nedeni tam anlamıyla bilinmiyor olsa bile enfeksiyon ya da alerjilerin bu sıvının artışındaki ana faktör olarak görülmektedir.

Meniere hastalığı nedenleri
Meniere hastalığı nedenleri

Meniere hastalığı belirtileri nelerdir?

-İşitme kaybı ya da işitmede azalma
-Vertigo / Baş dönmesi
-Kulağın arka kısmında bir basınç
-Terleme ve halsizlik
-Titreme
-Depresyon
-Anksiyete
-Baş Ağrısı

Meniere hastalığı tedavisi

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmediğinden dolayı net bir tedavi yöntemi bulunmamakla beraber birkaç tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemleri genelde hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Bu tedaviler genelde belirtilere yönelik olarak uygulanmaktadır. Tedavilerde en temel amaç semptomları tolore edebilir düzeye indirmek ve olası olan en çabuk iyileşmeyi sağlamaya çalışmaktır. Bunun yanı sıra kusma ve bulantıyı gidermek adına da ilaç tedavisinde bulunabilir.

Genel olarak hastaların büyük çoğunluğu ilaç tedavisinden fayda görmektedirler. Tedavi başladıktan yaklaşık 1.5 sene sonra tüm ağrılar neredeyse 0 oranında tedavi edilmektedir. Bu tedavinin yanında hastanın psikolojik destek ve uzman bir psikoterapi programına dahil olması hastalık sürecinde oldukça olumlu katkılarda bulunacaktır. Eğer bu hastalığa sahip olduğunuza dair bir şüpheniz varsa ya da belirtileri kendinizde ya da yakınlarınızdan birinde gözlemliyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Uzmanların koyacağı doğru teşhisin ardından doğru tedavi ile hastalığın atakları azaltılabilir ve engellenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..