Sağlık
Trend

Meme Uçlarındaki Beyaz Noktalar Ne Anlama Geliyor?

Meme ucu neden beyazlar?

Meme uçlarındaki beyaz noktalar ilk fark edildiğinde çoğu kişi endişelenip korkuya kapılabiliyor. Peki göğüs uçlarında beyaz noktalar ne anlamı geliyor? Bu nokta ya da lekeler korku verici bir durum mu yoksa oldukça normal bir durum olarak karşılanmalı? Bugünkü yazımızda meme ucundaki beyaz noktaların ne anlama geldiğini kaleme aldık.

Meme ucunda neden beyaz leke olur?

Öncelikle içiniz rahat olsun hem kadınlarda hem de erkeklerde göğüs ucunda görülebilen bu lekeler çoğu zaman büyük bir tehlikeyi işaret etmez. Meme uçlarındaki beyaz lekeler Hormonsal değişikliklerle meydana gelirler ve çok çok nadir durumlarda tehlikeli bir durumun habercisi olarak sayılabilirler.
Bu beyaz lekeler sıklıkla süt kanallarının tıkanması sebebiyle emzirme dönemindeki anneler ve hamileliğinin sonuna yaklaşan gebelerde görülür. Normal bir durumdur ve herhangi bir şekilde korku duyulması gerekmez.
Gebe olmayan bireylerde görülen göğüs ucundaki beyaz lekelerin başlıca sebepler arasında ise şunlar sayılabilir;

  • Ani hormonsal değişikler
  • Ergenlik döneminde yaşanabilen süreçler
  • Enfeksiyon kaynaklı sebepler
  • Doğum kontrol hapı kullanımından kaynaklanan değişiklikler
  • Menopoz sürecindeki göğüs ağrıları
  • Göğüs ucunu koruma görevini üstlenen montgomery bezleriyle ilgili sorunlar
Meme ucundaki beyaz lekeler tedavisi
Meme ucundaki beyaz lekeler tedavisi

Alaca Hastalığı Nedenleri ve Alaca Hastalığı Tedavisi

Meme ucundaki beyaz lekelerin tedavisi

Gebelik ya da emzirme döneminde meydana gelmiş beyaz bir leke ise süt kanallarının tıkanmış olma ihtimali yüksektir. Bölgeye basit sıcak kompressler uygulamak, emzirme ya da sağma yöntemiyle boşaltımı sağlamak, meme ucuna doğru uzanan hafif masajlar yapmak, dar sutyenler tercih etmemek ve fiziksel dinlenmeye daha fazla özen göstermek bu gibi durumlarda hastaya iyi gelmektedir.
Eğer leke montgomery bezlerinden kaynaklı ortaya çıktıysa hafif bir tümsek şeklindedir ve bazı zamanlarda sivilceyle karıştırılır. Bu durumda en sık yapılan hata sivilce zannedilen sıkılıp patlatılmaya çalışılmasıdır. Bu hata sağlığınıza zarar verebilir. Bir diğer önemli hata ise sorun olarak görülen lekeleri çıkarmak için çeşitli kremlere başvurulmasıdır. Bu yanlış uygulama montgomery bezlerinize zarar verir. Karşılaştığınız bu hassas dönemde bölgeye sabunun temasından bile kaçınmalısınız ve hijyeni ılık su ile sağlamalısınız.

 Meme Ucu Neden Ağrır?

Olağan bir durum olan meme uçlarındaki beyaz lekeler herhangi bir ağrıyı beraberinde getirdiyse ya da estetik açısından sizi rahatsız ediyor evde kendinizin uygulayacağı herhangi bir müdahaleden önce doktorunuz tarafından muayene edilmeli ve profesyonel destek almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..