Sağlıklı Beslenme
Trend

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mango Neye İyi Gelir?

Son yıllarda hayatımızda iyice yer edinmeye başlayan mango vitaminleri ve güzel tadı ile bundan sonra da sofralarımızın vazgeçilmezleri arasına girecek gibi görünüyor. Mangonun ülkemizde yeni yeni sevilmeye başlaması nedeniyle sık sık “Mango nasıl yenir?”, “Mango nasıl kesilir?”, “Mango nasıl soyulur?” gibi sorular gündeme gelebiliyor. Mango doğanın bize sunduğu en büyük şifa kaynakları arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Torpikal bölgelerde yaşayan birçok kişi sağlığını ve güzelliğini mangonun faydaları sayesinde korumaktadır.

Bağışıklık sisteminden cilt sağlığı ve güzelliğine, cinsel sağlıktan vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına, metabolizmanın hızlanmasından kollajen üretiminin çoğalmasına mango birçok konuda mucizevi faydalar sağlamaktadır. “Mango neye iyi gelir?” Sorusunu yönelten kişilere gönül rahatlığıyla “Hemen hemen her şeye” yanıtı verilebilir.

Yüzyıllar boyunca sadece yerel bölgelerde şifalı meyveler arasında gösterilen mango 2000’li yıllarla birlikte neredeyse tüm dünyada tüketilmeye başlanmıştır. Ne mutlu ki ülkemizde de mango tüketimi gün geçtikçe artmaktadır. Hatta bu şifalı meyve başta Antalya olmak üzere birçok şehrimizde yetiştirilmeye de başlanmıştır.

Mango Nedir?

Mango meyvesinin ana vatanı Hindistan’dır. Ancak, birçok ülkede mango satılıyor. Tropikal meyveler ailesinde yer alan bu güzel mi güzel meyvenin birçok derde deva olduğunu söyleyebiliriz. Meyvelerin aslan kralı olan bu efsanevi meyve, içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek lif ve antioksidan barındırır. Aynı zamanda cildimize de iyi gelen mango meyvesinin faydası ve önemi nedir anlatalım.

 Sağlıklı Vücut İçin 10 Öneri

mangonun yararları

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Pahalı kozmetik ürünleri ve kremlerin yanı sıra, doğal şekilde mango sayesinde cildimizde harikalar yaratabiliriz. Mango ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile cildimizdeki kırışıklıkları, sivilce, güneş lekeleri ve akne izlerini giderebileceğinizi biliyor muydunuz? Mango içinde bulundurduğu A, B, C vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, omega3, omega6 gibi maddeler ile cildimizin ihtiyaçlarını karşılayan bir meyvedir.

Mangonun sağlığa faydası

 40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor?

Kansere Karşı Mango

Özellikle kanser hastalarına düzenli şekilde mango tüketimi öneriliyor. Çünkü, zengin içeriği ile kansere karşı koruyucu bir kalkan özelliği var ve serbest radikaller ile savaşabiliyor.

Mangonun Metabolizmaya Etkisi

Mangonun en önemli faydaları arasında bulunan bir diğer madde de metabolizma konusuyla ilgili. Metabolizmayı hızlandırırken sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Antioksidanların Kralı Olarak Mango

Antioksidan barındıran meyvelerin kralı mango, göz sağlığı için de oldukça yararlıdır. Eski çağlardan beri doğal şifa yöntemi olarak kullanılan bu tropikal meyve, gece körlüğü için de bire birdir.

Hamileler Mango Tüketmeli mi?

Hamile kişilere de mango meyvesinin faydası var. Yapısında önemli maddeleri barındırması ve lif kaynağı oluşu, anne adaylarının mango tüketmesi için en büyük sebeptir. Çünkü, anne ve bebeğe folik asit ve demir kaynağı sağlar. Aynı zamanda anemi gibi hastalıklardan bebeği ve anneyi korur.

Kollajen Fabrikası Mango

Kollajen üretiminde yardımcı olan mango, yaşlanmayı da azaltır.
Kolesterol hastaları için doktorların bir numaralı önerisidir. Kötü kolesterolü düşürme ve iyi kolesterolü yükseltme gibi bir özelliği bulunur.
Mangonun faydaları arasında bulunan bir diğer önemli maddede, bağışıklık sistemini düzenliyor olmasıdır.
Akciğer sağlığını da koruyan mango, sigara içen kişilerin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir.

Mango Nasıl Tüketilir?

Vücudun gerekli vitamin, mineral ve sayısız birçok eksiğini karşıladığı için, haftada en az 3 ya da 4 kere tüketilmesi önerilir. Üzerindeki zararlı bakterileri arındırmak için, mangonun bol su ile yıkanması gerekir. Sert kabuğu bulunan bu meyve, ortadan ikiye bölünüp, dilimler halinde kesilerek tüketilebilir.

Mango Nasıl Kesilir ve Nasıl Yenir?

Mango nasıl kesilir ve nasıl soyulur diye hiç gözünüzde büyütmeyin. Doğru metodu uyguladığınızda mangoyu kesmek elma kesmek kadar kolaydır. Mangoyu tam ortadan uzunlamasına kesmeniz en doğru kesme tekniği olacaktır. Uzunlamasına kesmemizin en büyük nedeni içerisindeki oldukça büyük çekirdeği rahatlıkla çıkarabilmektir. Enlemesine keserseniz kabuğu çıkarmakta ciddi anlamda zorlanabilirsiniz.
İkiye yarılan mangonun çekirdeği çıkarılır ve her iki dilim de baklava deseninde kesilir. Eğer aldığınız mango yeteri kadar olgunlaşmış bir mango ise dilimler kolaylıkla kabuktan ayrılabilir. Eğer yeteri kadar olgun değilse bıçak yardımıyla dilimleri kabuğundan ayırabilirsiniz.
Genelde meyve salatalarında tercih edilen mango püre halinde ve şekerle birlikte tüketilebileceği tatlı ve içeceklerinize de aromasıyla farklı bir lezzet katabilir.

Mangonun Besin Değerleri

Mango meyvesinin 100 gramında bulunan besin değerleri.

BesinBesin Miktarı
Kalori60 kalori
Enerji60 kcal
Karbonhidrat15 gram
Lif1.6 gram
Protein0.9 gram
Yağ0.4 gram
A Vitamini1082 UI
C Vitamini36.4 mg
Potasyum168 mg
Kalsiyum11 mg
Demir0.2 mg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..