Sağlıklı Beslenme

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mango Neye İyi Gelir?

Mango doğanın bize sunduğu en büyük şifa kaynakları arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Torpikal bölgelerde yaşayan birçok kişi sağlığını ve güzelliğini mangonun faydaları sayesinde korumaktadır.

Bağışıklık sisteminden cilt sağlığı ve güzelliğine, cinsel sağlıktan vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına, metabolizmanın hızlanmasından kollajen üretiminin çoğalmasına mango birçok konuda mucizevi faydalar sağlamaktadır. “Mango neye iyi gelir?” Sorusunu yönelten kişilere gönül rahatlığıyla “Hemen hemen her şeye” yanıtı verilebilir.

Yüzyıllar boyunca sadece yerel bölgelerde şifalı meyveler arasında gösterilen mango 2000’li yıllarla birlikte neredeyse tüm dünyada tüketilmeye başlanmıştır. Ne mutlu ki ülkemizde de mango tüketimi gün geçtikçe artmaktadır. Hatta bu şifalı meyve başta Antalya olmak üzere birçok şehrimizde yetiştirilmeye de başlanmıştır.

Mangoya Yakından Bir Bakış

Mango meyvesinin ana vatanı Hindistan’dır. Ancak, birçok ülkede mango satılıyor. Tropikal meyveler ailesinde yer alan bu güzel mi güzel meyvenin birçok derde deva olduğunu söyleyebiliriz. Peki, mangonun faydaları nelerdir? Bu yazımızda mango meyvesinin önemi ve faydası hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz!

Meyvelerin aslan kralı olan bu efsanevi meyve, içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek lif ve antioksidan barındırır. Aynı zamanda cildimize de iyi gelen mango meyvesinin faydası ve önemi nedir anlatalım.

mangonun yararları
mangonun yararları

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Pahalı kozmetik ürünleri ve kremlerin yanı sıra, doğal şekilde mango sayesinde cildimizde harikalar yaratabiliriz. Mango ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile cildimizdeki kırışıklıkları, sivilce, güneş lekeleri ve akne izlerini giderebileceğinizi biliyor muydunuz? Mango içinde bulundurduğu A, B, C vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, omega3, omega6 gibi maddeler ile cildimizin ihtiyaçlarını karşılayan bir meyvedir.

Mangonun sağlığa faydası
Mangonun sağlığa faydası

Kansere Karşı Mango

Özellikle kanser hastalarına düzenli şekilde mango tüketimi öneriliyor. Çünkü, zengin içeriği ile kansere karşı koruyucu bir kalkan özelliği var ve serbest radikaller ile savaşabiliyor.

Mangonun Metabolizmaya Etkisi

Mangonun en önemli faydaları arasında bulunan bir diğer madde de metabolizma konusuyla ilgili. Metabolizmayı hızlandırırken sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Antioksidanların Kralı Olarak Mango

Antioksidan barındıran meyvelerin kralı mango, göz sağlığı için de oldukça yararlıdır. Eski çağlardan beri doğal şifa yöntemi olarak kullanılan bu tropikal meyve, gece körlüğü için de bire birdir.

Hamileler Mango Tüketmeli mi?

Hamile kişilere de mango meyvesinin faydası var. Yapısında önemli maddeleri barındırması ve lif kaynağı oluşu, anne adaylarının mango tüketmesi için en büyük sebeptir. Çünkü, anne ve bebeğe folik asit ve demir kaynağı sağlar. Aynı zamanda anemi gibi hastalıklardan bebeği ve anneyi korur.

Kollajen Fabrikası Mango

Kollajen üretiminde yardımcı olan mango, yaşlanmayı da azaltır.
Kolesterol hastaları için doktorların bir numaralı önerisidir. Kötü kolesterolü düşürme ve iyi kolesterolü yükseltme gibi bir özelliği bulunur.
Mangonun faydaları arasında bulunan bir diğer önemli maddede, bağışıklık sistemini düzenliyor olmasıdır.
Akciğer sağlığını da koruyan mango, sigara içen kişilerin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir.

Mango Nasıl Tüketilir?

Vücudun gerekli vitamin, mineral ve sayısız birçok eksiğini karşıladığı için, haftada en az 3 ya da 4 kere tüketilmesi önerilir. Üzerindeki zararlı bakterileri arındırmak için, mangonun bol su ile yıkanması gerekir. Sert kabuğu bulunan bu meyve, ortadan ikiye bölünüp, dilimler halinde kesilerek tüketilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme yazılımınızı kapatın.