Sağlıklı Beslenme

Maden Suyunun Faydaları ve Maden Suyu Markaları

Maden Suyunun Sağlığa Faydaları

Maden suyu yeraltı kaynaklarından elde edilen, insan sağlığına oldukça faydalı mineraller barındıran doğal içeceklere verilen genel isimdir. Ülkemizde yılların getirdiği alışkanlıklar, birbirine yakın raflarda ve benzer şişelerle satıldığı için sık sık soda ile karıştırılmaktadır. Oysa ki soda ile maden suyu arasında keskin farklar vardır ve maden suyu suyun ardından insan sağlığı için en yararlı, en doğal içeceklerden biri olarak kabul edilmektedir. Maden suyunun faydaları saymakla bitmez.

Maden Suyunun Sağlığı İnanılmaz Faydaları

Maden suyunun faydaları artık tüm dünyada kabul görmüş durumdadır. Özellikle Avrupa’da sıklıkla tüketilen bir içecek olarak ön plana çıkarken ülkemizde maden suyu tüketimi ne yazık ki birçok ülkeye göre geridedir. Ülkemizde genellikle hazımsızlık veya şişkinlik problemleri yaşandığından maden suyuna başvurulur. Oysa ki hazımsızlığa iyi gelmesi maden suyunun faydalarından sadece bir tanesidir.
Maden suyunun faydaları başlıca şöyle sıralanabilir;

  • Sindirim sistemine olan faydaları sayesinde hazımsızlık belirtilerine hızlıca etkide bulunarak, kişinin rahatlamasını sağlar.
  • Cildin parlak ve canlı görülmesine büyük bir katkı sağlar.
  • Böbrek taşı riskini ciddi oranda azaltır.
  • Vücudun terleme yolu ile kaybettiği potasyum, sodyum gibi değerli minerallerin vücutta yeniden tamamlanmasını sağlar.
  • İçerdiği kalsiyum ve florür sayesinde kemik ve diş sağlığı için yararlıdır.
  • Maden suyundaki potasyum vücuttaki su dengesinin ayarlanmasına yardımcı olurken, hücre metabolizmasına da faydalıdır.

 Kolesterol Nedir? Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyu ne zaman ve nasıl içilmelidir?

Vücudumuz özellikle yaz aylarında daha çok maden suyuna ve içerdiği minarelerle ihtiyaç duyar. Havanın sıcakladığı aylarda maden suyunun tüketimi günlük iki şişeye çıkartılabilir. Kış aylarında ise uzmanalar tarafından her gün en az bir şişe maden suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ülkemizde daha çok yemeklerle beraber ya da yemeğin ardından içilse de maden suyu sıvı ihtiyacı duyulan her an tüketilebilir. Ayrıca maden suyunun direkt şişesinden içilmesinin bardağa dökülüp içilmesine oranla daha faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

 Sağlığınız İçin Tehlikeli Olan Gıdalar

Ülkemizdeki maden suyu markaları

Ülkemiz maden suyu açısından zengin sayılabilecek bir konuma sahiptir. Bu nedenle çok sayıda güvenilir yerli maden suyu markası bulunmaktadır. Bu avantajımız sayesinde ülkemizde faydalı ve doğal maden sularına kolay ve ucuz bir şekilde ulaşma imkanına sahip olmaktayız. Kızılay ve Beypazarı markaları çok bilinen ve çok tercih edilen maden suyu markaları arasındadır.
Sırma, Sarıkız, Uludağ, Özkaynak, Damla, Kızılcahamam, Freşa, Kınık gibi diğer bilindik firmalarda maden suyu tüketimi için sıklıkla tercih edilmektedir. Dünyanın önde gelen maden suyu markalarından biri olan San Pellegrino da ülkemizde de rahatlıkla bulunabilmektedir.

 Acı Bademin Faydaları

Sarıkız Doğal Mineralli Maden Suyu Değerleri (1 litre maden suyundaki değerleri)

MineralMineral Değeri
Florür0,23 mg
Bikarbonat600 mg
Klorür14,53 mg
Sülfat87,8 mg
Kalsiyum83,7 mg
Magnezyum62,12 mg
Potasyum5,75 mg
Sodyum58,28 mg
Demir0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..