Lyme Hastalığı Belirtileri ve Lyme Tedavisi

Lyme Hastalığı Nedir?

Lyme hastalığı kene ısırması sonucunda Borrelia burdorferi adlı bakterinin insan vücuduna buluşmasıyla oluşur. Bazı bölgelerde hastalığın yine kenelerin ısırması sonrasında bulaşan Borrelia afzelii ve Borrelia garinii adlı bakteriler yüzünden de geliştiği görülmüştür. Lyme hastalığı insandan insana bulaşmadığı gözlemlenen kenelerin ısırıkları nedeniyle yayılan bir rahatsızlıktır.
Lyme Hastalığı vücutta kalp ve sinir sisteminin yanı sıra eklemlere ve deriye de zarar vermektedir.

Lyme Hastalığı Belirtileri

Kene tarafından ısırıldıktan 3 ila 30 gün sonra hastada lyme hastalığının belirtileri görülmeye başlar. Her kene tarafından ısırılan kişinin kesin olarak lyme rahatsızlığını yaşayacağı söylenemez.
Lyme sinsi ilerleyen ve ilk aşamalarında belirtileri diğer rahatsızlıklara büyük benzerlikler gösteren bir hastalıktır. Yüzlerce hastalığı taklit eden bir rahatsızlık olduğu için tanısının ilk aşamada koyulabilmesi oldukça zordur. İlk evrede tanısı koyulamayan hastalık kalbe, eklemlere ve beyne doğru yayılmasını sürdürür ve her geçen evrede daha tehlikeli bir hal alır.
3 evreli hastalığın lyme hastlaığının ilk evresinde gösterdiği belirtiler sıklıkla griple karşılaştırılır. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir;

 Gut Hastalığı Tedavisi ve Gut Hastalığı Diyeti

Bu evrede teşhis edilip tedavisine başlanmayan lyme hastalığı 2. Evreye geçer. Bu evredeki belirtiler ilk evreye nazaran daha belirgindir.

Lyme hastalığının tedavisi 2. evrede de geçekleştirilmediği takdirde hastalık bu kez 3. evreye evrilir. Bu belirtiler kene ısırmasından aylar hatta yıllar sonra bile ortaya çıkabilir.

 Hsp Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Lyme hastalığı belirtileri görülmeye başlandığı ilk andan itibaren hızlıca doktora gidilmelidir.

Lyme Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Bu rahatsızlığın tanısı zor ama tedavisi tanısına göre daha kolaydır. Tanının kesin bir şekilde koyulmasının ardından vakaların çoğu başarılı bir şekilde tedaviye cevap vermektedir. Lyme tedavisi genelde uygun antibiyotiklerle hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

 Sağlıklı Kalmak mı? Kilolu Olmak mı? Kilo ve Tetiklediği Hastalıklar Nelerdir?